Intensyvių kūrybinių dirbtuvių savaitė su šiuolaikiniais kūrėjais
Iniciatorė ir kuratorė VDA Grafikos katedros dėstytoja, menininkė Elena Grudzinskaitė

Šiandien, kai iš esmės visas pasaulis čia pat, kompiuterio ekrane, tik turėk internetą, studentai tapo ypatingai ištroškę gyvo bendravimo su praktikuojančiais šiuolaikiniais kūrėjais, kurie norėtų ir galėtų atvirai diskutuoti vizualios kultūros kūrimo klausimais, dalintis asmeniniais patyrimais ką reiškia būti kūrėju, kaip gimsta idėjos, galų gale, ar skiriasi jų diena nuo kito, kad ir banke dirbančio. Ar valgo mėsą, o kodėl ne? Kokie būna užsakovai ir kaip išlikti žmogumi, kai išgirsti: tu nieko nesugebi arba nemokyk mokyto ir t.t.
Rezonuodama į realaus gyvenimo dažnius 2016 m. balandžio 4-9 d. VDA Grafikos katedra Vilniaus fakulteto studentus pakvietė į intensyvias kūrybines dirbtuves su šiandieną aktyviai veikiančiais, formuojančiais ir įtaką darančiais vizualiosios kultūros veidais, grafikos studijų programos absolventais: komiksų ir iliustracijų kūrėja Akvile Magicdust (Akvilė Misevičiūtė), iliustruotoja Ieva Babilaite ir grafikos dizaineriu, plakatų kūrėju Pijumi Buraku. Kiekvieno kūrėjo vedamos dirbtuvės truko dvi ilgas, o tiksliau – labai ilgas dienas! O programą sudarė teorinės paskaitos, individualios konsultacijos, namų darbai ir kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymas.
Šį kartą vaizdai kalba išraiškingiau nei žodžiai.  Taigi:

Balandžio 4-5 d. Scenarijaus kūrimo ir komiksų dirbtuvės su Akvile Magicdust

Kūrybinių dirbtuvių metu Akvilė dalinosi savo asmenine darbo patirtimi komiksų ir iliustracijos srityje, pasakojo apie motyvaciją, vykdytas ir esamas kolaboracijas. Pristatė skirtingus komiksų tipus, kaip jie yra analizuojami, apie komiksų leidėjus bei savileidybą (zine’ų kultūrą), kalbėjo apie ryškiausius šiuolaikinių indie komiksų kūrėjus. Dirbtuvių dalyviai studijavo scenarijaus kūrimo technikas, sukūrė trumpus komiksų leidinius, kurie balandžio 14-16 d. buvo pristatyti pirmąjame Lietuvoje Tarptautiniame komiksų festivalyje.


Kūrybinės dirbtuvės su Akvile Magicdust. 2016


Komiksų dirbutvės su Akvile Magicdust. Rezultatai. 2016

Balandžio 6-7 d. Iliustracijos kūrimo dirbtuvės „Personažo kūrimas įvairiomis priemonėmis“ su Ieva Babilaite

Kūrybinių dirbtuvių metu, kūrėja ir iliustruotoja Ieva Babilaitė pristatė plačią asmeninę darbo patirtį, kuriant iliustracijų knygas-objektus. Pasidalino žiniomis ir vertingomis paslaptimis, kaip istoriją perteikti į trimatę formą, vizualią įtaigą kurti per knygos struktūrą, formų judesį, šešėlių perėjimus ir kitas specifikacijas, kurias suteikia popieriaus ir kitų medžiagų transformacija bei konstravimas. Nejau nereikėjo pieštuko, trintuko ar teptuko? Šį kartą beveik ne, nes kūrybinių dirbtuvių metų studentai ieškojo netradicinių, ar šiek tiek kitokių, knygos kūrimo būdų, karpydami, plėšydami ir klijuodami įvairų popierių ir medžiagas skirtas reklamos gamybai, kūrė trimačius objektus-knygas, kuriose apsigyveno personažai su savomis netiktomis istorijomis ir galimais pratęsimais.


