Jaunieji Lietuvos mokslininkai kviečiami teikti paraiškas „Tyrėjų Grand Prix“

Prasidėjo ketvirtus metus iš eilės rengiamas konkursas „Tyrėjų Grand Prix“, skirtas atskleisti jaunuosius Lietuvos mokslo talentus, populiarinti mokslą ir telkti jaunųjų mokslininkų bei novatoriško verslo bendruomenę. Projektas skatina mokslo idėjų taikymą praktikoje ir siekia prisidėti prie šalies pažangos bei tarptautinio konkurencingumo.

„Daugelis mokslinių atradimų taip ir lieka disertacijų puslapiuose – jų potencialas neišnaudojamas dėl trūkstamo mokslo, verslo ir institucijų bendradarbiavimo. Jaunieji mokslininkai dažnai nebaigia savo tiriamųjų darbų pritrūkę palaikymo ar finansavimo, o verslas, nors ir ieško inovatyvių sprendimų, vis dar retai atsigręžia į mokslo jaunuomenę. Mūsų tikslas – sutelkti jaunuosius mokslininkus ir verslo bendruomenę, kad vieni kitus papildytų žiniomis ir bendradarbiaudami sukurtų praktikoje pritaikomas inovacijas, stiprinančias mūsų šalies konkurencingumą,” - pabrėžia projekto „Tyrėjų Grand Prix“ iniciatorė ir pagrindinė mecenatė Žaneta Freyer.

Konkursą organizuoja Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga ir VšĮ „Tyrėjų Grand Prix“. Projekte kasmet aktyviai dalyvauja verslo, inovacijų bendruomenės, investicijų ir kapitalo rinkos bei verslo paramos organizacijų atstovai, o partnerių ratas nuolat plečiamas.

„Džiaugiamės galėdami prisidėti prie jaunųjų mokslininkų kelio – suteikiame jiems išskirtinę galimybę kūrybingai pristatyti savo tyrimus ir tiesti tiltus tarp mokslo, verslo bei visuomenės“, – sako Rasa Karalienė, konkursą „Tyrėjų Grand Prix“ palaikančios Lietuvos mokslo tarybos Komunikacijos ir veiklos organizavimo skyriaus vedėja.

Pagrindinė konkurso sąlyga – būti doktorantu šiuo metu

„Tyrėjų Grand Prix“ – tai yra išskirtinė galimybė visų mokslo sričių doktorantams pristatyti atliekamus fundamentinius tyrimus, pasidalinti savo atradimais ir idėjomis. Konkurse  susitinka skirtingų mokslo sričių atstovai, kurie keičiasi savo patirtimi. Čia mokslininkai susitinka ir užmezga ryšius su inovatyviu verslu, startuolių bendruomene ir gauti naujų impulsų savo tyrimų įgyvendinimui. Dalyvauti kviečiami visi, turintys Lietuvos studento (III pakopos) statusą, taip pat užsienio universitetuose studijuojantys Lietuvos Respublikos piliečiai, šiuo metu rašantys disertacijas arba besirengiantys jas gintis eksternu.

Paraiškos priimamos iki 2025 m. birželio 10 d. Paraišką galima pildyti čia.

Finalinis renginys, kuriame varžysis dešimt geriausių jaunųjų mokslininkų, vyks 2025 m. spalio 23 d.

Konkursas vyks dviem etapais

Pirmajame etape visi konkurso dalyviai savo disertacijas pristatys viešose erdvėse – kavinėse. Jų pasirodymus vertins komisija, sudaryta iš Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos ir VšĮ „Tyrėjų Grand Prix“ atstovų.

Svarbiausi atrankos kriterijai: gebėjimas aiškiai ir įdomiai pristatyti disertacijos idėją, tyrimų aktualumas, pasirinktų metodų tinkamumas ir jų potencialas būti pritaikytiems versle. Vertinamas bus ne tik turinys, bet ir forma: vizualinis, garsinis, sceninis tiriamojo darbo pateikimas, gebėjimas sudominti auditoriją, aiškus ir išraiškingas minčių dėstymas.

Antrajame etape varžysis 10 atrinktų dalyvių. Jiems ruoštis padės profesionalūs komunikacijos, vizualinio pristatymo ir scenos kalbos specialistai. Finalo metu kiekvienas jų per vos keturias minutes pristatys savo tyrimą taip, kad jį suprastų kiekvienas žiūrovas. Laimėtoją išrinks finalinio renginio publika.

„Šis projektas įrodo, kad ir mokslininkas gali būti žvaigžde. Tai puiki proga pačiam prisistatyti ir pristatyti savo tyrimus panašiu formatu kaip „TED talks“ – surengiant mokslo šou visiems suprantama kalba. Konkurso organizatoriai mums, konkurso finalininkams, paskyrė profesionalius mentorius, todėl išmokau daug naujų dalykų. Sunkiausia buvo žengti pirmą žingsnį – tiesiog nuspręsti dalyvauti“, – pasakoja „Tyrėjų Grand Prix 2024“ laureatas Jonas Juozapaitis, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro biochemijos doktorantas.

„Tyrėjų Grand Prix“ – mokslo, verslo ir visuomenės jungtis

Projekte dalyvaujantys jaunieji tyrėjai ne tik įgyja žinomumo, tobulina viešojo kalbėjimo ir komunikacijos įgūdžius, bet ir gauna galimybę pristatyti savo idėjas verslo bendruomenei. Po ankstesnių konkursų dalis dalyvių buvo pakviesti prisijungti prie verslo plėtros akceleratorių, kur jų idėjos toliau vystomos padedant patyrusiems investicinių fondų mentoriams. Konkurso nugalėtojai apdovanojami piniginiais prizais.

Savo ruožtu verslas gauna prieigą prie mokslo grįstų idėjų, kurios gali tapti naujų sprendimų pagrindu. O visuomenė – supažindinama su jaunųjų mokslininkų darbais paprasta ir suprantama kalba, skatinančia domėjimąsi mokslu ir pasitikėjimą juo.

Konkursas „Tyrėjų Grand Prix“, pirmą kartą surengtas 2022 m. ir iki šiol jis yra vienintelis Lietuvoje projektas, kuriame mokslas pristatomas per pramogą. Jo iniciatorė ir pagrindinė mecenatė – Žaneta Freyer. Organizatoriai – Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga ir VšĮ „Tyrėjų Grand Prix“.

Projekto partnerė – Lietuvos mokslo taryba, strateginis partneris – Lietuvos Tūkstantmečio Rotary klubas, rėmėjas – Fizinių ir technologijos mokslų centras. Informacinis rėmėjas – 15min.lt.

VšĮ „Tyrėjų Grand Prix“ informacija