2022 01 18 – 2022 01 29 Dovilė Gudačiauskaitė | NIGRA SUM | VDA galerijoje „Artifex“

NIGRA SUM – aš juoda, žodžiai iš Saliamono Giesmių Giesmės, kuriuos tuoj pat reikia pratęsti: „Aš juoda, bet graži”. Savo tyrimui ir pagrindinei inspiracijai pasirinkau III a. rašytojo Origeno Giesmių giesmės homilijas ir teologijos daktaro Valdo Mackelos (1972- 2017) paskaitų ciklą – „Gražiausioji Saliamono giesmė”.

Esi sužeistas, esi susitepęs ir jautiesi negražus. Sunku save priimti, sunku mylėti ir priimti meilę. Giesmių giesmė yra poetinis kūrinys, pranokstantis bet kokią meilės lyriką, apdainuojantis sužadėtinio ir sužadėtinės jausmus, žvilgsnį vienas į kitą. Senojo Testamento knygų kontekste Gg. priskiriama išminties knygoms ir savo išmintimi viršija visas knygas. „Parodyk man savo veidą” – mylinčiojo žvilgsnis visuomet švelnus, visuomet įžvelgia grožį, nes žvelgia gilyn. 

Ekspozicijos objektai – vaikystės prisiminimus atkuriantys Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba „adijaliukai”, virtę žaislais – lyg relikvijom ar votais. Juos pamačius, laiko mašina grąžina į tėvų namus. Namus, kurie jau seniai pasikeitę arba jų nebelikę. Per įvairias gyvenimo patirtis, per netekties ar gedulo rūbą vėl ima persišviesti  šviesa, patenki į baltą erdvę, vestuvių kambarį. Čia – moterų veidai, kiekviena yra kaip Giesmių giesmės mylimoji, paruoštas išbalintas rūbas. Visas tris erves lyg adata su raudonu siūlu apjungia muzikinis kūrinys. Parodoje atskleidžiami tik maži kelionės fragmentai, o kelionė ilga, įkvepianti, perkeičianti. 

Nors būsi sugiedojęs pirmąją giesmę, toli dar tau bus iki Giesmių giesmės. Dvasioje eik per dykumos žemę, kol prieisi šulinį, iškastą karalių, kad ten sugiedotum antrąją giesmę. Eik po to iki <…>. Ir kai būsi perėjęs visas giesmes, pakilk dar aukščiau, kad, sielai spindint grožiu, sykiu su Sužadėtine galėtum giedoti ir šią. Giesmių giesmę”.

Origenas

Video: Aurelija Maknytė
Filmuojasi: Jolanta Dapkūnaitė, Alvydė Pikturnaitė, Donata Špokaitė, Gilma Giedraitė, Elžbieta Kvašytė
Muzika: Marius Stašys
Vokalas ir aranžuotė: Viltė Darvydaitė; Arfa Gabrielė Ašmontaitė-Bačkuvienė

Apie autorę

Dovilė Gudačiauskaitė (1979) yra profesionali tekstilės menininkė ir rūbų dizainerė. Savo aktyvią karjerą pradėjo rūbų dizaino srityje. 2014 m. baigė magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje, kurios subrandino ją, kaip unikalią kūrėją, originaliai žongliruojančią konceptualiomis rūbo prasmėmis. Dovilės kūryboje dominuojanti rūbo tematika niekada neapsiriboja funkcijos ar dizaino tendencijų klausimais, tiek ant podiumo, tiek ir meno parodose eksponuojamos kolekcijos peržiangia įprastines rūbo, kaip funkcionalaus dizaino, ribas ir virsta meno objektais, kalbančiais apie autorei svarbius egzistencinius dalykus. Rūbas kaip metafora, simbolis...., tai - viena iš mėgstamiausių Dovilės temų, kur meno kūriniais virtę rūbai kalba apie žmogų,  būtį, laiką, atmintį, praeitį, Dievą, gimimą, mirtį, laikinumą, amžinybę. Savo kūrybą Dovilė nuosekliai pristatinėja parodiniame formate, o pastaraisiais metais aktyviai kuria teatro kostiumus spektakliams. Dovilės kūryba yra įvertinta apdovanojimais: 2016 m. diplomas ir prizas už kūrinį „Untitled“, VII Tekstilės meno bienalėje, 2014 m. MA diplominis darbas „Balta balta diena“ - VDA garbės profesorių Anastazijos ir Antano Tamošaičių premija už etnokultūros plėtotę šiuolaikiniame mene. Dovilė yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė.

Parodos atidarymas vyks sausio 18 d. 18.30 val. VDA galerijoje „Artifex“, Gaono g. 1 Vilnius.* 

Paroda veiks iki 2022 01 29 d.

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba

*Atidaryme gali dalyvauti tik turintys galiojančius galimybių pasus. Taip pat 2022 m. sausio 14 d. SAM nutarimu nuo sausio 17 d. uždarose erdvėse visi vyresni nei 6 metų amžiaus žiūrovai ir dalyviai bei renginį aptarnaujantis personalas privalo viso renginio uždarose erdvėse metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius, priglundančius prie veido ir visiškai dengiančius nosį ir burną.  

Parodos atidarymams šis nutarimas taip pat taikomas, taigi informuojame, kad planuojantys dalyvauti Dovilės Gudačiauskaitės parodos "NIGRA SUM" atidaryme privalo pasirūpinti respiratoriais.