Projektinė veikla

Knyga „UROBORAS: Tipografikos vizualumas“

Skirtas finansavimas 6 000,00 Eur
Atsakingas asmuo Aušra Lisauskienė
Projekto veiklų įgyvendinimo trukmė 2022-01-01 - 2022-06-30
Projekto portfelis Mokslo projektų portfelis

Knyga „UROBORAS: Tipografikos vizualumas“ yra Tarptautinės tipografikos bienalės „Keliaujančios raidės“, įvykusios 2019-2020 metų sandūroje, tęsinys, kuriame, po parodos, grafinio dizaino teoretikai ir praktikai pristato savo refleksijas apie įvykusią parodą, jos autorius, darbus ar vizionieriškas konceptualiosios ir funkcionaliosios tipografikos vystymosi paradigmas Lietuvoje ir globaliame kontekste. Knyga jau yra sudaryta ir išversta į anglų kalbą. Jos sudarytoja VDA Grafinio dizaino katedros prof. Aušra Lisauskienė yra šios dizaino srities ekspertė, meno kūrėja, Tarptautinės tipografikos bienalės „Keliaujančios raidės“ nuo 2008 m. parodų organizatorė ir kuratorė. Ko gero, tai bus vienintelis dvikalbis leidinys šiame lauke išleistas per pastaruosius metus, nes tipografika, būdama svarbia grafinio/komunikacinio dizaino ir kūrybinių industrijų dalimi vis dar nepatenka į autorių, profesionaliai rašančių apie Lietuvos grafinį dizainą, apžvalgos lauką. Trūkstant aktualios lietuviškos literatūros šia tema yra svarbu išleisti tokį leidinį, kuriame grafinio dizaino ir menotyros mokslo daktarai, teoretikai ir kūrėjai-praktikai, turėdami visas reikiamas kompetencijas, kalba apie tipografiką kaip lygiavertę kitoms dailės rūšims sritį ne remdamiesi istoriniais šaltiniais, prieškariniais pavyzdžiais, bet analizuodami čia ir dabar sukurtus kūrinius. Straipsnius knygai parašė menotyros dr. Jolita Liškevičienė, dizaino dr. Kristė Kibildytė-Klimienė ir dr. Rūta Mickienė, socialinių mokslų dr. doc. Ina Dagytė-Mituzienė, keramikė prof. Aldona Keturakienė, Belgijos grafikos dizaineris profesorius emeritas Lode Coen, dizaino doktorantas Sigitas Gužauskas bei VDA GDK asolventė Aurelija Slapšytė.

Knyga bus gausiai iliustruota autorių-bienalės dalyvių darbais iš 10-ties šalių darbų reprodukcijomis, o dinaminiai projektai bus pristatyti su praturtintos realybės (AR) funkciją turinčiomis iliustracijomis. Knygoje dokumentuojama įvairūs konceptualiosios tipografikos projektai, aprašoma tipografikos raida ir kūrybiniai sprendimai, padiktuoti šiuolaikinio konteksto bei globalių įtakų. Dvikalbė knyga bus svarbus šaltinis analizuojant kaip ir kodėl Lietuvoje susiklostė tokia situacija tipografikoje ir, nežiūrint į tai, kad tai nėra mokslinė knyga, straipsnių autorių mokslinės kompetencijos neleidžia abejoti jų profesionalumu ir įžvalgomis.

Knygos tikslinė auditorija yra gana plati - visų pirma ji skirta grafinio dizaino lauko dalyviams, dirbantiems kūrybinių industrijų srityje, taip pat ir kitiems meno lauko žaidėjams, kurie domisi tipografika, įveiklinta įvairiose šiuolaikinėse medijose. Taip pat ji leidžiama ir edukaciniais tikslais - pradedant dailės mokyklomis ir baigiant aukštosiomis meno mokyklomis. Inovatyvi ir aktuali medžiaga tipografikos tema gali padėti dailės mokytojams paprastose ar specializuotose vidurinėse mokyklose naudojant šią knygą ruošiantis pamokoms, o aukštosiose mokyklose - kaip papildomos literatūros šaltinis.