Projektinė veikla

4K 2020: nuo konflikto iki konsensuso per kūrybiškumą ir kultūrą

Projekto būsena Užbaigta
Skirtas finansavimas 20 000,00 Eur
Atsakingas asmuo Monika Kalinauskaitė, Egija Inzule
Projekto veiklų įgyvendinimo trukmė 2020-01-01 - 2020-12-31
Projekto portfelis Meno projektų portfelis

Bendras projekto tikslas yra sukurti ir išbandyti priemones, kurios paverstų meną, kultūrą ir kūrybiškumą galingu ištekliumi, skatinančiu kritinį mąstymą apie besiformuojančius konfliktus, skirtingų kultūrų ir tautybių sugyvenimą bei pagarbą kitam.

Antrojo, 2019 m. NMK įgyvendinamo projekto etapo uždaviniai yra: - Sudaryti ir išleisti skaitmeninį kūrybinių dirbtuvių leidinį anglų kalba (sudarytojas Radoslav Ištok; tekstų autorės: kuratorės Candice Hopkins (CA) ir Joanna Warsza (PL/DE), menininkės Kristina Norman (EE), Eglė Budvytytė (LT/NL), Elin Már Øyen Vister (NO); apie 100 puslapių). - Surengti Prof. Dr. Vasilijaus Safronovo knygos „Migrantai ir pabėgėliai Kuršių nerijoje 20 a. viduryje“ lietuvių ir anglų kalba pristatymą Vilniuje. - Suorganizuoti NMK vasaros parodą (kuratorius Radoslav Ištok, 7 menininkai: Eglė Budvytytė (LT, BE), Paul Maheke (FR, SE), Jin Mustafa (SE), Marek Ther (CZ), Elin Már Øyen Vister (NO) ir dar du menininkai pristatysiantys anksčiau sukurtus savo kūrinius). - Sudaryti ir išleisti parodos katalogą anglų kalba (sudarytojas Radoslav Ištok, trijų kviestinių autorių tekstai, 500 kopijų, apie 100 puslapių). - Suorganizuoti projekto filmų programos peržiūras Nidoje ir Vilniuje (programos kuratorė Azar Mahmoudian (IR)). - Dokumentuoti ir viešinti projekto veiklas ir jo rezultatus.


Projektas „4K: nuo konflikto iki konsensuso per kūrybiškumą ir kultūrą“ (4Cs: from Conflict to Conviviality through Creativity and Culture, toliau – 4K) aiškinasi kaip meną, kultūrą ir kūrybiškumą galima paversti galingu ištekliumi, skatinančiu kritinį naujai besiformuojančių konfliktų apmąstymą. Projekto metu įgyvendinamos veiklos siekia užkirsti kelią Europoje kylantiems konfliktams ir skatinti sugyvenimą, atliepti nūdienos socialines problemas bei ugdyti pagarbą kitoms kultūroms. Nors įvairios organizacijos ir institucijos kelis dešimtmečius siekė ugdyti europietiškąją tapatybę, Europa šiandien yra kupina netikrumo ir nerimo. Kasdien susidurdama su daugiakultūrės ir daugiatautės visuomenės iššūkiais Europa nebegali egzistuoti toliau ignoruodama kitų buvimą šalia. Dėl to sugyvenimas arba konsensusas yra ypač svarbus ugdant supratingumą ir bendradarbiavimą.

Projekto veiklos varijuoja nuo meninių ir tyrimo rezidencijų, parodų, filmų peržiūrų iki kūrybinių dirbtuvių, vasaros mokyklų, mediacijos laboratorijų, konferencijų ir internetinių informacinių portalų. Šios veiklos meno ir kultūros kalba skatins tarpkultūrinį dialogą ir jungs skirtingas bendruomenes, reikšis viešojoje erdvėje, padės užkirsti kelią konfliktams ir ieškos susitaikymo būdų. Projektas skatins pabėgėlių ir migrantų įsitraukimą. Atsižvelgiant į platų bendradarbiaujančių šalių skaičių, jų kalbinę ir kultūrinę įvairovę, dalyviams tai bus galimybė įgyti naujų ir apsikeisti jau turimomis akademinėmis žiniomis bei praktiniais įgūdžiais.