Ignas Lukauskas, „Vilnius Street Art“ festivalio metu sukurtas kūrinys/objekto dekonstrukcija „Juozapavičiaus krioklys” (Spauda).
Neries krantinė, Žvejų gatvė. 2016 

 

Kodėl Ignas Lukauskas pasirinko architektūros studijas būtent Dailės akademijoje, VDA absolventas nemirktelėjęs atsako: nes Vilniaus dailės akademija - tikra ir vienintelė menininkų kalvė Lietuvoje. Man reikėjo čia patekti, kad galėčiau save realizuoti. Jo sprendimas pasirinkti architekto kelią buvo gerai apgalvotas: Dar dailės mokykloje koncentruotai ruošiausi stojimui į VDA. Tai buvo sunkus darbas, nukreiptas į konkrečią studijų programą - pastatų architektūrą.

Ignas džiaugiasi, kad studijų metais sutiko ir dirbo su daugybe menininkų ir savo srities profesionalų. Anot jo, pagrindinis skirtumas lyginant su kitais universitetais yra tai, kad Akademijos dėstytojai yra ir menininkai, individualios asmenybės. Tai žmonės, kurie turi tik jiems būdingą kūryba išreikštą požiūrį į aplinką. Ignas vertina tai, kad studijų metu dėstytojai negailėjo patarimų, tačiau sprendimus leido priimti pačiam. Išmokęs mėgautis kūrybiniu procesu Ignas Akademijoje atsipalaidavo: Išmokau koncentruotis daugiau į procesą nei į gerą rezultatą. Galima sakyti išmokau kurti, nors tai ir keistai skamba.

Pasak Igno, architektūros studijos Akademijoje didžiausią įtaką padarė būtent meninei veiklai,suteikė gebėjimą jungti meną su kitomis veiklomis: Išmokau vienu metu dirbti ir būti kūrėju, menininku. Stengiuosi tai realizuoti įvairiuose projektuose, juose matyti tarpdiscipliniškumas. Architekto kūryboje vyrauja miestas, viešosios erdvės, pastatai ar mažosios architektūros objektai - tai, ką jis išmano geriausiai, o kūrybos įrankiais Ignas renkasi dizaino arba meno sričiai būdingus principus: Projektuose meno ar dizaino elementai tampa detalėmis arba „inkliuzais“, kurie „pagyvina“ dažnai komercinės architektūros bruožus.

Dizainas svarbia architekto darbo dalimi tapo pradėjus doktorantūros studijas: tuo metu mano gyvenimas sukosi apie architektūrą: studijos, darbas ir visa aplinka kalbėjo tik apie tai. Nutariau jėgas pabandyti dizaino krypties studijų programoje. Iš pradžių buvo nelengva, nes į studijas pradėjau žiūrėti kaip dizaineris, tačiau po kurio laiko vėl tapau architektu, kuris dizainą savo kūryboje naudojo kaip įrankį. 2016 m. Ignui tapus pirmuoju architektu-meno daktaru Lietuvoje, jis į architektūrą nebežiūrėjo kaip į gerai žinomą savo darbo sritį, o kaip į pagrindą kurti kažką daugiau.

Po doktorantūros studijų dr. Igno Lukausko projektas „Juozapavičiaus krioklys“, sėkmingai įgyvendintas „Vilnius Street Art“ festivalio metu, buvo pirmasis bandymas teoriją paversti praktiką. Po to sekė „inTegra House“ pastato realizacija, aktyvuojanti meno ir verslo sinergiją, ir kiti projektai. Šiuo metu Ignas dirba projektų vadovu įmonėje, kuriai jį rekomendavo architektūros studijų programos dėstytojai.

Kalbėdamas apie VDA absolventus, Ignas teigia, kad baigusieji architektūros studijas pasižymi meniniu projekto pateikimo, apipavidalinimo lygiu:Įtikinant užsakovą projekto pateikimas yra lemiamas žingsnis judant toliau. Manau, čia VDA studentai turi pranašumą. Kiek teko studijuoti ir dirbti su užsienio šalių studentais, mūsų šalies architektūros studentai tikrai nenusileidžia kitoms šalims. Užsienio studijų programose daugiau dėmesio skiriama pačiam procesui, projekto pateikimui skiriama mažai reikšmės.

VDA Vilniaus fakulteto Architektūros katedros absolventas Ignas būsimiems architektūros studijų programos pirmakursiams linki išlikti savimiir nesidairyti į šalį: dėmesį koncentruoti ne į kitų kūrybą, o į savito stiliaus ar braižo formavimą. Tokiu būdu pabaigus studijas galima tapti individualiu kūrėju. Manau, tik taip šiuolaikinėje Lietuvos architektūroje gali atsirasti nauji kūrybos bruožai.

Vientisųjų architektūros studijų programa Vilniaus fakultete

Vientisųjų architektūros studijų programa Kauno fakultete

Virtualios konsultacijos