2023 02 21 – 2023 03 10  Indrė Biekšaitė-Vilčinskienė |

m i c r o c o s m 

Parodos atidarymas vyks kovo 21 d. (antradienį) 18.00 val. VDA galerijoje Atrifex (Gaono g. 1). Paroda veiks iki kovo 10 d. Paroda taip pat yra Su-Menėk 2023 programos dalis. Vasario 25 dieną (šeštadienį) galerija veiks 12-18 val., o vasario 26 (sekmadienį) 12-16 val.

Mikrokosmosas  (gr. μικρο – mažas, κόσμος – pasaulio tvarka) – maža tvarka mažoje visatoje. Mes sukuriame mažas visatas aplink save, panaudodami daug smulkių detalių, elementų.  Mikrokosmoso ir makrokosmoso analogija – nuo antikos laikų apmąstoma idėja, suklestėjo viduramžiais ir renesanso laikais, gretindama atskiro žmogaus ir visatos pasaulius. Ši analogija autorei reiškia požiūrį, kuris numato žmogaus ir viso kosmoso struktūrinį panašumą. Buvo manoma, kad žmonės yra miniatiūrinė visatos reprezentacija, o žmogus laikomas mažo mastelio visatos modeliu su visa jos įvairove ir prieštaravimais.

Indrė Biekšaitė-Vilčinskienė, užduoda klausimą, kas atsitinka, kai į šiuolaikinę XXI a. visatą perkeliame mažą, individualią kūrėjos pasaulį, kuriame ji audžia rankų darbo klasikinį gobeleną, panaudodama specifinę, itin kruopščią ir lėtą, XVI a. audimo techniką, su kadaise būtinais griežtais reikalavimais ir komponavimo elementais? Kaip šiandien atrodo gobelenas, kuriame vietoj medžioklės scenų vaizduojamas šiuolaikinis žmogus savo aplinkoje?

Parodoje eksponuojami darbai Microcosm (2023) ir Shield pl.007 (2021) sukuria dabartinį buitinio kūrėjos gyvenimo ir istorinių sąsajų tinklą. Darbe Micrososm, kurio tik atlikimui autorė skyrė virš 800 valandų, ji prezentuoja mažą asmeninę santvarką, tarsi zoom‘o funkcija pritraukia žmogaus, sėdinčio kambaryje kasdienybę, o gobelene Shield pl.007 atitraukia žiūrovo žvilgsnį pamatyti platesnę visatą.

Autorės konstruojamame vaizdų ir taktilinės patirties pasaulyje mikroschemų dalys išsiardo, pradeda chaotiškai ir tuo pačiu metu itin tikslingai judėti, sukurdamos dar vieną atskirą mikrokosmosą –  filtrą, per kurį mes matome ir patiriame pasaulį. Indrė parodo savo kuriamo pasaulio versiją, pilną netikėtumų, prieštaravimų, kuriame ji jungia skirtingus žmonijos istorinius laikotarpius su praeities pėdsakais ir ateities vizijos blyksniais.

---

Indrė Biekšaitė-Vilčinskienė yra šiuolaikinė kūrėja, kurios darbuose tyrinėjama kolektyvinė atmintis, tapatybė, trumpalaikiškumas. Menininkės kūriniai sujungia du sunkiai suderinamus elementus – tradicinę tekstilę, reikalaujančią laiko ir kantrybės, ir modernius siužetus, portretus ir abstrakcijas, kurie atspindi greitą gyvenimo būdą, vartotojišką kultūrą, narcisizmą, skaitmenos įtakas ir socialinių tinklų veiklas.

Menininkė baigė bakalauro ir magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje.  Nuo 2021 m. Lietuvos  yra dailininkų sąjungos narė.