Balandžio 13 dieną VDA galerijoje Akademija be atidarymo renginio pradeda veikti Gyčio Arošiaus tapybos darbų paroda „Tinnitus“
Paroda veiks 2021 04 13 – 05 05

Apie parodą


Parodos pavadinimas referuoja į medicininį terminą - nuolatinį spengimą ausyse, kuris nėra sukeltas aplinkos faktorių. Šią sąvoką naudoju vidinei būsenai išreikšti – tai kažkas, kam tenka pasiduoti, su tuo susitaikyti. Spengimo garsas chaotiškai susilieja su tyla, sukelia įtampą, dvilypę atmosferą.
Nuolatos nukreipiu savo žvilgsnį į pragaištingai atrodančią realybę, lyg labirintas, vedantis koridoriais į aklavietes, iš kurių išėjimo rasti tampa neįmanoma. Klaidžiodamas ieškau minotauriškų šešėlių – informacijos, kuri mane sutrikdytų, sukeltų baimę, beviltiškumą. Tačiau kažkas vis prašo dar daugiau, kol pasaulis pamažu ima atrodyti vieta, kurioje jaučiuosi tarsi įkaitas, kol regisi, jog ateitis žaloja būnant dabartyje ir laiko neapibrėžtumas sukelia chaotiškus pojūčius. Lyg sapnuotum atvertomis akimis.
Iš praeities išnyra utopiniai miražai ir vis persekiodami patvirtina mintį, kad „Kas pralenkia savo laiką, tą laikas kada nors pasiveja“. XX amžiuje įsigalėjęs aklas pasitikėjimas ateitimi, iš čia kilę futuristiniai projektai, brutalioji architektūra, industrinių pastatų konstrukcijos, militaristinis transportas tampa mano kūrybos leitmotyvais bei skatina svarstyti apie technologijų poveikį kasdieniam žmonių gyvenimui, progreso padarinius ir nutuokiamą ateitį. Buvusių kartų patirtis verčia šiuos dalykus asocijuoti su pragaištingomis pasekmėmis ir būsimu blogiu, o tai sukelia įtampą, nerimą, nežinomybę ir net paranoją: išjudintas dulkių sluoksnis gali išvirsti supykdyto Pano rūstybe. Tokia būsena verčia vaizduotę piešti dalykus, kurie neegzistuoja, todėl juos įpinu į paveikslų konstrukcijas, kurioms naudoju savo sukurtas fotografijas: stebėdamas ir fiksuodamas platų miesto horizontą, lyg blyksčių akinamas, nevalingai mintyse formuoju įvairius siužetus. Vizijos atrodo tikresnės nei realybė. Visa mus supanti aplinka yra sukurta iš daugybės detalių, kurios sudaro sistemingą visumą, tačiau įvykus klaidai, iškyla sunaikinimo rizika. Kritinis sistemos gedimas gali plisti nesustabdomai, o ištaisyti klaidą tampa sistemos iššūkiu.

Gytis Arošius

Gytis Arošius (g. 1996) – jaunosios kartos menininkas, 2019 metais baigė bakalauro studijas VDA tapybos katedroje, šiuo metu yra paskutinio kurso tapybos magistrantūros studentas. Parodose dalyvauja nuo 2017 metų. Tapybos darbuose G.Arošius konstruoja niūraus, žmogui priešiško distopinio pasaulio vizijas, kurios yra įkvėptos tiek istorinės atminties, tiek asmeninių patirčių. Tamsiai mėlynais atspalviais tapomas paveikslų pasaulis kupinas nerimo, vienišumo, nevilties nuojautų.