Hochschule für Grafik und Buchkunst (HGB), Leipzig, Deutschland
Leipcigo vizualiųjų menų akademija (LVMA), Leipcigas, Vokietija
 

Vilmantas Žumbys, Monika Micevičiūtė

Aukštoji mokykla 2014 metais šventė savo 250-ąjį gimtadienį. Tad ji savyje talpina ne tik šiuolaikinio meno tendencijas, bet ir per daugelį metų sukauptas tradicijas. Absolventų sąraše yra tokie garsūs menininkai, kaip Jan Tschichold, Walter Tiemann ir kiti.

Kas, kaip?

Pateikus dokumentus bei sulaukus teigiamo atsakymo, jog esi laukiamas pusmečiui studijuoti Leipzige, belieka apsidžiaugti, susikrauti daiktus ir iškeliauti. Tačiau taip pat svarbu prieš tai daugiau sužinoti apie studijas, apie tai, ko galima tikėtis, kaip pasiruošti įdomiai ir vertingai patirčiai. Šį kartą mes (Monika ir Vilmantas) pamėginsime pasidalinti šia patirtimi ir trumpai papasakoti apie studijas šioje mokykloje.
Visų pirma, labai praverstų vokiečių kalbos mokėjimas, nes beveik visos paskaitos vyksta šia kalba. Mokykla „reikalauja“ bent B1 lygio. Tačiau anglų kalba profesoriams ir studentams jokiu būdu nėra svetima. Sistemų dizaino klasėje paskaitos/susitikimai vyksta tik anglų kalba (dėstytoja – Maureen Mooren). Šrifto dizaino klasėje paskaitos anglų kalba vedamos tuomet, kai jose dalyvauja bent vienas vokiškai nekalbantis žmogus (dėstytojai - Fred Smeijers ir Stephan Müller).
Atvykęs, per keletą savaičių, privalai išsirinkti dalykus, kuriuos nori studijuoti. Juos patartina rinktis iš Hauptstudium (pagrindinių) dalykų. Šios paskaitos gali būti teorinės arba praktinės. Taip pat studentai gali naudotis visomis mokykloje esančiomis dirbtuvėmis (būtina pabrėžti, jog vietų  skaičius yra ribotas ir esant per dideliam studentų srautui pirmenybė teikiama ne „erasmusams“).  Litografijos, šilkografijos, oforto, iškiliosios spaudos taip vadinami Werkstatt – „workšopai“ mokykloje vyksta skirtingose patalpose. Taip pat, atskirai nuo visų spaustuvių, yra Anatomijos auditorija, Knygrišykla ir Handsatz – rankinio šrifto (literų) rinkimo dirbtuvės. Šalia visada yra meistrai, galintys padėti, patarti. Mokykloje taip pat veikia biblioteka, studentų galerija, kavinė, spausdinimo, kompiuterių kambariai. Yra galimybė žaisti Tischfußball – stalo futbolą ir stalo tenisą (vyksta stalo teniso turnyrai tarp specialybių).

LVMA veikia klasių sistema. Kiekviena klasė turi savo profesorių/-ius ir tam tikrą studentų skaičių (vienoje klasėje yra skirtingų metų studentai). Skirstoma pagal pasirinktą specialybę, pvz., yra Grafikos/Tapybos, Medijos meno, Knygos meno/Grafinio dizaino fakultetai. Paprastai jau pateikdamas dokumentus turi išsirinkti fakultetą, kuriame nori studijuoti. Taigi, atvyksti jau žinodamas kryptį, fakultetą, toliau gali koncentruotis ties klasės išsirinkimu. Pavyzdžiui, jei apsisprendei mokytis Knygos meno/Grafinio dizaino, gali rinktis iš Tipografikos ir šrifto (Fachklasse für Typografie und Schrift), Sistemų dizaino (Fachklasse für System-Design), Iliustracijos (Fachklasse für Illustration) bei Šrifto dizaino (Fachklasse für Typedesign) klasių.

