Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto Tekstilės meno ir medijų magistro absolventė Milda Jankuvienė mitą „Eglė žalčių karalienė“ perteikė šiuolaikinės aprangos dizaino kolekcijoje „Jausmų virsmas“.

Lietuviškos tautosakos inspiruota aprangos kolekcija išsiskiria spalvingumu ir konstruktyvumu, autorė sutelkė dėmesį pačiai koncepcijai ir ne tik praktiniams aspektams.

Kėliau klausimą, kaip sujungti tekstilę su mada ir archajiniu pasakojimu, kaip tekstilė gali vizualizuoti mitą, ar jis apskritai gali virsti drabužio objektu. Ieškodama būdų kaip šiuolaikiškai panaudoti tautinę juostą, sukūriau skaitmeninio audimo raštą, kuriame į tautinės juostos ornamentus integravau drabužių motyvus.

Milda Jankuvienė

Zero-waste kolekcija

Menininkė iš pat pradžių nusprendė kolekcijai naudoti antrines žaliavas, o pandeminė situacija tik paskatino sunaudoti namuose turimus medžiagų likučius.

Kadangi savo profesinėje veikloje, nemažai dirbu su tiuliu ir kitomis lengvomis bei permatomomis medžiagomis, turėjau sukaupusi didžiulius maišus tiulio likučių. Iš pradžių iš mažų tiulio gabalėlių ir įvairių likučių, kurie jau tinkami tik išmetimui, dariau pūkuotus, surauktus paviršius, tačiau vėliau pradėjau tais likučiais kimšti, taip sukuriant storus, minkštus audinius, kuriuos po to nupeltakiavau.

Milda Jankuvienė

Mitinės ir asmeninės dizaino istorijos

Kolekcijoje „Jausmų virsmas“ pasakojama istorija prasideda kaip ir mite „Eglė žalčių karalienė“ – nuo naivaus mergaitiško žaismingumo. Marškinėliai su korseto elementais, „plaukiojimo kepurėlė“, maudymosi kostiumėlis-tautinė juosta simbolizuoja vandens elemento reikšmingumą mite.

Nors mite neįveikiamas užduotis Žilvinas iškelia tada, kai Eglė nori ištrūkti iš namų ir išvykti pas tėvus, aš šią neįveikiamą užduotį – tautinių juostų ornamentais margintą rankšluostį – pradėjau kurti, siekdama nusiraminti netekus savo tėčio. 

Kūrinį pavadinau „Neįveikiama užduotimi“, nes daugybė prie šio rankšluosčio praleistų valandų, kad ir kiek purendavau raštus ar pildžiau tiuliu, užbaigtumo jausmo tai neatnešė, tik priminė iki begalybės galinčias tęstis lietuvių tautines juostas, kurios neturi nei pradžios nei pabaigos...

Milda Jankuvienė

Lietuvių tautosakos aktualumas šiandien

Lietuvių mitai savo motyvais ir veiksmų dinamika yra itin turtingi kūriniai, galintys inspiruoti įvairių sričių menininkus kurti šiuolaikinius objektus. Mildos kolekcijoje persipinanti mito, tekstilės ir mados dizaino jungtis pelnė aukščiausią magistro baigiamojo įvertinimą ir atžymėjimą. 

Esu tikra, jog lietuvių tautosaka savo turiniu ir simbolizmu nenusileidžia kitų tautų tautosakai, todėl manau, jog atsiradus galimybei bendradarbiauti įvairių sričių menininkams, pasitelkiant bet kurią autentišką lietuvišką pasaką ar mitą, būtų galima jas priartinti prie šiuolaikinio žmogaus, taip atkreipiant dėmesį į mūsų protėvių tradicijas ir išmintį.

Milda Jankuvienė


Milda Jankuvienė baigė Tekstilės meno ir medijų magistrą VDA Kauno fakultete 2020 m. Plačiau apie Tekstilės meno ir medijų studijas.

Daugiau menininkės kūrybos jos Instagram.