Kūrybinės dirbtuvės su Ieva Babilaite. 2016


Simona Jurčiukonytė. Knyga-objektas „Vikšras“. 2016

Balandžio 8-9 d. Plakato kūrimo dirbtuvės „Naujos prasmės iš archyvų“ su Pijumi Buraku

O ką, negalima? Galima, žinoma, todė buvo dvi užduotys: Nr.1 Išsaugok kultūrą ir Nr. 2 Išsaugok gamtą – skirtą Astravo atominės elektrinės problematikai. Studentai kūrė plakatus-naujadarus naudodami autentišką vizualinę medžiagą iš IX – XIX a. skaitmenizuotų senų knygų, spaudinių ir kitų meno kūrinių kolekcijų kurias dovanoja pasaulio muziejai, galerijos, archyvai ir bibliotekos. Dirbtuvės buvo rengiamos bendradarbiaujant su pirmąja Lietuvoje viešai prieinama meno kūrinių vaizdų kolekcija Public Domain City ir jos iniciatore Silvija Aurylaite.


Kūrybinės dirbtuvės su Pijumi Buraku. 2016


Marija Sučilaitė. Plakatas „Išsaugok kultūrą“. 2016
Ir pabaigai mano, kaip Grafikos studijų programos Vilniaus dailės akademijoje vadovės, kelios įžvalgos, kurios galbūt paskatins rėmėjus ir būsimus darbdavius į meno studijas ir jų dalyvius pažvelgti šiek tiek kitu kampu. Įprastai į mus kreipiasi įmonės su labai konkrečiomis užduotimis, griežtais nurodymais ir rėmais. Visa tai grindžiama rinkos poreikiu, tradiciškai patikrintais ir saugiais sprendimais, dažnai „moksliniais“ įrodymais, kurie, kaip rodo gyvenimas, labiau pačių gamintojų suformuoti nei tikrai laboratorijose atlikti. Bet juk kūrėjai yra lygiai tokie patys to „monstrelio“ rinkos dalyviai, jie ne kažkur šone, kaip bandoma įrodyti primetamuoju būdu. Manau, kad reikėtų labiau pasitikėti kūrėju, šalia trijų patikrintų sprendimų į rinką mesti visišką „nesusipratimą“, kuris iš istorijos perspektyvos žiūrint būna tai kas joje ir lieka ar tampa grumsteliu lygiame kelyje, tada šalia esamo kelio išsivažinėja naujas keliukas, kurį ima kažkas ir išasfaltuoja, nors prieš tai toje vietoje tyvuliavo pelkė. Šios kūrybinės dirbtuvės buvo būtent apie tai, kai verslas UAB Heliopolis, UAB Libra Vitalis tiesiog atidarė prieigas į savo pasaulius, atėjo pas studentus su informacija paskaitų-pristatymų pavaidalu („Kolorometrijos subtilybės, spalvų paletės“ ir „ Dekoratyvinės ir įrišimo medžiagos, folijos, klijai. Popieriai, kartronai, skirti skaitmeninei, ofsetinei ir šilkografinei spaudai – jų parinkimas leidiniams“) ir paliko visišką laisvę jaunų žmonių sprendimams. Tai kitokio pobūdžio bendradarbiavimas, kai daliniesi ir duodi nesitikėdamas grąžos ar konkretaus gaminio, esi labiau stebėtojas, kuris šiuo konkrečiu momentu vertina procesus ir reiškinius labiau nei rezultatą. Ir kas įdomiausia, kad rezultai yra ir jie puikūs, ir su pratęsimais. Ačiū už pasitikėjimą!

Kūrybinių dirbtuvių rėmėjai: UAB Heliopolis, UAB Libra Vitalis
Partneriai: Public Domain City, Taptautinis komiksų festivalis

Nuotraukos: Elenos Grudzinskaitės (VDA Grafikos kat.)
Kūrybinių dirbtuvių savaitę apžvelgė: Marija Marcelionytė-Paliukė (VDA Grafikos kat. doc.)
 

Straipsnis 2016 m. birželio mėn. buvo pristatytas CREOLINK informaciniame leidinyje Nr. 2016/2