Aš, Monika, pasirinkau Tipografikos ir šrifto (Fachklasse für Typografie und Schrift) klasę, vadovaujamą profesoriaus - Günter Karl Bose, padedamo - Andre Grau. Bendros paskaitos vyksta kas dvi savaites, jose studentai susitinka su profesoriumi, vyksta diskusijos, pasitarimai. Kitomis dienomis renkasi grupės, kurios dirba prie atskirų projektų. Dėstytojas taip pat skiria laiko individualiems susitikimams. Kiekvieną pusmetį yra skiriama tema, pagal kurią studentai dirba prie individualių ir/arba bendrų projektų. Pastarojo pusmečio tema –„ Franz Kafka“. Studentai kūrė plakatus, knygas bei priėmė kitokius meninius sprendimus. Šio semestro darbai bus eksponuojami kasmetinėje mokyklos parodoje – „Rundgang 2015“. Pavasarį, Leipcigo Knygų mugės metu, vyks renginys – „It’s a Book“, kuriame bus pristatomos studentų ir nepriklausomų leidyklų knygos.  Taip pat bus vedamos svečių, LVMA dėstytojų paskaitos, kurių metu  koncentruojamasi ties idėjų, spaudos klausimais.

Aš, Vilmantas, sau pačiam netikėtai, pasirinkau negirdėtą Sistemų dizaino (Fachklasse für System-Design) klasę, kuriai vadovauja Nyderlandų grafikos dizainerė - Maureen Mooren, padedama - Britt Helbig. Bendri susisitikimai vyksta kas dvi/tris savaites, papildomai organizuojamos individualios ir grupinės konsultacijos. Kaip ir kitose klasėse, pusmečio pradžioje yra paskelbiama semestro tema, šį kartą – „Imaginary collection“ ir pora apribojimų: galutinis „produktas“ – bukletas, formatas - 19x27cm. Taip pat paskelbtas papildomas praktinis atsiskaitymas – performansų festivalio programos dizainas. Privaloma dalyvauti kitų studentų menininkų pristatymuose (pasirenki menininką – pristatai klasei), dėstytojų organizuojamose svečių paskaitose (atvažiuoja menininkas – eini klausytis), šio semestro metu vyko: MoMA‘os bibliografo – David Senior  paskaita apie menininko knygas bei  – „A New Devide“ konferencija,  kurioje buvo aptariami gyvenimiški procesai, kai susikerta ekonomika ir grafinis dizainas. Organizuojamos išvykos į kitus miestus, lankomos dizainerių dirbtuvės. Su klase važiavome į Berlyną, lankėme: Julia Born, Node, Heimann und Schwantes, WAU studijas. Šiuo metu planuojama kelionė į grafinio dizaino studijas Amsterdame. Kaip minėjo Monika, visų klasių studentų idėjos bus eksponuojamos „Rundgang 2015“ (labiau įvykyje, nei tradicinėjeparodoje), kuriam ruoštis pradedama prieš keletą mėnesių ar net dar ankščiau. Kiekviena klasė sukuria koncepciją atskleidžiančią semestro/metų „esmę“ ir išpildo, ją suteiktame mokyklos plote. Taip užbaigiamas žiemos semestras.

  • Tikimės, kad ši informacija pravers renkantis šalį, miestą, mokyklą, ieškant įdomios ERASMUS studijų patirties. Sėkmės!
  • „Erasmusams“ visada pagelbėja taip vadinami Tutors – turoriai. Jie linksmai pasitiks, padės atverti visas mokyklos duris, suteiks reikiamą informaciją apie mokyklą ir ne tik. Pasakodami apie miestą, parodas, renginius, nepamirš ir tokių svarbių klausimų, kaip registracija mokykloje, dokumentai ir kita. Semestro viduryje jie organizuoja kelionę į porą pasirinktų Vokietijos miestų. Kelionės tikslai– aplankyti kitus, galbūt niekada nelankytus,  miestus ir žinoma plėsti žinias apie vokiečių kultūrą, pamatyti kitur vykstančias parodos, užsukti į muziejus. Su tutorių pagalba, semestro pabaigoje, taip pat organizuojama „erasmusų“ baigiamoji paroda... Jie viską žino, viską gali. Taigi, iškilus klausimams, prireikus pagalbos ar kilus „kreizi“ idėjoms, visada pirmiausiai reikia kreiptis į tutorius. O kad klausimų kiltų mažiau, keletas naudingų nuorodų:
  • Leipcigo vizualiųjų menų akademija (LVMA): http://www.hgb-leipzig.de/
  • Tipografikos ir šrifto klasė: http://www.institutbuchkunst.hgb-leipzig.de/
  • Sistemų dizaino klasė: http://www.hgb-leipzig.de/systemdesign/#/
  • Leipcigo knygų mugė: http://www.leipziger-buchmesse.com/
  • Renginys- „It’s a Book”: http://itsabook.de/
  • Šiame puslapyje galima susirasti būstą: http://www.wg-gesucht.de/
  • Čia galima rasti vertingos informacijos, norint patobulinti vokiečių kalbą: http://www.stksachs.uni-leipzig.de/