Įspūdžiai iš ekskursijų po baigiamą įkurti Meninių ir biotechnologinių tyrimų bazę (NEB tyrimų centras). Čia sudalyvavo apie 60 VDA bendruomenės narių: nuo dėstytojų ir studentų iki administracijos.  BA ir MA studentai 2024/2025 m.m. pavasarį galės pasirinkti tyrėjo Jan Gloeckner siūlomus kursus ir dirbti joje. Laukite rudenį kvietimo į oficialų bazės atidarymą.

VDA senųjų rūmų rūsyje baigiama įrengti „Meninių ir biotechnologinių tyrimų bazė – MEBIOTYBA“ (REBARBIO = „Research Base for Artistic Biotechnologies“, darbinis pavadinimas), kurioje vyks meniniai tyrimai, grįsti biotechnologijomis. Joje sutelkta įvairi tyrimų įranga, kuri įprastai priklauso kitoms ne su menu ir dizainu susijusioms mokslo ir praktikos sritims: biotechnologijoms, logistikai, energijos gamybai, nardymui ir pan. Šiuo atveju šios technologijos bus pasitelkiamos tyrinėti įvairius biologinius ir socialinius reiškinius, tačiau su meno ir dizaino praktikų metodais. Bazė yra VDA projekto „Kūrybinis tarpdisciplininis Naujojo Europos Bauhauzo (NEB) tyrimų centras“ dalis.

Nors iš pirmo žvilgsnio ši erdvė gali priminti biolaboratoriją, tačiau taip nėra vien dėl to, kad ji įkurta menų universitete – VDA. Kita vertus, dalis tyrimų bazės atliks biolaboratorijos funkcijas, bet visai su kitais tikslais nei jums gali atrodyti. Užsukite ir pasmalsaukite.

REBARBIO pagal nutylėjimą yra antikolonijinis ir skeptiškas galios santykių tyrimų bazėse ir laboratorijose atžvilgiu. Tai atsispindi REBARBIO taikomuose metoduose:

  • Visi tyrimai yra  atliekami in situ ir in vivo.
  • Mikroinvaziniai metodai, kuriuos mes puoselėjame su žmogaus kūnu atliekamose procedūrose, yra taikomi ir mikrobų kūnams.
  • Labai stengiamasi kuo mažiau pakenkti tiriamiesiems ir jų buveinėms.

Šioje tyrėjo Jan Georg Glöckner vadovaujamoje tyrimų bazėje vėliau tyrimus galės atlikti ir kiti apmokyti ir pasiruošę dirbti su biologinėmis medžiagomis tyrėjai, o nuo 2024/2025 m. m. ir studentai pasirinkę atitinkamus kursus. Ši vieta taip pat taps lauko tyrimų ekspedicijų platforma ir iš jos išriedės (tiesiogine to žodžio prasme) nedidelės tyrėjų komandos atlikti tyrimų Lietuvos ežeruose ir kitose vietovėse. Mobilumas, tvarumas, saulės ir žmonių energija bei tyrimų etika bus svarbūs šios bazės veiklos principai.

REBARBIO nori didinti visuomenės informuotumą ir pradėti diskusijas apie tai, kas su kuo atlieka tyrimus, kieno prigimtinės teisės yra svarbesnės už kitų ir kokiais atvejais nauda žmonijai yra svarbesnė už kitų ne-žmonių (pvz. grybų) teises, o kuriais atvejais - ne.

Tikimasi, kad REBARBIO įrašys VDA į pasaulinį inovatyvių meno akademijų žemėlapį, nes čia bus pasitelkiamos naujos transdisciplininės technologijos ir metodai ir dirbame naujose tyrimų srityse, kaip pavyzdžiui biologinis menas ir choreografinis dizainas.

REBARBIO yra didesnės tyrėjų komandos dalis, kuri atlieka fundamentinius mokslinius ir meninius tyrimus. Nuo 2023 m. gruodžio VDA pradėjo darbą nauja transdisciplininė tyrėjų komanda, kurios tikslas įvertinti pastaraisiais dešimtmečiais suklestėjusį meninio tyrimo reiškinį iš įvairių skirtingų mokslo, meno ir dizaino praktikų pozicijų. Tyrėjų komanda dirba naujame VDA projekte „Kūrybinis tarpdisciplininis Naujojo Europos Bauhauzo (NEB) –tyrimų centras“, kuris yra finansuojamas programos „Universitetų ekscelencijos iniciatyva“ lėšomis.

Teminėje darbo grupėje dirba aukščiausio lygio tarptautiniai tyrėjai: vyriausieji mokslo darbuotojai dr. Aldis Gedutis, dr. Kęstas Kirtiklis, dr. Mika Elo (Suomija) ir jaunesnysis mokslo darbuotojas Jan Georg Glöckner (Vokietija / Lietuva). Tyrėjų grupei vadovauja dr. Vytautas Michelkevičius.

Šie tyrėjai susibūrė į transdisciplininę komandą ir pasinaudodami metodologijomis iš filosofijos, sociologijos, menotyros, komunikacijos mokslų bei meno ir dizaino praktikų per ketverius metus atliks fundamentinius tyrimus ir 2027 metais juos planuoja paviešinti kolektyvinėje monografijoje, išleistoje tarptautinėje leidykloje.

Daugiau apie „„Kūrybinis tarpdisciplininis Naujojo Europos Bauhauzo (NEB) tyrimų centras“, ir jame dirbančius kitus tyrėjus skaitykite čia https://www.vda.lt/lt/naujienos/programos-universitetu-ekscelencijos-iniciatyva-metu-vilniaus-dailes-akademijoje-bus-kuriamas-tarpdisciplininis-naujojo-europos-bauhauzo-meno-tyrimu-centras

Dėkojame Ingai Valentinienei, Irenai Turčinavičienei, Ritai Ženčienei, Virgilijui Kireiliui, Linui Nedzinskui ir visai Ūkio skyriaus komandai padėjusiai įrengti tyrimų bazę.