Akademinė etika ir lygios galimybės

Vilniaus dailės akademija yra įsipareigojusi vykdyti veiklą užtikrinant Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintą asmens lygybės principą ir smerkia bet kokią tiesioginės ir netiesioginės diskriminacijos apraišką.

Vilniaus dailės akademijoje 2024 metų duomenimis dirba 301 vyras ir 346 moterys biologiniu lyties požiūriu. Remiantis 2023 metų Vilniaus dailės akademijos ataskaita, akademinį personalą sudaro 55,4% vyrų ir 44,6% moterų, o neakademinį personalą – 61,8% moterų ir 38,2% vyrų (biologiniu lyties požiūriu).


Lygios galimybės – tarptautiniuose žmogaus ir piliečių teisių dokumentuose ir Lietuvos Respublikos įstatymuose įtvirtintų žmogaus teisių įgyvendinimas nepaisant amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasės ar etninės priklausomybės, religijos, įsitikinimų ir kitų Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse ar įstatymuose numatytų pagrindų.

Akademinė etika – visuma visuotinai pripažintų vertybių, principų ir meno, mokslinių praktikų, užtikrinančių meninės, mokslinės veiklos ir meno bei mokslo sklaidos, studijų ir su studijomis susijusios veiklos skaidrumą, sąžiningumą, teisingumą, atsakomybę, asmenų lygybę, nediskriminavimą, akademinę laisvę, pasitikėjimą ir pagarbą

Diskriminacijos formų apibrėžimai:

  • Priekabiavimas yra nepageidaujamas elgesys, kai siekiama įžeisti arba įžeidžiamas asmens orumas dėl jo asmens tapatybės bruožo ir siekiama sukurti arba sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka. Priekabiavimas gali pakenkti asmens psichikos sveikatai, savijautai bendruomenėje, galimybei sėkmingai atlikti asmeniui priskiriamas funkcijas.
  • Seksualinis priekabiavimas yra nepageidaujamas užgaulus seksualinio pobūdžio elgesys, nukreiptas į konkretų asmenį. Tokio elgesio tikslas arba jo poveikis – pakenkti asmens orumui, ypač sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką. Seksualinis priekabiavimas gali pasireikšti žodžiu, raštu arba fiziniais veiksmais.
  • Psichologinis smurtas (mobingas) yra pasikartojantis ne fiziškai žalojantis elgesys, besiremiantis galios santykiu, kurį žmogus naudoja tame santykyje silpnesnio asmens atžvilgiu. Tikslas – kontroliuoti kitą žmogų jį žeminant, menkinant, izoliuojant, nutildant ir taikant kitas panašias strategijas. Psichologinis smurtas gali pasireikšti panašiai, kaip priekabiavimas, tik kitaip, nei priekabiavimas, psichologiniam smurtui pagrindas nėra apibrėžtas.
  • Persekiojimas yra tyčinis pasikartojantis kitam asmeniui grėsmę keliantis elgesys, dėl kurio šis asmuo jaučiasi nesaugus. Taip pat persekiojimas gali pasireikšti asmens traktavimu mažiau palankiai, lyginant su kitais asmenimis, dėl pranešimo ar skundo pateikimo, liudijimo priekabiavimo ar seksualinio priekabiavimo atveju, dalyvavimo priekabiavimo ar seksualinio priekabiavimo tyrimo procese.

Pranešimus ir (ar) skundus dėl lygių galimybių pažeidimo, priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo, persekiojimo, psichologinio smurto ir mobingo nagrinėja etikos komisija. Duomenys apie asmenis, pateikusius skundą, yra konfidencialūs.


Pranešimus ir/ar skundus dėl akademinės etikos pažeidimų prašome siųsti el. paštu etika@vda.lt (adresuojami Senato Akademinės etikos komisijai) arba etika.sa@vda.lt (adresuojami VDA Studentų atstovybei). 

Pranešimus ir/ar skundus susijusius su lygių galimybių užtikrinimu ar seksualiniu priekabiavimu prašome siųsti el. paštu VDA lygių galimybių grupei lygios.galimybes@vda.lt

Pranešimą apie seksualinį priekabiavimą taip pat galite pateikti užpildant žemiau pateiktą pranešimo formą (pranešimas adresuojamas VDA atsakingam už priekabiavimo prevenciją asmeniui). 

Pranešimas apie seksualinį priekabiavimą

Šiuo metu akademija dirba su lygių galimybių, įvairovės ir įtraukties strategijų įgyvendinimo naujinimu. Artimu metu bus skelbiama daugiau informacijos apie šios veiklos rezultatus. Kilus klausimams apie akademinės etikos ir/ar asmens lygybės principus kreipkitės į lygių galimybių, įvairovės ir įtraukties koordinatorių Martyną Arlauską el. paštu martynas.arlauskas@vda.lt


Temai aktualūs teisės aktai, dokumentai

Vilniaus dailės akademijos akademinės etikos kodeksas

Akademinės etikos komisijos veiklos nuostatai

Vilniaus dailės akademijos lygių galimybių užtikrinimo, priekabiavimo ir smurto prevencijos politika

Lygybės įgyvendinimo Vilniaus dailės akademijos priemonių planas

Įsakymas dėl lygių galimybių grupės sudarymo

Atitikties mokslinių tyrimų etikai vertinimas – žmogaus teisėms užtikrinti

Mokslinio tyrimo duomenų valdymui parengta akademinės etikos skatinimo priemonė

Akademinės etikos ir lygių galimybių užtikrinimas mokslo renginiuose atmintinė

Akademinės etikos užtikrinimas organizuojant studijas nuotoliniu būdu

Objektyvus ir sąžiningas grupinių darbų vertinimas

Netikrų mokslo renginių atpažinimas