Accademia di Belle Arti di Urbino, Italija

Viltė Žumbakytė, 3 kursas, iliustracija, 2015

Trečiame kurse laimėjau Erasmus+ studijų konkursą ir išvykau studijuoti į Urbino dailės akademiją Italijoje. Trumpai papasakosiu apie įgytą tarptautinę studijų ir kelionių patirtį.

Visų pirma, renkantis šalį bei aukštąją mokyklą, prioritetus skyriau galimybei mokytis ilgametes knygos meno bei iliustracijos tradicijas puoselėjančioje mokykloje, kur sykiu gyvuotų ir šiuolaikinio meno kontekstai, egzistuotų moderni mokymo sistema. Pildydama paraišką, pirmu numeriu pažymėjau artimiausią širdžiai Leipcigo vizualiųjų menų akademiją Vokietijoje, bet sutapus kelių studentų pasirinkimui, išvykau į Italiją. Studijos paslaptingame Urbino mieste padėjo atitrūkti nuo pasaulio šurmulio, kartu galėjau išpildyti savo senas svajones - pamatyti geriausių pasaulio iliustratorių/leidėjų kūrinius Bolonijos knygų mugėje ir aplankyti Venecijos bienalę.

Apie Urbino miestą

Šis mažas miestelis įsitaisęs ant dviejų kalvų – Metauro ir Foljo, yra Markės regione, arčiau Adrijos jūros. Būtent Urbino XV a. tapo vienu reikšmingiausių Italijos renesanso kultūros centrų, pritraukusių menininkus ir mokslininkus iš visos Italijos ir Europos. Iki šių dienų Apeninų kalnų apsupty išlikusi nepakartojama viduramžiško miesto dvasia tokia gyva, kad visai nesunku įsivaizduoti čia gyvenusius, kūrusius Rafaelį, Mikelandželą ar Leonardą da Vinčį. Kvapą gniaužia ir Nacionalinė Markės galerija, sauganti vieną reikšmingiausių Italijos renesanso meno kolekcijų. Ji įsikūrusi pilyje - pirmuosiuose Italijoje Herzogo rūmuose ,,Palazzo Ducale''. Šie rūmai yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Gyvenimas Urbino istoriniame mieste verda tiek dieną, tiek naktį. Galima valandų valandas sėdėti pagrindinėje miesto aikštėje - Piazza della Repubblica ir stebėti ką žmonės veikia, kur eina, apie ką kalbasi. Ypatingai įdomu prisijungti prie vietinio jaunimo draugijos. Išgirsti diskusijas apie politiką, istoriją, įvairiausius profesinius ginčus. Pastarieji - neišsemiama tema, nes čia susibūria įvairiausių studijų programų studentai ne tik iš Italijos pakraščių, bet ir iš viso pasaulio. Miestelio teritorijoje yra net  keturios mokslo institucijos:  ,,Carlo Bo '' universitetas, ISIA Urbino universitetas, Urbino dailės akademija ir Muzikos institutas. 

Apie kalbą

Važiuojant į Urbino dailės akademiją labai praverstų italų kalbos mokėjimas. Integruotis į naują bendruomenę nėra taip lengva, nes didžioji dalis studentų, administracija, dėstytojai kalba tik gimtąja kalba, tad paskaitos taip pat vyksta tik šia kalba. Nemokant arba nesimokant italų kalbos, galima išgyventi bendraujant ir angliškai, mat į miestą atvyksta nemažai erasmusų (dauguma iš JAV, Vokietijos arba Ispanijos), o grafikos katedroje taip pat yra keli jauni dėstytojai ir magistrantų kompanija kuriai anglų kalba nesvetima. Tačiau būtų gaila praleisti progą artimiau pažinti vietinius žmones, jų kultūrą, tradicijas. Reikia gaudyti akimirkas. Beje, Urbino dailės akademija gali pasiūlyti visiems Erasmus studentams priklausiančius nemokamus intensyvius Italų kalbos kursus (EILC – Erasmus Intensive Language Courses). 

