Tarptautiniai ryšiai

Erasmus+ mainai Bezalel Academy of Arts and Design Jerusalem
 

Apie šią meno mokyklą svajojau jau nuo pirmo kurso, pamačiusi, jog ji yra VDA Erasmus+ partnerių kataloge. Sudomino ne tik girdėti gandai apie aukštą mokyklos akademinį lygį, bet ir Jeruzalės miestas, kuris yra įsikūręs pasaulio centre ir jungiantis net tris kontinentus.

Pirmasis etapas buvo pasiruošimo ir aplikacijos procesas. Pasidariau portfolio, užpildžiau registracijos formą internetu teko ilgokai laukti atsakymo. Tuo metu taip pat pretendavau į ERASMUS mainus Milane. Gavau abu teigiamus atsakymus. Sunkiausia buvo apsispręsti, kur vykti – važiuoti į Milaną, kur viskas pakankamai pažįstama bei žinoma ir su garantuota stipendija, ar keliauti į Izraelį, taip norėtą, išsvajotą šalį, bet kartu ir karo zoną bei be pinigų kišenėje (stipendiją laimėjo kita kartu į Izraelį važiavusi lietuvė).

                      Po ilgų svarstymų pasirinkau Izraelį ir esu be galo laiminga savo pasirinkimu. Pradėjau belstis į ambasadų ir privačių asmenų duris dėl paramos. Esu labai dėkinga dėstytojui Tomui Grunskiui, kuris sutiko paremti mano kelionę. Tai suteikė motyvacijos. Tačiau, nesitikėjau, jog Jeruzalėje bus taip brangu… Teko verstis kaip išgalėjau, nuomavausi kambarį kartu su kita lietuve, taip pat susiradau savaitgalinį darbelį.

                      Architektūros fakultetas yra pačiame miesto centre – istoriniame Bezalel pastate (kurio, įkūrėjas, beje, yra žydas iš Lietuvos Boris Schatz). Architektūros studijos nenuvylė, turėjau labai įdomų, inteligentišką, daug reikalaujantį kursinio projekto dėstytoją. Paskaitos vykdavo hebrajiškai su vertimu į anglų kalbą. Dėl didelio mainų studentų srauto tik dveji iš turėtų kursų vyko angliškai. Esu patenkinta dalykais kuriuos pasirinkau, tik manau, jog galimų pasirinkimų kiekis ribotas. Buvo gaila, kad dėl kalbos barjero teko atsisakyti daug dominančių kursų. Kiek teko matyti, girdėti bei bendrauti, susidarė įspūdis, jog stipriausi yra stiklo ir keramikos, juvelyrikos, bei vizualinės komunikacijos fakultetai. Tačiau ir man, įpusėjus semestrui architektūros fakultete, teko pasėdėti bibliotekoje rimtai dirbant.

                      Pati šalis, miestas Yerušalaim, pranoko visus lūkesčius. Visko tiek norėjosi pamatyti, nuvažiuoti, susitikti su be galo draugiškais žmonėmis, jog atrodė, kad studijos tik kažkoks mažas priedas prie viso verdančio gyvenimo už akademijos ribų. Izraelis su savo lobynais, Palestina su savo egzotika ir tai, kas vyksta šių dviejų polių įtampoje, yra verta kiekvieno, vadinančio save pasaulio žmogumi, akių.

                      Nors Izraelis yra maža europietiškos kultūros salelė Azijos horizontuose, dideli kultūriniai skirtumai, šalių konfliktas, karštis bei prekeiviai turguose buvo tai, kas keliems mainų studentams paliko slogesnius atsiminimus. Važiuojantiems į tokią šalį patarčiau būti pasiruošus priimti iššūkius, turėti bent minimalių žinių apie religinius skirtumus ir kontraversišką šalies istoriją bei geografiją.

                      Tai neabejotinai buvo viena labiausiai akis atveriančių ir mano gyvenimą praturtinusių patirčių. Manau, tai tikrai prasmingai išnaudotas laikas iš visų įmanomų mainų galimybių. Tikiuosi vėl aplankyti Jeruzalę per Šv. Kalėdas!