Vilniaus dailės akademijos (VDA) Vilniaus fakulteto Keramikos katedros alumnės Neringos Akcijonaitytės baigiamojo magistro darbo tiriamasis raštas „Moka difuzija“ išleistas knygos/mokomosios priemonės pavidalu jau ir VDA bibliotekoje.

Neringa Akcijonaitytė yra Vilniaus dailės akademijos Keramikos katedros alumnė. 2016 - 2018 metais studijuodama magistrantūrą „Taikomosios keramikos“ specialybėje, ji tyrinėjo keramikos dekoravimo techniką - mokos difuziją. Neringa tiriamąjame rašto darbe nagrinėjo šios technikos istoriją, technologines galimybes, naudojimo būdus keramikoje. O kūrybiniame darbe siekė mokos difuzijos techniką paversti konceptualiu meno kūriniu, taip atsitraukiant nuo tradicinio šios technikos panaudojimo. Po studijų N. Akcijonaitytė savo magistrantūros darbų dalis panaudojo išleisdama knygą „Mokos difuzija“, kurioje ji pristato šią žavingą keramikos dekoravimo techniką.

Moka difuzija – tai keramikos dekoravimo technika, kai pasitelkus chemines reakcijas ant darbo „išauginami“ medžių šakas primenantys raštai. Įspūdinga tai, kad ši reakcija trunka tik kelias sekundes, prieš akis išpaišydama delikačius dendritinius ornamentus, kurie niekada nepasikartos. Tai kiekvienam keramikos objekto dekorui suteikia unikalumo bei dinamikos.

Mokos difuzija buvo atrasta 18 a. Anglijoje ir naudojama kasdienių fabrikuose gaminamų indų dekoravimui. Mokos keramikos populiarumas išblėso į Europą atkeliavus porcelianui, nes visi pradėjo norėti kuo baltesnių ir plonesnių sienelių indų, ir jos masinė gamyba sustojo. Nepaisant to, kad dar liko pavienių keramikų, naudojančių šią techniką savo darbuose, ji buvo beveik užmiršta.

Situacijos nepagerino mokos difuzijos įamžinimo literatūroje stygius. Leidinius, kur ji būtų bent šiek tiek parašyta gauti yra ganėtinai sudėtinga. O lietuvių kalba ji iki šiol nebuvo aprašyta.

Išleistoje knygoje apžvelgiama mokos difuzijos istorija. Taip pat įsigilinama į technologinius jos aspektus, aptariant kaip ir kodėl ji veikia, bei kokiais būdais galima išgauti geriausius rezultatus. Autorė atskleidžia savo magistrantūros studijų metu Vilniaus dailės akademijoje intensyviai darytų bandymų išvadas, atradimus bei dalinasi įgyta patirtimi.

LRT: Mokos difuzija – nepelnytai primiršta keramikos dekoravimo technika

Magistro baigiamojo darbo tiriamojo rašto vadovė doc. Dalia Jakimavičienė. 
Magistro baigiamojo kūrybinio darbo vadovė lekt. Jurgita Jasinskaitė.