Apie Urbino dailės akademiją

Urbino dailės akademija yra pakankamai mažytė, įsikūrusi dviejuose pastatuose. Naujajame yra grafikos laboratorija, piešimo auditorijos, teorinių paskaitų auditorijos, skulptūros katedra ir multimedijų katedra. Senuosiuose rūmuose glaudžiasi tapybos, freskos, mozaikos, scenografijos katedros, dalis piešimo auditorijų, biblioteka, visa administracija, bei po visa akademija ( rūsyje) įrengta meno parodų erdvė studentams. Greta senųjų rūmų esančioje bažnyčioje dažnai organizuojamos konferencijos apie kuratorystę, susitikimai su garsių meno muziejų atstovais.

Studijų struktūra susideda iš 3 (bakalauro/trienni) ir 2 (magistro/bienni) metų. Konkrečiai grafikos katedroje per pirmus tris metus kaupiamos bazinės grafikos technikų ir technologijų žinios, studijuojami knygos meno pagrindai, įgyjamos grafinio dizaino, kaligrafijos, akademinio piešimo žinios. Antrame studijų etape galima rinktis individualesnę studijų kryptį - leidybą ir iliustraciją arba estampą.

Konkrečiai grafikos katedroje ypatingas dėmesys skiriamas knygos meno tradicijoms. Galima išbandyti tipografinius presus, dirbti su literom, sužinoti daugiau apie knygos ir tipografikos istoriją bei pasisemt žinių iš šios srities profesionalų.

Grafikos laboratorijoje savo projektus galima įgyvendinti giliaspaudės, iškiliaspaudės, plokščiaspaudės spaudos būdais. Studentai pagal studijų programas raižo ofortus, lino raižinius, ksilografijas, eksperimentuoja su monotipijomis, ofsetais, bando fotopolimerus. Yra galimybė naudotis ir šilkografijos staklėmis, tačiau rėmai nedideli, apribojantys darbą didesniuose mąsteliuose.

Čia dėstytojams svarbu, kad studentai dirbtų preciziškai, žinotų kiekvienos technologijos darbo eigą: kaip teisingai padengiama akvatina, minkštas /kietas lakas ir t.t. Egzaminų metu privaloma išsamiai papasakoti apie visus etapus dirbant su cinko plokšte. Iš esmės, čia vyrauja daugiau tradicinis, nei konceptualus grafikos menas. 

Apie paskaitų turinį

Dar prieš išvykstant susidėliojau studijų planą atitinkantį 30 ECTS kreditų, tačiau dėl nuolat keičiamo tvarkaraščio, studijų pradžioje jį teko šiek tiek koreguoti. Galėjau atsisakyti teorinių dalykų ir rinktis tik praktinius. Mano pasirinkti: 

  • vizualioji raiška/piešimas
  • iliustracija
  • estampo technologijos
  • specialiosios grafikos technologijos.

Vizualiosios raiškos / piešimo paskaitų metu kalbėjomės apie vaizdo suvokimą ir poveikį žiūrovui. Jaunas aktyvus menininkas - Prof. Matteo Fato supažindino su įdomiais koliažo kūrimo metodais. Taip pat keletą kartų per mėnesį vyko kiek neįprastos piešimo paskaitos: darbo metu, projektuojant filmų vaizdus ant šokančio modelio,  bei klausant muzikinių kūrinių, buvo kuriami grupiniai piešiniai arba pavienės studijos.  

Mano pasirinktos iliustracijos kurso programa buvo pritaikyta įvairių katedrų bei lygių studentams, o kursą sudarė net 68 studentai. Tik grafikai vystė iliustracijų serijas, ieškojo savito braižo, kiti - tiesiog lavino piešimo įgūdžius. Nemažą laiko dalį analizavome iš Bolonijos mugės atsivežtas gražiausias 2015 metų knygas. Paskaitas paįvairindavo ir kalbos apie tai kaip svarbu aktyviai įsitraukti į šiuolaikinį vizualinių komunikacijų lauką, kaip save pristatyti leidėjams.

Estampo technologijų paskaitai ir apskritai grafikos spaustuvei vadovauja Prof. Termini Giovanni – įdomus menininkas, kuriantis daugiausiai instaliatyvų meną - skulptūras. Giovanis stengėsi praplėsti studentų grafinės raiškos galimybes konceptualaus mąstymo provokavimu. Žiūrėjome įdomius filmus, vartėme albumus, diskutavome apie šiuolaikinius meno kontekstus. Pagrindiniai uždaviniai - ,,išlįsti'' iš estampo rėmų, galvoti apie idėją, jei norisi, sukurti instaliaciją, filmą, performansą - ką tik nori.  Paraleliai savarankiškai dirbti spaustuvėje spaudos procesų įsisavinimui.

