Tarptautiniai ryšiai

Deja, ERASMUS patirtis Rome University of Arts nebuvo pati geriausia. Greičiau, atvirkščiai. Likau nusivylusi, nors nekantravau keliauti į šį universitetą viename gražiausių pasaulio miestų. 
Studijavau 'Visual and Inovation Design' magistrantūrą (VDA tai Vizualiųjų komunikacijų dizaino atitikmuo). Vien susirašinėjimas su RUFA Erasmus ofisu pasirodė kiek grubus, tonas grasinantis. Na, bet pagalvojau, kad anglų kalba nėra gimtoji, todėl kai kurios formuluotės gali skambėti netiksliai. Vėliau įsitikinau, kad neklydau.
Prieš pradėdama aprašinėti savo patiritį susijusią su universitetu, norėčiau pasidalinti keliais praktiniais patarimais prieš vykstant į Italiją.

1. FISCAL CODE. Patariu pasidaryti (Codice Fiscale) mokesčių mokėtojo kodą dar Lietuvoje Italijos ambasadoje. Procedūra turėtų būti paprasta ir nemokama. Jį išduoda valstybiniai ofisai pateikus pasą, tačiau dėl pandemijos buvo reikalinga išankstinė registracija, kuri buvo suteikiama jau turintiems šį numerį.Taip pat, institucijose mažai kas kalba angliškai. Todėl geriau turėkite iš anksto Lietuvoje. Kitaip negalėsite pasirašyti nuomos sutarties. 
2. NUOMA. Mokykla suteikė agento kontaktą, kuris padėjo surasti kambarį. Turėkite omenyje, kad dauguma studentų atvyksta rugsėjo mėnesį, todėl dauguma geriausių kambarių būna išnuomoti. Paprasto kambario nuoma tolėliau nuo centro ir mokyklos apie 400 eur. Romoje užstatui dažniausiai prašo 2-iejų nuomų. Taigi, pirma nuoma + užstatas gali siekti apie 1200 eur. 
3. Miestas ganėtinai brangus, reikia pasiruošti papildomų lėšų, nes stipendija padengia nuomą ir transporto bilietą.

PROGRAMA. Svarbiausia pažymėti tai, kad programa RUFA universtete yra sukurta ne semestrais, o  metais. Tai nebuvo nurodyta prieš studijas. Sužinojau, tik pradėjusi lankyti paskaitas. Važiavau rudenį, todėl patekau į teorinę studijų dalį. 3 ar daugiau valandų trukmės paskaitos vykdavo italų kalba. Net turint italų kalbos pagrindus, nebuvo lengva suprasti specialybinę kalbą apie technologijas. Dėstytojai buvo draugiški ir kabėjo angliškai. Prieidavo tik per pertraukas pasiteirauti, ar ką nors supratau. 
Dėstytojai Erasmus ofiso nebuvo tiksliai informuoti, kad dauguma mainų studentų atvyko vienam semestrui. Taigi patariu, prasidėjus kursui patiems prieiti prie dėstytojų ir pasakyti savo situaciją. 
Darbas per duguma paskaitų buvo organizuotas grupėmis. Tačiau žinodama, kad mokysiuosi tik vieną semestrą, dirbau viena. Buvo gana apmaudu, nes negalėjau apsikesiti žiniomis su vietiniais studentais su jais bendradarbiaudama. Nežinau, ar būtų galėję įvertinti, jei būčiau grupėje. Juk kiti studentai tik įpusėja programą pirmo semestro pabaigoje.
Apskritai dalykai labai techniški. Tiktų tiksliukams, mėgstantiems užduotis labai ribotuose rėmuose. Į magistro programą buvo įtraukti keli dalykai, kurie labiau atitinka bakalauro pakopą: logotipų kūrimas, eksperimentai su tipografika ir pan. Man nebuvo progos tęsti magistrinio temos ar kažkaip ją papildyti. Vienas dėstytojas paragino nesuteikti darbams socialinio/politinio atspalvio (magistro tiriamąjį darbą rašiau mizoginijos tema lyčių studijų pagrindu, negrinėjau moterų protesto vizualinius ženklus). Išskirčiau Frencesca Gollo ir Emanuelle Tarducci kaip labai įdomius dalykus dėstančius dėstytojus, turinčius puikią ekspertizę savo srityse. Bet jausmas toks, kad dizaino katedra ten ruošia žmones reklamos agentūroms. Kūrybiškiems ar tardiscipliniškumu besidomientiems dizaino studentams gali būti nelabai įdomu.

ATSIAKITYMAI. Apie juos taip pat iš anksto nebuvome informuoti. Tik kelioms savaitėms iki atsiskaitymų, prispaustas Erasmus studentų, tarptautinių ryšių skyrius paaiškino atsiskaitymų tvarką. VDA peržiūros prezentacija užsiskaito pažymiu. RUFA'oje yra papildomi egzaminai paskirtomis dienomis. Chaotiškiausias periodas. Vieni dėstytojai per juos neuždavė nė vieno klausimo ir iškart parašė pažymį, kiti skyrė tą laiką semestro ir patirties aptarimui, kiti paprašė antrąkart pristatyti dalyko prezentaciją. Taip ir nesupratau kas kodėl kam ir kaip. Tiesiog daug formalumų, kuriuos reikia vykdyti. 

LANKOMUMAS. Nuolat nurodoma, kad lankomumas yra svarbu ir praleidus paskaitas gali neįskaityti dalykų. Kiekvieną paskaitą pradėdavo studentų lankomumo žymėjimu. Mano, nuomone, vaikų darželio motyvas.

RUFA'os Erasmus ofisas labai nelankstus. Sunku buvo tartis dėl bet kokių dalykų. Galiausiai grįžusi į Lietuvą sužinojau, kad turėsiu grąžinti 140 eur stipendijos. Nors išvykau viską atsiskaičiusi ir skubėjau į VDA prasidėjusį pvasario semestrą. Mano atveju baigiamojo darbo ruošimo pusmetį, kuris be abejonės, man prioritetas. Bandymas susitarti laiškais, kad skolą anuliuotų, baigėsi tuo, kad turėjau atsiprašyti Erasmus atstovės RUFA'je ir sumokėti pinigų likutį.
Taigi patirtis mano atveju neigiama. Gaila, nes labai norėjau patekti būtent į šią mokyklą ir buvau labai atvira naujoms akademinėms patirtims. Deja, per rudens semestrą beveik nieko nesukūriau, tik paruošiau kelias prezentacijas ir referatus. Neturėjau progos gilinti savo tyrimui naudingų dalykų. Taip pat turėjau nemažai dirbti freelance projektų, kad užtektų pinigų gyventi brnagiam mieste ir mokytis mokykloje, kuri nelabai patiko. Aš asmeniškai patyriau nemažai nereikalingo streso, grįžau psichologiškai išsekusi. Miesto grožis nekompensavo keistos patirties mainų universitete.