École Estienne arba prabilk prancūziškai per 10 dienų

École Estienne, Paryžius, Prancūzij / Elena Launikonytė, 3 kursas, iliustracija/

École Estienne viena žinomiausių Prancūzijos meno mokyklų, šalia Ecole des beaux arts de Paris ir L'École Nationale des Arts Décoratifs. Įkurta 1889, ši mokykla išskirtinai orientuota į grafinį dizainą ir  tipografiką, tačiau Prancūzijoje garsėja, kaip viena iš stipriausių  iliustracijos mokyklų. Važiuojant reikia turėti omenyje, kad šioje mokykloje visos specialybės gana griežtai atskritos: iliustratoriai mokosi iliustraciją, tipografai – kaligrafiją ir tipografiką ir t.t. (Prieš važiuodama buvau pasirinkusi gana daug skirtingų dalykų, bet atvažiavus man liepė pasirikti vieną specialybę, su kuria lankau visas paskaitas).

Tai, kas pirmiausia pasitinka atvažiavus be jokios abejonės yra prancūzų kalba. Be jos deja čia greičiausiai neišsiversite arba būsite  absoliučiai izoliuoti nuo aplinkos ir visko, kas vyksta mokykloje. Visos paskaitos vyksta tik prancūziškai, angliškai apskritai beveik niekas nekalba. Net geranoriškiausias pašnekovas  po penkių minučių liežuvį laužančių pastangų  nutaisys kankinio miną ir numojęs ranka vėl prabils gimtąja kalba. Bendrųjų dalykų atsiskaitymus, užduotis ir pristatymus taip pat pageidautina pateikti prancūzų kalba. Tiesa yra ir tai, kad prancūzai dievina savo kultūrą, nuoširdžiai tiki, kad Prancūzija yra pasaulio centras ir geriausia šalis pasaulyje, o kitos šalies kultūra bent jau kurį laiko tarpą jiems atrodo keista, nes paprasčiausiai yra kitokia.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį į mokymo sistemų skirtumus: šioje mokykloje specialybės studijos trunka du metus. Moksleiviai stoja po privalomų bendro pasiruošimo metų, taigi atvažiavę atsidursite pirmame kurse ( trumpesnis trijų metų atitikmuo mūsų keturių metų studijų programai). Kiek kitokia ir žymiai griežtesnė yra ir paskaitų tvarka. Vėlavimas ir paskaitų praleidimas yra netoleruojamas ir privalo būti pateisinamas. Apskritai nemažai panašumų su vidurinės mokyklos tvarka, tik skambučių, laimei, nėra. Vis dėlto, tai turi šiokių tokių privalumų, nes dėstytojai nuosekliai ir nuolat dirba su kiekvienu studentu, kiekvieną dieną skirdami jam asmeninio dėmesio ir labai nuosekliai vystydami projektą. Labai daug dėmesio skiriama projekto idėjai, koncepcijai ir pagrindimui, tada bandymams, o tik paskui pradedamas įgyvendinimas.

Didžiausias šios mokyklos ir buvimo Paryžiuje privalumas yra supanti mąstymo ir išraiškos laisvė, laisva prieiga į didžiuosius muziejus, nuolat vykstantys renginiai, pasaulinio garso menininkų parodos, vernisažai ir susitikimai. Užmegzti kontaktą, susipažinti tikrai nėra sudėtinga, užtenka atsidurti „tinkamoje vietoje tinkamu laiku“. Tai labai padeda padaryti ir pati mokyklos politika, kuri stengiasi nuo pat pradžių studentams suteikti kuo daugiau galimybių. Organizuojamas dalyvavimas konkursuose, susitikimai su įvairiais menininkais, mezgami kontaktai su galerijomis ir muziejais (kaip pavyzdį galiu pateikti Grand Palais galeriją, kurioje šį pusmetį vyko Hokusai estampų paroda. Muziejus šalia šios didelio masto parodos surengė antro kurso studentų parodėlę ir išleido albumą, siekdamas padėti jiems integruotis į meno pasaulį). Taip pat kiekvieną vasarą privaloma stažuotė pasirinkto menininko dirbtuvėse, mokykla organizuoja ir didele dalimi finansuoja keliones (kovą planuojama kelionė į Bolonijos knygų mugę).

Čia rasite puikią įrangą, yra šilkografijos, litografijos, bei kitos estampo staklės, didžiulė tipografinė „biblioteka“ su tvarkingai suklasifikuotais šriftų stalčiais, kauptais nuo mokyklos įkūrimo (deja, prieiga prie staklių nėra laisva, reikia tai daryti tam tikru laiku arba pagrindus, kad tau to būtinai reikia projektui įgyvendinti). Puiki biblioteka, kompiuterinė, įranga, yra visos reikalingos programos, planšetės ir t.t., mokykla aprūpina popieriumi, linoleumu, cinku ir dalinai kitomis priemonėmis.

Galiausiai, niekaip nepaneigsi, kad vien buvimas Paryžiuje kūrybai suteikia tam tikrą ar tariamą atmosferą. Turbūt neverta ir sakyti, kad kiekvienas kampas čia alsuoja per šimtmečius sukaupta kultūra ir pagarba kiekvienam žmogui, kaip asmenybei. Na ir žinoma siauros gatvelės, laivai vakarais stebimi sėdint ant Senos krantinės, seni dulkėti knygynėliai, visokiomis formomis ir kuo išradingiau gyvenimu džiazuojantys žmonės – visa tai yra puiku, šaunu ir visokeriopai neįtikėtina.

Iliustracijos specialybėje mokoma šių dalykų:

  • Iliustracija (22 akademinės val. per savaitę, keturi skirtingi dėstytojai)
  • Ekspermentinės grafikos laboratorijos (8 akademinės val. per sav.) Tikslas: mokslo metų laikotarpyje sukurti autorinę knygą pagal duotą tekstą, panaudojant litografijos, lino raižinio, šilkografijos ir tipografikos  technologijas.
  • Tipografikos istorija ( 2 val. kas antrą sav.)
  • Prancūzų literatūra ir kultūra ( 2 val. )
  • Semiotika (2 val. kas antrą sav.)
  • Ekonomikos pagrindai (1 val.)
  • Užsienio kalba (2 val.)
  • Plastinė raiška (4 akad. val.)
  • Maketavimas ir tipografika (2 val.)
  • Dailės istorija (4 akad. val. )