Projektinė veikla

Dirbtinio intelekto antropomorfizavimas ir jo kontekste besikeičiantis žmogaus santykis su pasauliu

Projekto būsena

Įgyvendintas

Projekto vertė

4 000,00

Projekto vykdytojai

Praktikos darbo vadovė Marija Marcelionytė-Paliukė, studentas Titas Antanas Vilkaitis

Projekto veiklų įgyvendinimo laikotarpis

2024-07-01 - 2024-08-30

Projekto portfelis

Mokslo projektų portfelis

Dirbtinis intelektas (DI) - gan naujas technologijų laukas, traukiantis tiek žmonių vaizduotes, tiek masyvias investicijas iš privačių ir valstybinių sektorių. Šalia spartaus technologinių, teisinių ir finansinių struktūrų vystymo formuojasi ir kiek nestabilus, keistas diskurso laukas. Vienoje erdvėje susiduria ir maišosi populiarusis mokslas, mokslinė fantastika, ir tiesiog reklaminis tekstas. Be aiškiai apibrėžtų ribų pamažu darosi sunkiau atskirti, kur kalbama apie realias DI galimybes, o kur yra tiesiog fantastika.

Ne viena DI pritaikymo sritis kelia akivaizdžius iššūkius žmogaus pasaulėžiūrai: generuojami fotorealistiniai vaizdai kažkiek pakerta dokumentinių nuotraukų autentiškumą; menininkų ar rašytojų stilius imituojantys modeliai kelia visokius klausimus apie meno ir amato vertę. Šią problemą kiek komplikuoja DI kategorizacijos sudėtingumas: viena vertus, pavadinti tai „tiesiog įrankiu“ atrodo kiek per kuklu, kita vertus, argumentai, kad DI yra tarsi lygiavertis bendradarbis, ar gal net nauja sąmoningos gyvybės forma, irgi neįtikina.

Vasaros praktikos projekto metu tiriamas atotrūkis tarp realių DI galimybių ir to, kaip šios technologijos yra taikomos, ypač humanitarinėse ir kultūrinėse srityse. Šį tarpą bandoma apibrėžti tiriant mokslinius ir ekonominius straipsnius apie dirbtinį intelektą bei realius DI technologijų pritaikymo atvejus, pavyzdžiui, meno kūryboje, meninėse ir mokslinėse parodose, edukacijoje ir istorinių šaltinių analizėje. Taip pat stebimas ir viešas diskursas apie DI. Taip siekiama suprasti besikeičiantį žmogaus santykį su realybe ir demistifikuoti pačią technologiją, bandant ją pozicionuoti kaip jau esančio kultūrinio-ekonominio konteksto dalį, o ne kaip totalų perversmą žadančią naujieną.

Finansavimą skyrė Lietuvos mokslo taryba (LMTLT), sutarties Nr.: S-SV-24-2.