Tarptautiniai ryšiai

Dovilės Utaraitės įspūdžiai iš Islandijos meno universiteto, Islandijoje

Universitetas

2018m. rudens semestre turėjau galimybę su Erasmus+ studijų programa studijuoti Islandijos menų universitete (Listaháskóli íslands) mados dizaino programą. Į šį universitetą patekti tikrai nėra lengva kaip gali pasirodyti iš pradžių. Praėjus konkursą VDA, reikia praeiti konkursą ir Islandijos menų universitete, į kurį nori patekti daug studentų, tačiau jie priima tik 1-2 į kiekvieną specialybę. Aš buvau vienintelė Erasmus studentė mados dizaino programoje. Universitetas susideda iš trijų departamentų, kurie yra įsikūrę skirtinguose pastatuose, skirtingose miesto vietose: Muzikos departamentas, Taikomųjų menų departamentas bei Dizaino ir Architektūros departamentas. Universitete yra 3 metų BA studijų programos, tad visi Erasmus studentai studijuoja su antro kurso studentais. Kiekviena specialybė turi didelę studiją, kurios teritorija suskirstyta pagal kursus, tad kiekvienas studentas turi savo stalą, prie kurio gali dirbti. Universitete yra dvi didelės medžio apdirbimo laboratorijos, graviravimo lazeris, metalo laboratorija bei grafikos laboratorija. Visi dėstytojai ir personalas yra labai paslaugūs ir visad pasirengę padėti. Tai pat nekyla jokių problemų dėl anglų kalbos, nes visi puikiai kalba angliškai, netgi mieste viešose vietose beveik visur pamatysi angliškus paaiškinimus, o vietiniai, net ir garbaus amžiaus žmonės, prireikus maloniai bendraus angliškai.

Svarbu paminėti, jog Islandijoje mokslo metai prasideda rugpjūčio 20d., o rudens semestras baigiasi gruodžio viduryje. Taip pat ten, skirtingai nei VDA, semestro pabaigoje nėra galutinių peržiūrų ar atsiskaitymų už visą semestro darbą. Studijos vyksta intensyviais ciklais 2-3 savaičių trukme (2-3 savaites intensyviai darai vieną projektą, ji atsiskaitai ir prasideda kitas).

Gyvenimas

Islandijoje gyvenimas nėra pigus, o susirasti gyvenamąją vietą - tikrai nemenkas iššūkis, nes universitetas bendrabučių neturi. Kambario nuomos kainos prasideda nuo 500eu ir tokia kaina bus tolimesniame nuo centro rajone (Erasmus stipendija 520eu). Viešojo transporto sistema nėra labai gerai išvystyta, autobusai dažniausiai vėluoja, o vienkartinio bilieto kaina 3,60eu. Parduotuvėse maistas taip pat nepigus, o restoranus galima ir pamiršti. Taigi vykstant studijuoti į Islandiją reikėtų turėti savų santaupų.

Islandija

Tiesą sakant, vykstant į Islandiją mažai ką žinojau apie šia šalį. Girdėjau, kad tai graži, bet brangi šalis. Tik nusileidus lėktuvui supratau, kad Islandija tikrai išskirtinės savo grožiu ir savitumu. Kalnai ir visur plytintys lavos laukai be jokių medžių - tai pagrindinis Islandijos kraštovaizdis. Islandijos gamta yra neapsakomai graži ir įspūdinga. Kriokliai, ledynai, kalnai, vieniši nameliai pakelėje, uolingos vandenyno pakrantės, karštosios kalnų upės ir garuojanti žemė - visa tai galima pamatyti šioje šalyje.

Klimatas

Islandija yra vidury vandenyno, tad orai čia yra permainingi ir nuolat kinta. Nors atvykau dar vasarą, bet termometras rodė vos 10-12 laipsnių šilumos. Neilgai trukus supratau, ką reiškia islandiški orai - tai labai stiprus vėjas ir lietus. Be lietpalčio Islandijoje sunku gyventi, tad teko jį įsigyti jau antrą dieną atvykus. Vis labiau rudenėjant, saulė danguje šviesdavo vis trumpiau ir trumpiau. Galiausiai gruodžio mėnesį ji pakildavo vos virš horizonto kelioms valandoms. Tačiau rudenio ir žiemos naktimis, esant palankioms oro sąlygoms, galima stebėti nuostabias šiaurės pašvaistes, kurios puikiai matosi ir iš miesto.

 

Nors Islandija brangi ir permaininga savo klimatu šalis, tačiau man gyvenimas joje buvo neįkainojama patirtis. Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę studijuoti, gyventi ir kurti visiškai kitoje aplinkoje, kitoje kultūroje ir gamtoje. Visiems, kurie galvoja vykti į Islandiją, bet vis dar dvejoja dėl savo pasirinkimo, rekomenduoju nieko nebijoti ir leistis į stulbinančią ir įspūdingą kelionę.