Doktorantūra

Kipras Dubauskas

„Lazdynų” sala kaip skulptūrų parkas kaip laukinių augalų sodas

 

Skulptūrų parko / laukinių augalų sodo įkūrimas Neries saloje ties Gariūnais. Naujas traukos taškas Vilniaus miesto pakraštyje (parkas lankytojams atviras šaltuoju sezono metu (spalio - kovo mėn.), šiltuoju sezono metu būtų prieinamas tik tyrėjams. Trimačiai skulptūriniai objektai matomi iš abiejų upės krantų ir yra pasiekiami visais metų laikais, rekreaciniais „Tako aplink Vilnių” ir Buktos miško takais). Pagrindinis meninio tyrimo pareiškimas yra siekis atkreipti dėmesį į svetimžemių augalų įtaką vietinėms (ir) nykstančioms rūšims, kurios auga vandens apsaugos zonoje ir suprasti kokiais būdais (mano vystoma) meninė praktika gali būti naudinga žinijai apie invazinius augalus ir bioįvairovės gerinimą. Svetimžemių rūšių valdymas yra sudėtingas arba apskritai nevaldomas procesas, o augalų priežiūros tarnybos rekomendacijos yra kenksmingos aplinkai, todėl siekiama atkreipti dėmesį į problemos mąstą įtraukiant vietinius gyventojus ir per meniniam tyrimui būdingas metodologijas ieškoti alternatyvių priemonių.

Meninio tyrimo metu (vyksta nuo 2021m.) naudojamos metodologijos - aplinkos monitoringas, dokumentavimas ir žurnalo vedimas, skirtingų sričių specialistų įtraukimas, meninių ir ekologinių akcijų ir ritualų inicijavimas, bei skulptūrų (jau sukurtų ar naujai sukurtų iš vietinių žaliavų (medžiagų)), kurios atlieptų meninio tyrimo problematiką, eksponavimas marginalioje viešojoje erdvėje.

Aplinkos monitoringo metu stebimos vietinės gyvūnų ir augalų rūšys, siekiama nustatyti kokią įtaką joms daro pakrantėje dominuojantys svetimžemiai augalai. Vedamas žurnalas, kuriame aprašomos veiklos po kiekvieno apsilankymo saloje. Palaikomi darbiniai santykiai ir konsultacijos su Lietuvos Gamtos Fondo darbuotojais, Žaliosios politikos institutu ir Geografų draugijos nariais. Kiekvienais metais inicijuojami pakrantės tvarkybos darbai, perdirbamas plastikas. Siekiama užsitikrinti Vilniaus miesto savivaldybės pritarimą tolesnei projekto eigai, ieškoma vietinių verslininkų rėmimo (Ignitis, Gasta (Gariūnų karjeras), DEPO, Darnu) galimybės, taip pat siekiama įtraukti ir edukuoti vietinius (Bukčių, Gariūnų, Neskučių) gyventojus. Siekiant pritraukti projekto savanorius vykdomos pažintinės ekskursijos, taip pat sudarinėjamas psichogeografinis žemėlapis, atspindintis šios išskirtinės vietovės atributus, kuriama internetinė svetainė. Be viso to saloje diegiama infrastruktūra (plaukiojanti tyrimų stotis ir žiemos uostas, saulės ir vėjo jėgainės, mažosios architektūros elementai), kurios dėka tyrėjai ir savanoriai gali būti saloje / laboratorijoje po atviru dangumi ilgesnį laiką.