Roma Mikalauskytė | 66.33

Parodos atidarymas balandžio 13 d. 18 val.

Paroda veiks: balandžio 13 – 30 d.

 

66.33 — projektas apie poliarinės pašvaistės interpretaciją pagal skirtingų pasaulio tautų mitus. Nors šiandien poliarinė pašvaistė – gamtos reiškinys, turintis mokslinį paaiškinimą, tačiau senovėje, kai nebuvo racionalizuoto požiūrio į aplinką, žmogus pasaulį ir gamtą dažniausiai aiškino mitais. Pastarieji atliko kolektyvinės pasąmonės identifikavimo ir psichoterapinę funkciją – žmogus kaip prigimtinis maniakinis kontrolierius, negalėdamas valdyti aplinkos, kamuojamas nežinomybės ir siekdamas pasilengvinti sau gyvenimą, kūrė kasdienybės paaiškinimus.

Poliarinė pašvaistė ir kiti gamtos reiškiniai žmogaus protui buvo nesuvokiami, todėl senovėje jie buvo siejami su antgamtiškumu, mistika, atsakomybės perleidimu aukštesnėms jėgoms. Taip kūrėsi mitų ir ženklų reikšmės, kaip gėrio ir vaisingumo apraiškos, asociacijos su mirusiųjų pasauliu, dievų veikla, mitologiniais žvėrimis. Pavyzdžiui, Grenlandijos eskimai tikėjo, kad poliarinė pašvaistė – negimusių kūdikių sielos, pasirodančios danguje, o pagal samius – tai teigiamos energijos kodavimas senovės runose.

Kaip nuoroda 66. 33 – pirminiai Pietų ir Šiaurės poliaračio koordinačių skaičiai, kur dažniausiai vizualiai pasireiškia poliarinė pašvaistė, o .38 – baigiamoji jungtis ekspozicijos idėjoje –sukurti tam tikrą saugią zoną žiūrovo interpretacijoms.

 

Roma Mikalauskytė (g. 1999) – Vilniaus Dailės Akademijos Grafikos katedros III kurso studentė, kurianti tarpdisciplininio meno srityje. Menininkė savo kūryboje naudoja skirtingas technikas ir medijas – estampus, objektus, video, šviesos meno instaliacijas.

 

 

s.