KLIMATO TIESOS KRIZĖ: JAUNŲJŲ DIZAINERIŲ ĮGALINIMAS ATEITIES DEMOKRATIJOMS
Projektas suburia studentus ir darbuotojus iš septynių meno ir dizaino akademijų Hagoje, Reikjavike, Barselonoje, Londone, Vilniuje, Taline ir Sarajeve, kad ištirtų klimato kaitos neigimo ir dezinformacijos poveikį demokratinei visuomenei. Iniciatyva skirta tam, kaip suteikti jauniems vizualiosios komunikacijos studentams galimybę įvertinti su klimatu susijusias naujienas ir vizualizuoti dezinformacijos plitimą.
Projekte naudojama infografika, vaizdo įrašai ir vaizdinis pasakojimas, padėsiantys visuomenei suprasti pramoninio lobizmo, žalio plovimo, sąmokslo teorijų ir socialinės žiniasklaidos robotų įtaką demokratiniams procesams.
Pagrindinis tyrimo klausimas yra toks: jei demokratija reikalauja, kad rinkėjai būtų gerai informuoti ir galėtų priimti politinius sprendimus, kaip vaizdinė komunikacija gali įtraukti žmones į rimtas problemas ir padėti jiems atskirti naujienas nuo netikrų naujienų bei veiksmingai skatinti tvarius pokyčius?
Klimato kaitos skepticizmas turi įvairias formas – nuo mokslinių straipsnių, kuriuose išreiškiamos abejonės, iki dezinformacijos socialiniuose tinkluose ir vadinamosios „neigimo mašinos“ (Dunlap 2013). Ypač pramonės ir dešiniųjų ekspertų grupių remiamos jėgos pradėjo kampanijas, siekdamos abejonių dėl klimato kaitos faktų ir jų poveikio.
Vizualiniai žinių kūrimo ir paaiškinimo įrankiai naudojami moksle, tačiau jie nenaudojami dažnai arba laikomi tik kosmetiniais (Galison 2002). Vizualinės komunikacijos dizainas yra specializuota sritis, turinti vis daugiau žinių apie vizualinės informacijos naudojimą, netinkamą naudojimą ir poveikį žinių sklaidai. Be to, vaizdinis pasakojimas suteikia galimybę emociniam įsitraukimui per subjektyvų tyrinėjimą. Bendrame dialoge vizualinės komunikacijos dizaineriai gali kurti pasakojimus, kurie abstrakčias sąvokas paverčia asmenine patirtimi, kartu skatina visaapimančias diskusijas apie iššūkius visuomenei.
Projekto partneriai:
ALU Sarajevo dailės akademija, Bosnija ir Hercegovina
EKA Estijos dailės akademija, Talinas,
ELISAVA, dailės ir dizaino universitetas, Barselona, Ispanija
IUA Islandijos dailės universitetas, Reikjavíkas
KABK Karališkoji dailės akademija / Meno Universitetas, Haga, Nyderlandai
UAL Londono menų universitetas, Jungtinė Karalystė
VDA Vilniaus dailės akademija, Lietuva
ELIA Europos meno institucijų lyga, Amsterdamas, Nyderlandai
Projekto periodas: 2024–2026 m.
Finansuoja: Erasmus+ KA2
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Projekto “Climate Truth Crisis”, Dėstytojų mokymo renginys, Chelsea Menų koledžas, vasario 12-14 d. 2025
2025 m. vasario 12–14 d. „Climate Truth Crisis“ projekto partneriai iš Europos aukštųjų meno mokyklų susitiko dėstytojų mokymo renginyje, kurį surengė Londono meno universitetas (UAL). Dėstytojai iš Vilniaus dailės akademijos, Londono menų universiteto, ELISAVA, Islandijos menų universiteto, Karališkosios menų akademijos (KABK), Estijos dailės akademijos ir Sarajevo dailės akademijos susirinko tyrinėti ir aptarti pedagogines strategijas klimato dezinformacijos amžiuje. Kaip naršyti dezinformacijos transformuotoje socialinės žiniasklaidos erdvėje? Kaip mokslas apie regėjimą galėtų padėti dizaineriams suprasti, kaip geriau vizualiai bendrauti su klimato skeptikais? Ar apskritai įmanoma pakeisti kieno nors nuomonę apie klimatą? Kaip rasti ir įvertinti patikimus šaltinius, kai kalbama apie su klimatu susijusią informaciją?
Trijų dienų programoje buvo apžvelgti:
• mokymo metodai, skirti klasifikuoti klimato dezinformacijos tipus,
• tyrimo metodai ieškant taškų intervencijai į sudėtingas problemas ir
• netikrų naujienų kūrybinių ribų išbandymas.
Pranešėjai ekspertai apžvelgė savo tyrimų sritis:
• socialinės žiniasklaidos analizė (dr. Felipe Soares, LCC Londono menų universitetas),
• regėjimo mokslas (prof. Simon Rushton, Kardifo universitetas),
• tiriamoji žurnalistika (Juliet Ferguson, tiriamosios žurnalistikos centras)
• klimato aktyvizmas (David Cross, CCW, Londono menų universitetas).
Renginyje dalyvavo Grafinio dizaino katedros vedėjas prof. Audrius Klimas ir doc. Sigitas Gužauskas.