Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto 4D meno objektai II kurso studentė Aušrinė Ponelytė pavasario semestro peržiūroms pristatė tris išskirtinius kūrinius: kinetinę skulptūrą, funkcinį objektą ir žiedų kolekciją.

„Elniaragis“

Autorė pasakoja, jog kinetinę skulptūrą „Elniaragis“ įkvėpė bronzinė trijų vabzdžių skulptūra (aut. Z. Baranauskas), skirta lėlinių animacijų pradininkui V. Starevičiui. Pagrindinis Aušrinės skulptūros akcentas – išraiškingi vabalo ragai, akcentuojantys kovingą elniaragio prigimtį. Elniaragio dalys yra išpjautos iš žalvarinės plokštelės, su deimantinėmis šlifavimo galvutėmis suformuotas elniaragio reljefas. Judėjimo mechanizmą laikantys du žiedai sulituoti su žirklių principu lankstomomis juostelėmis – elniaragio kojytėmis.

Elniaragio kojytės juda kartu su piršto judesiu. Užmezgamas ryšys tarp juvelyrinio objekto ir žmogaus, nuo kurio priklauso objekto padėties kitimas.

Aušrinė Ponelytė

„Fossile“

Skulptūrinis objektas „Fossile“ susideda iš stiklinio postamento ir unikalių juvelyrinių dirbinių. Stiklinio objekto funkcija estetiškai pateikti žiedą arba jų komplektą interjere. Žiedo silueto negatyvinis reljefas atspaustas formoje, taip sukuriant žiedo formos įspaudą stiklo paviršiuje.

Bronzinių žiedų kolekcijoje siejamas fosilijų ir žmogaus kaulų ryšys. Žodis fossile lotynų kalboje reiškia „iškastinis“. Fosilijos yra mumifikuotos organizmų liekanos, jų atspaudai išlikę žemės sluoksniuose. Dažniausiai aptinkami suakmenėję gyvūnų kaulai. Neatsitiktinai stiklinio postamento akcentai sukurti būtent šio įspaudo palikimo principu.

Autorė išskiria žmogaus stuburo slankstelių išraiškingas formas, kuriomis remiasi kurdama unikalų žiedų dizainą. Kaulai – vidinių žmogaus organų saugotojai, o šioje kolekcijoje žiedai atlieka saugojimo iš išorės funkciją.

Skulptūrinis objektas skirtas moteriai, kuriai svarbu ne tik funkcija, bet ir estetika, tvarumas, ilgaamžiškumas bei prabanga. Stiklinis kūrinys su žiedais puikiai pagyvins kosmetinį staliuką metalo spindesiu, stiklo skaidrumu ir matinių detalių sinteze.

Aušrinė Ponelytė

„Indas kūnui“

Kurdama dizainą funkcionaliam objektui – vazai, autorė idėjų sėmėsi iš gamtos. Organiškos ir išraiškingos Lietuvos miškuose augančių grybų formos, proporcijų harmonija, faktūrų ir lygių paviršių sintezė. Šios natūralios gamtos formos virto funkcionaliu objektu – vaza.

Varinis vamzdelis įkaitinamas iki ryškiai raudonos spalvos, tuomet formuojamas vazos reljefas, įlenkimai ir išgaubimai, sukuriama ažūrinė plokštelė. Detalės sulituojamos ir vazos paviršius padengiamas oksidatoriumi – suteikiamas juodinto metalo įspūdis.

Tam tikri plotai poliruojami, pabrėžiant vazos pagrindo organišką faktūrą ir ažūrinį akcentą.

Aušrinė Ponelytė

Kūrybinių darbų vadovai: lektorė Eglė Bacevičiūtė ir lektorius Paulius Rainys.


Aušrinė Ponelytė yra Stiklo meno ir dizaino bakalauro studentė (nuo 2020 m. 4D meno objektai) VDA Kauno fakultete. Plačiau apie stiklo specializacijos studijas.