#SUTIKITUS tai interviu serija su VDA alumnais ir dėstytojais. Pašnekovui užduodami penki klausimai: apie studijas ir gyvenimą po jų.
Kodėl pasirinkote studijuoti Skulptūrą? Kodėl VDA Kauno fakultete?
Noras studijuoti menus atsirado jau paauglystėje, o 11 klasėje nusprendžiau, kad noriu studijuoti būtent Skulptūrą - erdvinę meno kryptį. Aišku, kad pasirinkimui įtakos turėjo ir šeima - mano senelis buvo skulptorius. Vaikystėje stebėdavau kuriančius skulptorius ir savo idėjas realizuojančius į kažkokią materiją. Man atrodė, kad tai specialybė be ribų, nes tu gali kurti įvairiausiomis medžiagomis, tavęs visiškai neriboja raiškos priemonės.
Vienareikšmiškai VDA buvo prioritetinis variantas. Akademija atrodė kaip aukščiausia vieta, kurioje visi menininkai kuria ir mokosi. Rinkausi Kauno fakultetą, nes tai mano gimtasis miestas, o ir pasidomėjus patiko būsimi dėstytojai.
Kokie jūsų prisiminimai iš studijų VDA Kauno fakultete? Skulptūros katedroje?
Čia visko nebūtų laiko papasakoti… Studijavau keturis metus bakalaure ir du metus magistro studijose Skulptūros specialybėje. Grupėje buvo aštuoni žmonės, aišku dauguma vaikinų ir tik dvi merginos. Tai buvo ganėtinai sunku ir pasitaikė daug iššūkių, nes reikėjo valdyti ir įrankius, ir įrangą, ir nepasimesti, ir nebijoti susižeisti. Tas savotiškai mane ir žavėjo.
Skulptorių akademinis gyvenimas šiek tiek skyrėsi nuo tarkim dizaino specialybės. Mes neparsinešdavom namo savo didžiulių figūrų iš molio, todėl dirbdavom iki išnaktų studijoje. Mes, skulptoriai, pilnai gyvenome Akademijoje.
Magistrantūros metai turbūt buvo įdomiausi, nes studijos krypo į konceptualųjį meną. Visą kūrybinį procesą turėjo lydėti idėja ir tiriamasis darbas. Darbo vadovas suteikdavo ir daug laisvės, bet tuo pačiu ir atsakomybės prieš save ir kitus.
Ką veikiate po studijų baigimo? Papasakokite apie savo dabartinę kūrybinę veiklą. Kas įkvepia kūrybai?
Baigus bakalauro studijas, vienerius metus dirbau įmonėje, kuri tiesiogiai susijusi su mano specialybe - kūriau ir atlikdavau 3D modelius medžiagoje. Tačiau po metų supratau, kad noriu tobulėti, nusprendžiau stoti į magistrantūrą. Baigusi studijas šiek tiek eksperimentavau su objekto meno kūrimu, prisijaukinau tokias medžiagas kaip stiklą ir tauriuosius metalus, pradėjau dalyvauti tarptautinėse parodose su žemės meno, smėlio, ledo skulptūromis.
Gavusi pasiūlymą dėstyti VDA Kauno fakultete, priėmiau šį iššūkį. Teko dar labiau domėtis tiek savo sritimi, tiek derintis prie kitų studijų krypčių, kad adaptuoti savo žinias, savo sukauptą patirtį edukacinei veiklai.
Didžiąją dalį mano kūrybiniame kelyje, žinoma, užima kūrybinis darbas studijoje ir dalyvavimas parodose. Šiuo metu visos mano žinios yra sukoncentruotos į mažo formato kūrinius - šiuolaikinę stiklo juvelyriką. Ši kryptis man pasirodė labai priimtina, nusprendžiau kurti savo prekinį ženklą.
Manau, kad menininkas turi būti lankstus ir turi domėtis absoliučiai viskuo. Menininkas jokiu būdu neturi matyti iškirtinai tik savo kūrybos lauką ir tai, kas liečia jo darbus. Įkvėpimas būtent ateina per žinias, per norą tobulėti, per domėjimąsi aplinkos, socialinio gyvenimo įvykiais, naujienomis. Karantininė situacija, kurioje dabar esame, irgi gali turėti įtakos įkvėpimui.
Praeitą rudenį ekspertų komisija atrinko jūsų kūrybinį darbą „Ready“ tarptautinei Airijos stiklo bienalės parodai. Kaip kilo idėja dalyvauti tarptautiniame konkurse/atrankoje?
Na, labai paprasta, kai tu esi kūrėjas, tu vistiek darbus daraisi ir juos kaupi. Vienus kūrinius rodai, demonstruoji, o kiti dar lieka nebaigtoje būsenoje. Mano jau turimas kūrinys „Ready“ atitiko bienalės temą ir reikalavimus - šiuolaikinio meno objektas, kurį sudaro daugiau kaip 80 procentų stiklas. Kūrinio koncepciją visą jau turėjau, taigi pabandžiau sudalyvauti ir užpildžiau paraišką. Praėjo vieną atranką, praėjo kitą ir nukeliavo į parodą Dubline.
Konkursų vyksta kiekvienais metais ir tų etapų yra tikrai be galo daug. Galimybių dalyvauti tiek tarptautinėse, tiek vietinėse parodose yra taip pat daug. Manau sveikintina jeigu kūrėjai dalyvauja konkursuose.
Pasidalinkite patarimu studentams bei alumnams, kaip surasti ir sėkmingai sudalyvauti tarptautiniuose konkursuose, parodose, mugėse?
Nereikia bijoti savęs ir, kaip studentams sakau, pirma žinokite ko ieškote. Įvardinkite kas esate patys, ką galite arba kur norite labiau pasistengti. Visų pirma, naudinga domėtis panašia kryptimi kuriančiais menininkais, stebėti kas dalyvauja konkursuose - ar tai studentai, ar jauni menininkai, ar jau pripažinti meno kūrėjai.
Esmė, kad ieškant internete įvairiausių konkursų, parodų, paraiškų, reikia įvesti tinkamus raktažodžius, kad rodytų aktualią informaciją. Daugelis konkursų yra mokami, bet būna išimčių studentams dalyvauti nemokamai.
Tarptautinės parodos tikrai duoda platesnį požiūrį į pasaulį ir ypatingai meno lauką, kuris beprotiškai greitai keičiasi. Parodose kartais pamatai, savo idėją arba panašią, kurią kažkas jau įgyvendino. Rankos šiek tiek nusvyra, bet mes tikrai daug kas mąstome labai panašiai.
Nereikia bijoti ir abejoti tuo, kad esi tik studentas. Nebūtinai reikia iškart eiti į profesionalų lygą, galima pradėti nuo studentams skirtų konkursų. Patariu nepamiršti rašymo, stengtis sau vestis dienoraštį ar kurti blogą, dalintis patirtimi bei inspiracijomis, nebijoti eksperimentuoti.
Laura Rainė baigė bakalauro ir magistro studijas Skulptūros katedroje (dabar 4D meno objektai), VDA Kauno fakultete 2015 m. Šiuo metu dirba dėstytoja, yra Interjero dizaino katedros koordinatorė.