Projekto būsena |
Įgyvendintas |
Projekto vertė |
3 600,00 |
Projekto vykdytojai |
Mokslo projekto vadovas Arnas Anskaitis, Fotografijos, animacijos ir medijos meno studijų studentas Kornelijus Zaleckas |
Projekto veiklų įgyvendinimo laikotarpis |
2023-07-01 - 2023-08-31 |
Projekto portfelis |
Mokslo projektų portfelis |
Studentų tyrimai vasaros metu
Meninio tyrimo projektas nukreiptas į konkretaus atvejo studiją – Baltarusijai 2014 m. spalio 1 d. užvėrus sienas pėstiesiems iš Lietuvos ir kitų ES šalių, pasienio kontrolės punktuose pradėjo formuotis tranzitinių dviračių dalijimosi kultūra. Pastebėta, kad kai kurie dviračiai pasienyje paliekami porai dienų, kiti atremti į stulpus ir atitvarus stūkso jau keletą metų. Jie naudojami vieninteliam tikslui – legaliai vietos gyventojų ir turistų migracijai per tarpvalstybinę sieną. Nepaisant įtemptos situacijos pasienyje, sienos kirtimas dviračiais vyksta kasdien, žmonės nenutrūkstamai keliauja į Baltarusiją ir iš jos. Projektas per pasienio dviračių fenomeno tyrimą kels klausimus apie žmonių kūrybiškumą, bendravimą ir bendradarbiavimą sudėtingame geopolitiniame peizaže. Tyrimas remsis individualia menine praktika grįstais metodais bei kokybiniais metodais, tokiais kaip eksperimentinė vizualinė etnografija. Medininkų pasienio kontrolės punkto apylinkėse keletą savaičių bus fotografiškai studijuojami šalikelėse palikti dviračiai, stebimas ir reflektuojamas kolektyvinis prisitaikymas prie suvaržymų, taikomų pėsčiųjų eismui. Tyrimo metu surinktos medžiagos pagrindu planuojama parengti publikaciją su vaizdais ir tekstais – tyrimo esė, – kūrybiškai ir kritiškai reflektuojančią dviračių naudojimo fenomeną pasienyje.
Tema, problema, aktualumas:
Dėl pastarųjų metų politinių, socialinių, ekonominių ir visuomenės sveikatos krizių – nuo COVID-19 pandemijos, migrantų krizės ES ir Baltarusijos pasienyje bei Rusijos karo prieš Ukrainą – Lietuvos pasienio kontrolės punktuose formuojasi tai, ką galima būtų įvardyti kaip spontanišką dviračių dalijimosi kultūrą.
Nuo 2014 m. spalio 1 d. Baltarusijos Respublika uždraudė kirsti sieną su Lietuvos Respublika pėsčiomis neva dėl pėsčiųjų eismui nepritaikytos pasienio infrastruktūros. Pasikeitusios taisyklės paskatino vietos gyventojus ir turistus, dėl įvairių priežasčių norinčius ne automobiliu kirsti tarpvalstybinę sieną, ieškoti būdų kaip tai padaryti paprasčiau. Buvo greitai įsisavintas kitas keliavimo būdas – dviračiais.
Prie medžių, stulpų ir atitvarų prirakintas dvirates transporto priemones galima aptikti Medininkų pasienio kontrolės punkto šalikelėse, palaukimo aikštelėje, degalinės teritorijoje. Dviračiai yra įvairiausių tipų ir dydžių, važiuojantys ir jau nebe, vaikiški ir tandemai. Krūvos jų stūkso Europos Sąjungos pasienyje, pasiruošusių legaliai perkelti žmones su kuprinėmis per sieną. Nepaisant įtemptos situacijos pasienyje, sienos kirtimas dviračiais vyksta kasdien, žmonės nenutrūkstamai keliauja į Baltarusiją ir iš jos.
Apie nelegalių migrantų iš trečiųjų šalių sienos kirtimą dviračiais (Norvegijos ir Rusijos pasienyje) yra rašiusi Lietuvos ir užsienio spauda. Taip pat yra sukurta įsimintinų meno projektų, kuriuose atkreipiamas dėmesys į pasienio regionus ir tarpvalstybinių sienų kirtimą (pavyzdžiui, Richard Misrach ir Guillermo Galindo (Border Cantos 2016), Richard Mosse (Incoming 2017) ir kt. Juose (ne)legalus sienos kirtimo momentas pristatomas kaip dramatiškas virsmas, keliantis aštrius etinius ir moralinius klausimus. Šis tyrimas koncentruosis ne į nelegalios migracijos reiškinį, bet į pačius pasienio dviračius, vis dažniau naudojamus legaliai migracijai tarp dviejų valstybių ir dviejų vis labiau viena nuo kitos atitrūkstančių politinių, socialinių ir ekonominių realybių. „Įstatymus atitinkantis“ gyventojų migravimas yra banalus, įprastas – nebent vyksta nepaprastomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, šalyje galiojant nepaprastąjai padėčiai.
Meninio tyrimo tikslas – per tranzitinių dviračių fenomeną atrasti būdą kalbėti apie žmonių kūrybiškumą, bendravimą ir bendradarbiavimą sudėtingame geopolitiniame peizaže. Tyrimo metu Medininkų PKP apylinkėse keletą savaičių bus fotografiškai studijuojami šalikelėse palikti dviračiai, stebimas ir reflektuojamas kolektyvinis prisitaikymas prie suvaržymų, taikomų pėsčiųjų eismui.
Iki projekto termino pabaigos tyrimo rezultatai – publikacija su vaizdais ir tekstais (tyrimo esė) – bus paruošti publikavimui profesionaliam kultūros ir meno leidiniui. Tuomet darbas bus siunčiamas keletui leidinių ir laukiama redakcijos atsakymo.
Tyrimo metodai: atliekant tyrimą bus taikomi metodai, naudojami individualioje studento meninėje-tiriamojoje praktikoje, tokie kaip dokumentinė fotografija, kūrybinis rašymas, diagraminių žemėlapių piešimas. Taip pat bus naudojamasi eksperimentinės vizualinės etnografijos prieiga, artima kokybiniams lauko tyrimų metodams.
Finansavimą skyrė Lietuvos mokslo taryba (LMTLT), sutarties Nr. S-SV-23-111.