Paroda „TOUCH“ – trijų Europos meno institucijų tęstinio bendradarbiavimo rezultatas, skiriamas Bauhauso mokyklos šimtmečiui ir įkvėptas tekstilės menininkės Anni Albers kūrybos ir teorinių įžvalgų apie taktiliškumo ir lytos reikšmę pažinimo procese ir mene.  Projekte dalyvavo CIT Crawford meno ir dizaino koledžo (Korkas, Airija), Pallas taikomųjų mokslų universiteto (Tartu, Estija) ir Vilniaus dailės akademijos Tekstilės programų studentai ir dėstytojai. 

Šiuolaikinės technologijos kuria virtualios realybės potyrius, ko pasekoje materialus kūnas tampa vis labiau izoliuotas nuo tiesioginio fizinio kontakto su kitu žmogumi, daiktais, įvairiais taktiliniais paviršiais.

Projektas „TOUCH“ – skatina grįžti prie kūno pojūčių  ir intuityvios juslinės patirties. Tai - meninių projektų ciklas interpretuojant lytos (taktilinės ir haptinės) ir paviršiaus - sluoksnio, dangos, membranos, gyvo organo, ribos  tarp skirtingų fizinių ir mentalinių pasaulių sinergijos klausimus.

Lytėjimas, kūniškos saveikos tarp menininko, kūrinio ir žiūrovų kuria naujas menines raiškas ir unikalų pirmapradį patyrimą. Taktiliškumas naudojamas kaip priemonė praplėsti meno kūrinio ir paties kūno suvokimą.

Projekto metu diskutuota, kaip pažangių šiuolaikinių technologijų poveikis, mažina fiziškumo poreikį, įtraukia į virtualią realybę, silpnina kūno santykį su patiriama tikrove. Paradoksalu, kad inovatyvių technologijų siekis suteikti gyvenimui pasitenkinimą ir konfortą, prieštarauja laimės mediatoriaus oksitocino veiksmingumui.

Oksitocinas – lytos harmonas, neuromediatorius, kurio kiekis didėja atitinkamai nuo fizinio kūno taškų sudirginimo, lietimosi prie kūno. Oksitocinas vadinamas „meilės hormonu“ ar „prisilietimų chemikalu“, jis siejamas su  teigiamais žmogaus psichikos aspektais, skatina žmogaus pasitikėjimą, užuojautą, dosnumą, komunikabilumą.

Kaip keičiasi visuomenės požiūris į lytėjimo patyrimą, kaip taktiliškumas ir medžiagiškumas interpretuojami mene, kokia yra medžiaginės ir kultūrinės tapatybės giminystė? Šie ir kiti klausimai buvo užduodami projekte „TOUCH“.

Pirmoji studentų kūrinių paroda buvo atidaryta šių metų kovo 9 d.  CIT Crawford meno ir dizaino koledžo galerijoje Korke. Antroji – gegužės 10 d. Noorus galerijoje Tartu.  Baigiamasis tarptautinio, kultūrinio, edukacinio bendradarbiavimo akcentas – paroda „TOUCH“ VDA “Akademijos” galerijoje.

Parodos kuratorės: Pamela Hardesty (CIT, Airija), Aet Ollisaar (PUAS, Estija), Eglė Ganda Bogdanienė (VDA, Lietuva).

Parodos atidarymas vyks spalio 28 dieną 18 val., VDA galerijoje „Akademija”, Pilies g. 44, Vilnius.

Spalio 29 d. 18 val. bus skaitomas pranešimas, skirtas Tinos Whelan instaliacijai „Po vieną kiekvienam jos jutimui“ ir tyrimui „Katalikiškojo etoso poveikis Airijos akušerijai“. Bus pristatatyta Airijos simfiziotomijų praktika 1940–1990. Šis reiškinys vis dar veikia jį patyrusių moterų ir jų šeimų gyvenimus, o autorė per šiuos procesus susigrąžina dalį savo galios. Po pranešimo diskutuosime apie informuotą sutikimą  medicinoje ir prie ko čia menas.

Paroda veiks iki lapkričio 9 d.