Birutė Lemke | PAPRAG GARDEN

Birutė Lemke | PAPRAG GARDEN

Paroda veiks: balandžio 12 – 30 d.

 

Angliškai tiek sodas, tiek daržas apibūdinami vienu žodžiu - garden. PAPRAG GARDEN - tai keistas, fikcinis, bet tuo pačiu realus sodas (o gal daržas?), tarpstantis neapibrėžtoje erdvėje kažkur tarp Pabradės ir Prahos. Abu miestai, kuriuose 2021 metais praleidau po maždaug keturis mėnesius, paliko man keistą, dviprasmišką įspūdį. Ten tyrinėjau sodo (o gal daržo) dvilypumą: nepaliaujamą augimą ir nykimą, daržą lauke ir augalus viduje, rojaus sodo gyventojus iš Prahos muziejų ar imigrantus, kuriuos galima pamatyti Pabradėje už savo daržo tvoros. Daržas (o gal sodas) - seniausia heterotopija, pasak Michel’io Foucault. Tai erdvė, kurioje ryšiai tarp atskirų elementų nebūtinai yra tiesioginiai. Tai ne utopija - kur viskas idealu, ir ne distopija - kur viskas blogai, ten tiesiog viskas yra keistai, neaiškiai, nevienareikšmiai susiję.

 

Pati parodos erdvė taip pat tampa heterotopija - tapyba, piešiniai, tapyba, persikėlusi į ekraną, instaliacijos. Šalia augalų vaizdų atsiranda ekselio lentelė, kaip to daržo lysvės, kurias reikia sutvarkyti. Ir kaip nuoroda į augimą, o  tiksliau - ekonomikos augimą, kaip nuolatinį tikslą. Kiek galima augti, kol užaugsi? Man įdomu, ar išvis įmanoma tapyboje tyrinėti tokias temas, ir kaip?

Birutė Lemke

 

BIRUTĖ LEMKE (Vilnius). Šiuo metu studijuoja Vilniaus Dailės akademijoje, tapybos magistrantūroje. 2021 m. stažavosi Prahos Dailės Akademijoje. Baigusi VU ekonomikos fakultetą.

Paroda skiriama VDA Tapybos bei Piešimo katedrų 225 jubiliejui