2020 m. vasarą VDA Projektų skyrius parengė 5 paraiškas Lietuvos mokslo tarybos kvietimui finansuoti studentų tyrimus. „Studentų gebėjimų ugdymas vykdant mokslo (meno) tyrimus semestrų metu“ – tai rudens ir pavasario semestrais laisvu nuo auditorinių užsiėmimų metu studento pagal individualią programą atliekamas mokslinis tiriamasis darbas, vadovaujant tyrimų vadovui. Veiklos trukmė 6 mėnesiai (su pertrauka egzaminų sesijų metu).

Plačiau apie kiekvieną  projektą:

„Veido vaidmuo visuomenėje apžvelgiant Europos migracijos, rasizmo klausimus“

09.3.3-LMT-K-712-22-0048, VDA Dizaino magistrantūros programos studentė Elena Lašaitė

Tyrimo metu nagrinėjamas tapatybės santykis su žmogaus veidu. XXI amžiuje veidas turi daugiau įgaliojimų nei bet kada iki šiol. Dabar esame klasifikuojami pagal duomenis, o ne pagal asmenybę. Šiuo metu mes galime turėti tik vieną tapatybę, ta su kuria gimstame. Tačiau ne visiems tapatybė būna palanki, galbūt tai dažnai tampa tik formalumu (šiandien paklausiausios yra Maltos ir Kipro pilietybės programos mainais į investicijas). Tyrimo tikslas ištirti veido vaidmenį visuomenėje pasitelkiant dizainą kaip priemonę apžvelgiant Europos migracijos, rasizmo klausimus.

„Vietos bendruomenės kultūrinio tapatumo atspindžiai dvarų architektūros kontekste“

09.3.3-LMT-K-712-22-0054, VDA Architektūros vientisųjų studijų 2 k. studentė Birutė Jankauskaitė

Šis tyrimas aktualizuoja nykstančią dvarų architektūrą bei įtraukia toli nuo miesto centro įsikūrusias bendruomenes į kultūrinę veiklą. Šiuo projektu siekiama išanalizuoti Apytalaukio, Terespolio ir Aristvaėlės dvarų padarytą įtaką vietos benruomenių mikroklimatui bei kolektyvinei patirčiai. Ištirti skirtingų paveldo architektūros pastatų būklės bei privatizacijos reikšmę bendruomenėms įsiskūrusioms netoli jų. Tyrimo pabaigoje kartu su vietos bendruomenių autentiška patirtimi įveiklinti kiekvieną iš trijų dvarų, surengiant parodas.

„Bendrakūros taikymas mados dizaine“

09.3.3-LMT-K-712-22-0065, studentė VDA Mados dizaino magistrantūros programos 2 k. studentė Adriana Daškevič

Šio meninio tyrimo tikslas yra ištirti bendrakūros (angl.: co-creation) prieigą mados meninio tyrimo lauke ir suformuluoti jos pritaikymą. Globali šio tikslo priežastis - adresuoti vieną vienintelę mus visus vienijančią globalią problemą – klimato kaitą. Naudojant bendrakūros principą taip pat svarbu rinktis ir tinkamus įrankius, kurie galėtų tarnauti kūrėjams, tarpininkams, edukatoriams bei menininkams kreipti dėmesį į kolektyvinę išlikimo problemą, kuri globaliai mus visus vienija. Sužadinti dialogą, sustabdyti akimirką pamąstymui tarp kolegų, bendruomenės narių, žiūrovų – yra taip pat svarbu, kaip galutinis apčiuopiamas naujas produktas ar paslauga, jei tokie apskritai yra reikalingi. Mados dizainerį matau kaip tarpininką, kuris turėdamas įrankius padeda iškomunikuoti, transliuoti, dekoduoti įvairių rūšių atstovų, idėjų kalbas ir jas apjungti bei vystyti saugia linkme. Man atrodo, kad būtent bendrakūros aktualija mados dizaine dizaineriui paruošia mediatoriaus vaidmenį, o vartotoją (tai gali būti ir gamta ir žmogus ir kitos rūšies atstovai) įtraukia į lygiavertį santykį problemos sprendimo, mokymosi, suvokimo praplėtimo paieškose. Šiandien dizainerių ir mados industrijos atstovų kolektyvinio mokymosi (angl.: collaborative/collective learning) ir augimo aktualija yra itin svarbi norint siekti ne tik socio-kultūrinės naudos, taip pat ir atrasti ecocentrinius (gamtocentrinius) inovatyvius sprendimus globaliame klimato kaitos kontekste.Tikimasi, kad vartotojo poreikis ieškoti galimybių kūrybiškai reikštis ir įsitraukti į procesą vis augą. Mados verslas kaip viena iš didžiausių saviraišką atskleidžiančių sistemų tikrai galėtų ieškoti būdų drąsiai įtraukti vartotoją į procesą, ieškoti jo poreikius ir kartu spręsti kaip tuos poreikius spręsti mados objektais nesukuriant daugiau taršos gamtai, o sprendžiant bendruomenei svarbius socialinius klausimus.

„Šv. Liudviko skulptūra iš Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčios: prarasto konteksto rekonstrukcija“

09.3.3-LMT-K-712-22-0146, VDA Dailėtyros ir kuratorystės bakalauro programos 2 k. studentas Akmis Lomsargis

Šis tarpsritinis projektas siekia, pasitelkdamas dailėtyrinius ir gamtamokslinius metodus, rekonstruoti Šv. Liudviko skulptūros iš Vilniaus Šv. Mikalojaus bažnyčios (eksponuojama Bažnytinio paveldo muziejuje) istorinį kontekstą. Gotikos ir baroko bruožų turinti skulptūra yra vienintelis XVII a. I puse datuojamas interjero puošybos objektas iš Šv. Mikalojaus bažnyčios. Neįvardinta jokiuose archyviniuose šaltiniuose, netekusi vienalaikio konteksto skulptūra glumina mišrios stilistikos plastika, reta ikonografija ir drožybai neparankia pušies mediena. Projekte numatyta patikslinti skulptūros datavimą atliekant dendrochronologinę analizę pasitelkiant kompiuterinę tomografiją. Tikėtina, kad šis vienas pirmųjų biofizikinių technologijų pritaikymas Lietuvos dailėtyroje leis suformuluoti klausimus tolesniam skulptūros istorijos ir plastikos tyrimui ir taip rekonstruoti prarastą šio vienetinio objekto kontekstą.

„Prisiminimų ir architektūrinės erdvės ryšys“

09.3.3-LMT-K-712-22-0161, VDA Scenografijos bakalauro programos studentė Augustė Kunevičiūtė

Šiuo meno tyrimu norima atkreipti dėmesį, kad kai kurie ryškūs architektūros ir interjero dizaino pavyzdžiai Lietuvoje sparčiai nyksta ir juos būtina fiksuoti, dokumentuoti, kol dar yra gyvų individų, kuriems nykstančios architektūrinės erdvės kelia sentimentalius jausmus. Kaip meno tyrėja jaučiu pareigą šiuos žmones prakalbinti, jų prisiminimuose ieškoti naratyvo, dramaturgijos ir pasitelkus scenografijos žinias tiksliai atkurti ryšį su konkrečia architektūrine erdve.

Šiuo metu Projektų skyrius vykdo šių projektų sutarčių pasirašymą.