Sausio 24–26 dienomis antrąjį kartą vyko„Tarptautinis Vilniaus šviesų festivalis“. Tarp 27 užsienio ir Lietuvos menininkų sukurtų kūrinių – ir VDA Kauno fakulteto Grafinio dizaino katedros IV kurso studentės Gabrielės Dirmontaitės kūrinys  „Procesas“.

Vienas pagrindinių Grafinio dizaino studijų programos siekų – studijų procesą susieti su realiu gyvenimu, todėl dažnai paskaitų metu studentai kuria darbus, skirtus užsakovams ar konkursams.

Rudens semestro studijų dalyko „Šviesos dizainas“ metu dėstytoja, gerai žinoma šviesos ir projekcijų dizainerė Barbora Giliūtė davė studentams užduotį, kuri ir motyvavo ir buvo nemažas iššūkis. Kurdami tema „Vilniaus kiemai“, studentai turėjo šviesos instaliacijomis savaip papasakoti gražiausių ir galbūt, dar neatrastų Vilniaus senamiesčio kiemų istorijas.

Festivalis atrinko net tris Grafinio dizaino studentų kūrinius (Roko Sinkevičiaus, Giedrės Kvietkutės ir Gabrielės Dirmontaitės), tačiau dėl tam tikrų priežasčių galutinį tikslą pasiekė tik Gabrielės kūrinys „Procesas“. 

Grafinio dizaino katedra dalinasi interviu su Gabriele apie kūrinio idėją, procesą ir iššūkius:

Kaip sureagavai sužinojusi, kad tavo darbas atrinktas?

Kai sužinojau, jog mano šviesos instaliacija buvo atrinkta, apsidžiaugiau. Tačiau tuo pat metu pradėjau nerimauti, kaip idėją reiks realizuoti? Niekad nebuvau susidūrusi su tokio tipo užduoties įgyvendinimu. Buvo sunku įsivaizduoti kaip išspręsti techninius klausimus. Tačiau kaip vėliau paaiškėjo, nerimauti iš tikrųjų buvo neverta, nes visą įgyvendinimo procesą prižiūrėjo dėstytoja Barbora, kuriančias rankas filmavo operatorius, taip pat mums padėjo garso efektų specialistas.

Ką tau, kaip grafikos dizainerei, davė ši (Šviesos dizaino) disciplina? Ar tai artimesni dalykai, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio?

Ši disciplina grafikos dizaineriui suteikia šansą išeiti iš komforto zonos ir kurti kur kas didesniame formate, šiuo atveju – Vilniaus kiemuose. Taip pat buvo įdomu dalyvauti filmavimo procese, pamatyti kaip dirba kitų sričių profesionalai.

Gal gali papasakoti apie kūrinio idėją ir kūrimo procesą?

Kūrinio idėja – perteikti VDA istoriją per meną kuriančias rankas. Taip pat lankytojams sudaryti įspūdį tarsi jie dalyvautų kūrybos procese. Instaliacijos metu buvo girdimi švarūs garsai, tokie kaip piešimo, brėžimo, molio minkymo ir pan. Instaliacijoje katedros vaizduojamos įkūrimo eilės tvarka.

Idėją įgyvendinti padėjo dėstytoja Barbora Giliūtė. Su ja aptarinėjome techninius klausimus, kartu filmavome rankas, taip pat dėstytoja darbavosi su postprodukcija. Esu jai labai dėkinga už šią naują bei įdomią patirtį.

Kaip tu pati jautiesi sudalyvavusi tokiame renginyje?

Jausmas išties puikus sudalyvauti tokio mąsto šviesų festivalyje. Taip pat patiko dalyvauti instaliacijos įgyvendinimo procese. Na ir, žinoma, labai smagu matyti realizuotą idėją. :)

Ar matai save kuriančią šioje srityje ateityje?

Sunku pasakyti. Manau, jei norėčiau pilnai realizuoti save šioje srityje, turėčiau gerokai pastiprinti su šia sritimi susijusių techninių žinių bagažą. Tačiau tikrai neatsisakyčiau sudalyvauti šviesos festivaliuose ateityje.