Simona Rukuižaitė | Pamatai | 2022 11 29 – 12 16 

„Vienas akmuo gali atspindėti neprilygstamą ir tobulą gamtos atvaizdą“– rašė Plinėjus Senasis. Užtiktas klaidžiojant paupiais, parneštas į studiją ir apgyvendintas dėžutėje, akmuo atitrūksta nuo savo geologinio pamato - tampa autentiška žemės istorijos atskala, įgerta istorijų apie ištakas ir atradimą.
Aplinka inkrustuoja medžiagą pasakojimais apie kilmę ir keliones: žalioji žemė iš Veronos ar sodri Sinopės raudonoji ochra mintyse sugrąžina į vietoves, kuriose buvo kasamos. Mįslinga Neapolio geltona slūgso Vezuvijaus šlaituose, prieš atsirasdama antikos tapytojų paletėse. Kaip „atrakinti“ medžiagas, kaip jas prakalbinti? Pasiklystu XII a. vienuolio plunksna išvedžiotuose receptų labirintuose, renesansiška maniera Senųjų Meistrų įamžintuose sudėtinguose retų spalvų išgavimo procesuose; painiuose alchemikų minties vingiuose ir alegorijomis prisodrintuose tekstuose. 
Kūrybinio proceso eigoje man įdomu permąstyti tapybos ir pigmento santykį tiek (at)renkant medžiagas, tiek tveriant idėjinius pamatus. Parodos kontekste žvilgsnį sutelkiu į medžiagiškos tapybos prigimties apmąstymus ir proceso elementų visumą – geležingų ochros sluoksnių paieškas, augalų rinkimą atokiose pievose ir medžiagos virsmo į pigmentą etapus. Ką (ir kaip) pigmentas gali papasakoti pats savaime, nereferuodamas į tapybą; ar veikiau išlikdama gryna, medžiaga išsilaisvina nuo primestos formos?
 

Simona Rukuižaitė (g. 1994, Vilniuje) – menininkė-tyrėja, besidominti pigmentų, medžiagiškumo ir laiko sankirtomis. Savo praktikoje ji apjungia medžiagų atrankos ir archyvavimo procesus, pigmentų lokalumo bei geologinės jų kilmės tyrinėjimus. 
Šiuo metu Simona studijuoja dailės krypties meno doktorantūroje Vilniaus dailės akademijoje. Ji įgijo Monumentaliosios dailės (freska/mozaika) bakalauro ir Įvietinto meno magistro laipsnį. Nuo 2015 m. dalyvauja meno rezidencijose, parodose Lietuvoje ir užsienyje (Portugalija, Šveicarija, Italija, Švedija, Ispanija).

Parodą remia Asociacija LATGA


Parodos atidarymas | Lapkričio 29 d. (antradienį) 18 val. VDA galerijoje Artifex (Gaono g. 1, Vilnius).