Projektinė veikla

Kaulinio porceliano dizainas Lietuvoje: "Jiesia" tyrimas

Projekto būsena Įgyvendinama
Skirtas finansavimas 9 000,00 Eur
Atsakingas asmuo Remigijus Sederavičius
Projekto veiklų įgyvendinimo trukmė I etapas 2021-05-31 - 2021-12-31
II etapas 2022-01-01 - 2022-10-31
Projekto portfelis Meno projektų portfelis

Šio projekto idėja išsivystė rengiant tarptautinius kaulinio porceliano simpoziumus. Pastebėjome, kad su kauliniu porcelianu daugelis užsienio šalių - JAV, Europos kūrėjų susiduria pirmą kartą, o ši technologija jiems nežinoma. Tačiau kaulinis porcelianas yra gerai žinomas Lietuvoje, dažnas iš mūsų turi kaulinio porceliano gaminių, žino jo savybes. Vis tik dažnai nesuprantame, kad tai yra mūsų unikali patirtis ir žinios.

Kaulinis porcelianas yra XVIII a. Anglijoje sukurta medžiaga – tai kiniškojo porceliano receptūros paieškų rezultatas. Beieškodami šios medžiagos sudėtinių dalių, britai atrado, kad galvijų kaulų pelenai suteikia ypatingo tvirtumo porceliano masei. XIX amžiuje daugelis didesniųjų Didžiosios Britanijos keramikos gamyklų savo produkcijoje jau naudojo šią naujai atrastą medžiagą, pavadintą – kauliniu porcelianu (bone china). Iki pat XX a. vidurio ši medžiaga naudota išskirtinai Anglijoje ir tik vėliau kaulinis porcelianas imtas gaminti kitur: buvusiose Sovietų Sąjungos šalyse, Kinijoje ir Japonijoje. Viena iš tų šalių – Lietuva, kurioje veikusioje keramikos gamykloje „Jiesia“ pradėtas gaminti vietinis kaulinis porcelianas. 1974 m. “Jiesios” keramikos gamykloje buvo įsteigta kaulo porceliano gamybinė tyrimų laboratorija. Kol technologai eksperimentavo ir ruošė porceliano masės gamybos technologiją, gamyklos dailininkės kūrė pirmuosius porceliano servizų (servizai “Modern” ir “Klasika”, 1978) ir kitokių dirbinių (lėkštelių, vazų, dėžučių, žvakidžių, papuošalų) etalonus. 1981 m. naujame kaulinio porceliano ceche pradėta serijinė porceliano gamyba. Dailininkai, dizaineriai, kurie kūrė “Jiesios” kaulinio porceliano servizų dizainą, buvo ruošiami tuomečiame Kauno dailės institute. “Jiesios” servizuose ir pavieniuose induose akivaizdžios klasikinio stiliaus interpretacijos, servizuose plėtotos ir modernesnės - funkcionalizmo, art deco formos. Šiuo požiūriu “Jiesios” pramoniniai dirbiniai, išsiskiriantys peršviečiama, plona šuke, baltu atspalviu, atitiko bendras pramoninio porceliano raidos tendencijas. Nors „Jiesios“ fabrikas jau neegzistuoja, jame sukurta kaulinio porceliano tradicija gyva iki šiol.

Šiame projekte bus atliekamas tyrimas ir renkama medžiaga parodai, pristatysiančiai kaulinio porceliano palikimą Kaune. Bus tiriami Lietuvos dizaino istorijai reikšmingi, meninę ir išliekamąją vertę turintys indų dizaino projektai, esantys VDA KF archyvuose, ieškomi ir pasitelkiami išlikę „Jiesios“ fondai. Tyrime bus naudojami kokybiniai tyrimo metodai: ekspertų interviu su buvusiais "Jiesios" darbuotojais, dailininkais ir technologais, analizuojamas platesnis kontekstas, tiriant kaulinio porceliano dizaino palikimą socio - kultūriniu aspektu. Planuojama parengti ekspoziciją parodai „Porceliano miestas", kuri numatyta eksponuoti 2022 metais, bendradarbiaujant su “Kaunas - Europos kultūros sostinė 2022” programa ”Dizainas laimei”. Remiantis surinkta medžiaga ketinama parengti medžiagą parodai, liudijančią dizaino kaitą Lietuvoje, kaulinio porceliano indų dizaino ir gamybos sąsajas. Bus ieškoma naujoviško požiūrio kuriant parodą, ieškoma asmeninio santykio su buvusiais darbuotojais, pristatant jų pasakojimus ir iš jų asmeninių namų kolekcijų surinktus kaulinio porceliano indų pavyzdžius.