Viena įdomiausių turinio atžvilgiu - specialiųjų grafikos technikų paskaita pas Prof. Emanueli Bertoni. Per visą semestrą nuosekliai dirbome prie dviejų infografų kūrimo. Iš pradžių dėstytojas suteikė daug teorinės medžiagos (anglų kalba) pdf formatu, paskolino knygą ,,Visual Complexity. Mapping patterns of information'', parašytą portugalų dizainerio Manuel Lima. Tuomet, remiantis teorija, rinkome duomenis apie tam tikrus mums patiems įdomius asmeninius įpročius, juos skirstėme pagal pasirinktą metodą ir kūrėme infografus. Pasitelkiant jau sukauptas žinias, įgyvendinome ir antrą užduotį - infografą David Cronenberg filmui ,,Cosmopolis''(2012). 

Kas būtų jeigu būtų

Jei būtų galimybė dar kartą nuvykti į Urbino, pasistengčiau artimiau susipažinti su ISIA Urbino universitetu. Praktikos metu teko čia apsilankyti.  Universitetas nėra didelis, studentų nedaug. Iš nuolatinės studentų darbų ekspozicijos galima suprasti, kad jiems keliami labai aukšti reikalavimai. Čia vyksta nuolatinės dirbtuvės, kurias veda pasaulinės grafinio dizaino, iliustracijos žvaigždės. Sąraše yra ir garsus italų animatorius - Gianluigi Toccafondo, įdomi iliustratorė Elisa Talentino, graf.dizaineris - Paolo Berra. 

Apie visa kita

Kelione bei apgyvendinimu turi rūpintis pats studentas. Galima įsikurti miesto centre, arba dar prieš išvykstant užsirezervuoti bendrabučio kambarį. Antruoju atveju, atvykstančiam studentui reikia pasidaryti Ersu kortelę. Ji veikia kaip banko kortelė į kurią pervedinėjamas nuomos mokestis - pusė Erasmus stipendijos ( 250 eu.) Taip pat su šia kortele galima atsiskaityti už maistą miesto centre ir pačiame bendrabutyje esančiose valgyklose. Bendrabutis normalios būklės. Yra galimybė gyventi vienviečiame kambaryje, tačiau bloke su 7 studentais, arba dviviečiame, neturint bendros virtuvės - pagrindinės susibūrimo vietos. Nuo akademijos iki bendrabučio – 20 minučių pėsčiomis į statų, arba 30 minučių pėsčiomis į labai statų kalną. 

Urbino vietos koordinatės labai neblogos kelionėms. Reikia šiek tiek paplušėti, kad pamatyti Boloniją, Veneciją, San Mariną, nes Urbino  yra truputį izoliuotas, bet per valandą autobusu nuvykus į Pesaro, nuo jo susisiekimas traukiniais yra labai patogus ir pakankamai pigus. Būtina aplankyti Venecijos bienalę, Bolonijos knygų mugę ar įdomius muziejus Bolonijoje, kaip kad MAMbo - Museo d'Arte Moderna di Bologna, Palazzo Albergati, Pinacoteca Nazionale.

In bocca al Lupo visiems! (it.posakis linkint sėkmės) 

Ačiū Grafikos katedrai ir VDA, lieku amžinai dėkinga.

  • Naudingos nuorodos ten vykstantiems

Atskiras grafikos katedros tinklapis

Oficialus Urbino akademijos tinklapis

Bendrabutis

Oficialus Isia Urbino tinklapis

Bolonijos knygų mugė

Venecijos Bienalė

Susisiekimas traukiniais

Kai neturi kur apsistoti

  • Naudingos nuorodos visiems kitiems

Puikūs infografikos pavyzdžiai:

Ben Willers

Manuel Lima

Atradimai: 

Catarina Sobral

Simone Rea

Laura Carlin

Corraini

Elisa Talentino

Paolo Berra

Kalbos mokymasis