Karolina Lizurej (PL) | Aš atversiu tau auksinį dangų

2022 10 18 – 11 04 | Parodos kuratorė | Lenka Sýkorová

Karolina Lizurej jau seniai domisi vokiečių okupuotoje Varšuvoje vykusio sukilimo, kuris buvo ir tragiškas, ir didvyriškas, istorija. Tai buvo didingos Lenkijos istorijos ir mažų asmeninių gyvenimo istorijų metas. Dabartis mums rodo, kad istorija kartojasi. Karas Ukrainoje atskleidžia šiuolaikinės visuomenės, kuriai būdingas subjektyvaus pasitenkinimo jausmo ir sėkmės ieškojimas, trapumą. Tačiau vertę žmogus turi nepriklausomai nuo savo sėkmingumo, nes žmogiškumas yra vertybė savaime. Vis dar mokomės, kad galime ištverti badą, karą, skurdą ir ligas, bet niekas negali ištverti per didelės gausos, nes gerovė daro mus apatiškus. Šiais laikais kultūriniai istoriniai simboliai tampa tuščiomis frazėmis. Iš to kylantys impulsai rodo, kad krikščioniškoji tradicija, kuri yra mūsų europietiškos tapatybės dalis, dažnai tampa atsainia tuščia fraze. Naujam parodos projektui sukurti Karoliną Lizurej įkvėpė lenkų poeto siurrealisto Krzysztofo Kamilio Baczyńskio poezija. Per karo kontekstą poetas kalba apie meilę, kuri turi baigtis mirtimi ir netektimi. Visa tai Karolina Lizurej surinko į angelų, dangaus ir kūnų bei miestų griuvėsių temą. Karolinos Lizurej instaliacija parodo, kad gyvenimas yra iššūkis kelyje į dvasios, triumfuojančios prieš materialumą, atradimą. Kiekvienas jos instaliacijos elementas yra savotiška meditacija, malda ir metafizinė erdvė.

Lenkų menininkę Karoliną Lizurej žavi ir įkvepia istorijos. Jos kūryba vaizduoja sudėtingą tikrovę, kurioje gyvename ir kurioje gėris nuolat kovoja su blogiu įvairiomis formomis.  Istorijų pasakojimas padeda rasti bendrą giją, kuri leidžia suprasti ne tik skirtingas kartas, bet ir savo pačių tapatybę. Pasinerdami į istorijas galime rasti išminties, patarimų ir atramą kokioje nors vietoje kokiu nors laiku. Karolina Lizurej pasakoja istorijas siuvinėtais piešiniais. Ji peržengia ribą tarp audinio ir piešinio. Vietoj pieštuko ji naudoja siūlą. Jos didelio formato siuvinėjimo technika labai primena piešinius, kai siūlai baltame fone liudija dabartį, susijusią su liaudies mene įkūnytomis tradicijomis.

Karolina Lizurej yra jauna lenkų menininkė. Ji studijavo prof. Andrzejaus Rysińskio studijoje ir Varšuvos dailės akademijos Tapybos fakulteto prof. Dorotos Grynczel meninių audinių studijoje. Ji pelnė apdovanojimus 2012 m. Tarptautinės Višegrado grupės šalių trienalės „Textile Art of Today“ studentų sekcijoje ir 2018 m. profesionalų sekcijoje. Jos kūryboje daugiausia dėmesio skiriama meniniams audiniams ir didelio formato siuvinėjimo technikai, ji atspindi ir tradicijas, ir šiuolaikinį pasaulį. Jos intermedialioji kūryba taip pat apima tapybą, piešimą, grafiką ir scenografiją (pavyzdžiui, ji bendradarbiavo kuriant Agnieszkos Holland režisuotą filmą „Gareth Jones“, 2019 m.).

Lenka Sýkorová

Parodos atidarymas | Spalio 18 d. (antradienį) 18 val. VDA galerijoje ARTIFEX (Gaono g. 1, Vilnius)