,,Kooperatywa 2”

Projektas ,,Kooperatywa 2” (Kooperatyvas 2) – tai dvidešimt penki vienodo formato aplankai talpinantys po 21 originalų kūrinį sukurtą skirtingų menininkų iš Lenkijos, Slovakijos, Bulgarijos ir Lietuvos.

Kiekviename aplanke darbai skirtingi, tad vienodas yra tik formatas, tiksliau viršelis, o darbų kolekcija – vienetinė. Viena tokia kolekcija eksponuojama Vilniaus dailės akademijos bibliotekoje. 

Projekto sumanytojas – Lodzės dailės akademijos profesorius Marek Sak.

Eksponuojamos kolekcijos savininkė – VDA dėstytoja Živilė Jasutytė.

,,Kooperatywa 2“ (Kooperatyvas 2) – projektas jungiantis įvairus menininkus kuriant bendrą kūrinį, visiškai gerbiant jų asmenybę ir kūrybinę laisvę.

Idėja ir pavadinimas nėra nauji. Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje panašų veiksmą sėkmingai atliko mano piešimo profesorius Jacek Bigoszewski pavadinimu „Kooperatywa“. Pasiskolinęs pavadinimą, projektas tęsia profesoriaus koncepciją, o pridėtas skaičius 2 nurodo leidimo tvarką. Formulė kitokia, menininkai nebedirbo prie vieno bendro darbo pagrindo didesnėse ar mažesnėse grupėse; priešingai, jie savo darbus realizavo individualiai.

Šį kartą į projektą pakviesti menininkai ne tik iš Lodzės. Prie projekto prisijungė menininkai iš akademinių centrų Poznanėje, Žešove, Banska Bystricoje, Sofijoje, Vilniuje. Kiekvienas dalyvis priėmė kvietimą sukurti 25 darbus jų pačių pasirinkta technika. Taip kolekcijoje atsirado ir tapybos, ir piešimo darbų ciklai bei grafika. Paveikslai kurti ant įvairių pagrindų – popieriaus ir drobės - be porėmių, žinoma. Visi darbai yra A3 formato. Kūriniai išdėstyti pagal specialiai suprojektuotus, sunumeruotus aplankus, kurie taip pat yra vienetiniai. Kiekvienas dalyvis yra rinkinio, kuriame pridėtas sąsiuvinis, pristatantis menininkus ir jų meno kūrinius, savininkas. Likusius aplankus galite rasti Dailės akademijos bibliotekoje Lodzėje, Nacionalinėje bibliotekoje Varšuvoje, Jogailaičių bibliotekoje Krokuvoje ir Ossolineum Vroclave.

Projekto kuratorius prof. Marek Sak

Parodą iki 2020 10 12 d. išvysti galite VDA bibliotekos meno skaitykloje (208 kab., Maironio g. 6, Vilnius). Po parodos kolekcija bus saugoma VDA bibliotekoje.