Tarptautiniai ryšiai

Mokslai ArtEZ University of the Arts
 

ArtEZ universitete mokiausi 2018 metų pavasario semestro metu. Įspūdžiai tikrai geri. Papasakoti viską ganėtinai sunku, tačiau bandysiu kuo konkrečiau išdėstyti savo nuomonę apie šį universitetą ir ką pavyko pamatyti mano studijų metu.
 

MIESTAS

ArtEZ universitetas turi tris padalinius. Aš mokiausi viename, kuris yra Arnhem mieste. Miestas tikrai nedidelis, tačiau nesusidūriau su jokiom problemom dėl miesto dydžio (ypač kad Olandijoje labai lengva keliauti visur traukiniais ir pamatyti kitus miestus irgi lengva). Jei reikėdavo kokių medžiagų, visą laiką būdavo galima rasti kur jų įsigyti. Taip pat pats universitetas turi savo mažą medžiagų parduotuvę, kurioje viską rasdavau (tiek metalo, plastiko, medžio, faneros). Taip pat studentai labai draugiški, tai kartais galėdavo pasidalinti medžiagomis arba jų likučiais. Taip kaip miestas nėra labai didelis, tai susirasti kambarį nebuvo sunku (man kambarį susirast padėjo koordinatorė, tai kamabrį gavau labai lengvai ir nebrangiai).
 

ERDVĖS

Produkto dizainas įsikūręs pastate, kuris, tiesą pasakius, tikrai nėra kažkuo ypatingas ar gražus. Sienos tuščios, auditorijos su dideliais langais, paprastais tuščiais stalais ir kėdėmis. Tačiau ten šviesu ir buvo erdvės kur dirbti. Pastebėjau, kad ta aplinka neribojo, nesiūlė idėjų ir krypčių. Pati dizaino katedra nediktavo kokį dizainą turi kurti arba koks dizainas čia labiau populiarus. Todėl ankstesnius studentų darbus gali pamatyti jų internetinėje duombazėje, o taip viskas buvo paruošta dabartiniam darbui. Taip pat visada būdavo smagu, kai ateidavo peržiūrų metas, nes tada visos erdvės būdavo pilnos studentų darbų.

Taip kaip dėstytojai reikalavo, kad studentai kuo daugiau maketuotų, tai visas darbas vyko dirbtuvėse, kur yra įvairios staklės ir specialistai, kurie visą laiką galėjo padėti jei paprašydavai. Man patiko, kad visi kursai dirbo kartu dirbtuvėse, bendradarbiavo ir aptarinėjo savo darbus. Taip pat dirbtuvės dirbo net ir šeštadieniais.

Gražesnis buvo kitas pastatas, kuris buvo porą minučių kelio nuo mano katedros. Ten buvo spaudos, fotografijos, keramikos ir kitos erdvės. Vėl gi, pats pastatas labai neutralus, tačiau man patiko, kad visą laiką gali pamatyti kokią instaliaciją arba ties kuo tuo metu dirbo grafinio ir kostiumo dizaino studentai.
 

TARPTAUTINĖ APLINKA

Pats universitetas dar nelabai senai tapo tarptautine menų mokykla, todėl vis dar buvo daug olandų kalbos ir tam tikrų nesusipratimų. Tačiau visi kalbėjo angliškai ir jei ką padėdavo. Galbūt man tik buvo šiek tiek gaila, kad nebuvo daug mainų studentų. Pavyzdžiui, mano katedroje aš buvau vienintelė mainų studentė ir kitose katerdrose irgi buvo po viena arba du. Daugiausiai mainų studentų buvo grafinio dizaino kategroje.
 

STUDIJOS

Produkto dizaino katedra kiekvieną pusmetį pradeda bendromis kūrybinėmis dirbtuvėmis, kurių metu visų 4 kursų studentai sumaišomi, suskirstomi į grupes ir visą savaitę dirba ties skirtingais projektais arba eksperimentuoja. Tai man pasirodė kaip puikus būdas pradėti mokslo metus, nes tiek susipažįsti su naujais žmonėmis, tiek su naujomis temomis ir technologijomis.

Trečias ir ketvirtas kursas skirstosi į skirtingas grupes pagal tai į ką studentas norėtų labiau gilintis. Todėl studijavau su pirmu ir antru kursu, nes jie turi skirtingus dalykus, kad galėtų susipažinti su skirtingomis dizaino sritimis. Taigi man pasisekė, nes gavau dirbti ties projektais ir idėjomis ties kuriomis dar nedirbau. Taip pat galėjau stebėti kaip ir ties kuo dirba kiti studentai ir mokytis kokiais keliais jie prieina prie savo idėjų ir rezultatų.

Tempas ganėtinai didelis, nes nors to paties dalyko buvo tik viena paskaita per savaitę, tačiau kiekvienas dalykas reikalavo daug laiko ir pastangų. O dalykų ties kuriais dirbti buvo daug, ir daug skirtingų. Asmeniškai aš neturėjau jokių teorinių dalykų, visos užduotys buvo kūrybinės. Dėstytojai gana tiesmukiški, taigi jei jų nuomone tavo projektas niekur nejuda arba jam kažko trūksta, jie taip ir pasakydavo. Jie nebijojo komentuoti studento darbo ir kūrybinio proceso. Tačiau tai jie darydavo draugiškai ir visą laiką padėdavo, jei būdavo sunku vystyti idėją, jei matydavo, kad kažkas negerai ar kas nepavyksta. Paskaitų metų stengdavosi būti neutralūs ir skatino patiems analizuoti savo projektą ir koks turėtų būti kitas žingsnis. Jie labai skatino ieškoti kas tau įdomu ir kas tave įkvepia.
 

IŠVADA

Pusmetis ArtEZ buvo man labai naudingas, nors buvo labai įtemptas, bet padėjo man geriau pamatyti kas man patinka, kokios dažniausiai kyla problemos darbo metu, kokios yra dizaino galimybės, išbandyti save ir savo darbo metodus kitoje šalyje, padirbėti ties tokiomis dizaino temomis, ties kuriomis dar nedirbau.