Biržulis: titnago dirbiniai ir keramika X-II tūkstantmetyje pr. Kr.
Projekto būsena |
Įgyvendinamas |
Projekto vertė |
15 692,00 |
Projekto vykdytojai |
Adomas Butrimas |
Projekto veiklų įgyvendinimo laikotarpis |
2024-02-01 - 2024-12-31 |
Projekto portfelis |
Mokslo projektų portfelis |
Projekto BIRŽULIS paraiškoje pateikiama monografija skirta aplink Biržulio ežerą (Telšių r. sav.) ir kitose Žemaičių aukštumos tyrinėtose priešistorės gyvenvietėse surastiems titnago ir keramikos dirbiniams. Į projektą įtrauktos akmens ir bronzos amžių gyvenvietės iš Biržulio ir Lūksto apyežerių, taip pat Varduvos upės baseino. Susumavus, XX a. tyrinėjimų metu čia aptikta daugiau kaip 60 radimviečių, kuriose gausu finaliniu paleolitu – bronzos amžiumi datuojamų titnago radinių, taip pat neolito ir bronzos amžiaus keramikos. Ankstesni
minėtos serijos tomai (I ir II) aptarė turtingą šio regiono tyrinėjimų istoriją ir gintaro dirbinius. Planuojamas leidinys yra tęstinis minėtos serijos tomas, kuris koncentruosis į titnago apdirbimo ir keramikos lipdymo bei ornamentikos technologijas. Titnagas ir keramika yra gausiausios tyrinėtų radimviečių radinių grupės, surastos šiame regione. Jos suteikia duomenų apie priešistorės medžioklės ir darbo įrankių technologijas, taip pat keramikos naudojimą ir jos raidą. Pastarųjų radinių grupės praeities mokslininkų darbuose daugiausiai aptartos tipologiniu aspektu, o keramikos radiniai analizuoti tiriant pridegusias maisto liekanas, taip nustatant jų paskirtį . Šiame Biržulio serijos tome bus siekiama pateikta naują požiūrį į titnago apdirbimo technologijas, vystytas nuo finalinio paleolito (X tūkst. pr. Kr.) iki bronzos amžiaus pradžios (II tūkst. pr. Kr.) Vakarų Lietuvoje. Tai ilgas chronologinis laikotarpis, per kurį vykę pokyčiai atsispindi tam tikrų dirbinių grupių gamybos tendencijose. Todėl analizuojant šiuos artefaktus bus siekiama apibrėžti galimas kai kurių technologijų chronologijas, atskirų dirbinių tipų funkciją, gamybos raidą ir technologijos dinamiką bei sąsajas su Šiaurės Europos regione aptinkamais vienalaikių technokompleksų analogijomis.
Ši monografija skirta būtent aplink Biržulį, Lūkstą ir Varduvos upę aptiktiems minėtiems titnago ir keramikos dirbiniams. Monografija integruos didesnį autorių skaičių, kurie specializuojasi į priešistorės technologijas ir ornamentiką, o tai padės detaliau nušviesti minėtų artefaktų grupių gamybos ir tipologinius ypatumus.
Projekto tikslas – parengti ir publikuoti kolektyvinę monografi ją „Biržulis: titnago dirbiniai ir keramika X – II tūkst. pr. Kr. T. III“, skirtą titnago ir keramikos dirbinių tyrimams.
Finansavimą skyrė Lietuvos mokslo taryba (LMTLT), sutarties Nr.: S-LIP-24-29