VDA Grafikos katedros studentams 2021 lapkričio 8 – 19 d. Otis Tamasauskas (Kanada) vedė kūrybinės litografijos dirbtuvės „Fusion, New Directions in Lithography“.
Pirmąją dirbtuvių dieną visi dalyviai ir besidomintys grafikos menu buvo pakviesti į atvirą Otis Tamasauskas paskaitą „Narrative Impulse of Newfoundland Landscape", kurioje menininkas pristatė savo kūrybą, mintis, metodus ir pagrindinius įkvėpimus keliaujant ir dirbant Niufaundlendo laukinėje gamtoje. Otis pasakojo apie savo tyrinėjimus, gamtos užrašų rinkimą ir spausdinimą. Įkvėpė pasakojimas, kad nešiojamo preso (litografinės staklės) pagalba menininkas spausdino atvirose erdvėse – tose pačiose vietose, kurios įkvėpė tuos atspaudus. Kelionės rezultatas – įspūdingi mišrios technikos didelio formato estampai, kuriuose menininkas nagrinėjo sudėtingą krašto ir jo gyventojų istoriją. Visus paskaitos skaidrėse rodytus dvimetrinius kūrinius Otis atskraidino į Akademiją. Tai buvo unikalus patyrimas liesti ir apžiūrėti iš keliasdešimties spalvinių sluoksnių sukurtus kūrinius gyvai, ypatingai žinant kad jie buvo spausdinti nuo akmens.
Taip pat įspūdį paliko menininko personalinė paroda „Baltica“ kuri buvo atidaryta ir veikė VDA galerijoje „5 malūnai“ iki lapkričio 10 - gruodžio 4 dienomis. Nėra kito, geresnio būdo, pažinti menininką nei per jo darbus! Svarbu paminėti, kad visi parodoje instaliuoti grafikos kūriniai buvo sukurti šiam vizitui į Lietuvą ir visi yra padovanoti Akademijai.
Dirbtuvių metu Otis skyrė dėmesio ekologiškų medžiagų naudojimo svarbai kuriant grafikos atspaudus, skatino rinktis netoksiškas, tvarias alternatyvas garuoti linkusiam terpentinui. Studentai taip pat buvo mokomi pačių įvairiausių akmens ir sausos litografijos, spausdinamos naudojant aliuminio plokšteles, kūrimo būdų. Tamasauskas, savo kūryboje garsėjantis skirtingų grafikos technikų – kaip jis pats sakė, „meninio rokenrolo“ – susiliejimu, skatino studentus nebijoti eksperimentuoti, jungti ir derinti įvairius spaudos būdus, bei išsilaisvinti kūryboje. Susidūrus su iššūkiais ar nesėkmėmis, Otis kvietė nenuleisti rankų, verčiau bandyti spausdinti ant ankstesnių atspaudų, išplėšti įdomias atspaudo dalis, sluoksniuoti, įjungti koliažo principą t.y. skirtingais būdais tyrinėti ir vystyti darbą netikėtais vingiais. Kaip sakė pats menininkas, „...jei nesilinksmini – vadinasi nespaudi“.
Dirbtuvės buvo skirtos 10-imt dienų smagiai leisti laiką visiems kartu be atvangos spausdinant grafikos laboratorijoje po 8 val. kasdien siekiant netikėtų rezultatų, o tuo pačiu – visi buvo supažindinti su naujomis, dar neišbandytomis litografijos technikomis. Otis taip pat pristatė Šiaurės Amerikos grafikos meno kultūrą ir kalbėjo apie grafikos studijų ir laboratorijų darbo etiketo svarbą, ragino dalyvius dirbti komandose, mokytis vieniems iš kitų, nebijoti ir kelti sau iššūkius. Žinios ir įgūdžiai, raumenų atmintis dirbant, jau nekalbant apie problemų sprendimą čia ir dabar, buvo neįkainojami visų dirbtuvių metu.
Beveik dvi savaites trukusias kūrybines dirbtuves vainikavo jose dalyvavusių studentų darbų paroda. Kviečiame aplankyti! (VDA Naujieji rūmai, 3 a.). Net dirbtuvėms einant į pabaigą, Otis iki paskutinės, viešnagės Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedroje, akimirkos dalinosi įžvalgomis ir patarimais.
Labai džiaugiuosi šia neįkainojama patirtimi mokytis ir dirbti kartu su grafikos meistru ir šviesiu žmogumi Otis Tamasauskas.
- VDA Grafikos BA 1-o k. studento Kornelijaus Pelkio patirtys ir įspūdžiai.
Vizitas dalinai finansuojamas Švietimo mainų paramos fondo (ŠMPF) pagal programą „Kviestinių dėstytojų iš užsienio šalių vizitams 2021 m. finansuoti“