Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto studijų programos 4D meno objektai dėstytojas Lukas Šiupšinskas sukūrė skulptūras, skirtas Kauno tvirtovės IV forto prieigoms. Tai metalinės skulptūros, vaizduojančios išdidintus žaislinius kareivėlius.

„Homo ludens“ - žaidžiantis žmogus

Kurdamas skulptūras L. Šiupšinskas analizavo tai, kad žaidimai yra senesni už kultūrą. Faktas, jog žaisdamas žmogus mokosi, inspiravo skulptorių IV forte įkurdinti tris žaislinius kareivėlius. Skulptūrų idėja yra įtraukti atvirose forto prieigose vaikštinėjančius žmones ir leisti jiems pasijusti lyg žaidimų lentoje.

IV forto erdvė yra visiškai atvira vieta ir veikia kaip parkas. Teritorijoje vaikščiojantys lankytojai gali pajusti iš tolo jį stebinčio riterio žvilgsnį ar pavirsti šaulio taikiniu.

Lukas Šiupšinskas

Nuo eskizo iki 30 detalių puzlės

Pagaminti skulptūras iš metalo lakštų užtruko vieną mėnesį. Gamyba prasidėjo nuo 3D modelio sukūrimo, tada sekė jo skerspjūviai ir metalo lakštų pjaustymas lazeriu. Skulptorius pasakoja, kad vieną kareivį sudaro daugiau nei 30 atskirų metalo detalių, o suvirinti visus tris iki galutinės kompozicijos užtruko visą mėnesį.

Festivalis „Baterija“

Šios metalinės skulptūros yra 2020 m. vykusio tarpsritinio kultūros paveldo festivalio dalis. Jo metu kviestiniai menininkai kūrė tapybos, žemės meno kūrinius, instaliacijas, atliepiančius kilnų festivalio tikslą - prižadinti apleistus Kauno fortus pasitelkiant kūrybines veiklas. 

Paveldas yra komplikuotas ir spygliuotas. Norisi kūrybos ir meno, kuris šiek tiek interpretuotų tokias vietas, skaudesnes temas, šiuo atveju kitaip pristatytų pačią gynybinio paveldo esmę. 

Egidijus Bagdonas, Kauno tvirtovės parko direktorius

Forto sargybiniai

Kauno tvirtovės parko direktorius E. Bagdonas yra įsitikinęs, kad skulptūros tai tarsi forto sargybiniai, dieną traukiantys smalsius parko lankytojų žvilgsnius, o tamsiu paros metu pasitinkantys įspūdingais šešėliais. Kariniame objekte įsikūrusios skulptūros ne vien reprezentuoja karo temą. Savo menine forma jos kuria pridėtinę vertę šiam istorinio paveldo objektui - naujai atkuriamam Kauno tvirtovės parkui po atviru dangumi.