Mados dizainas

Kviečiame susipažinti su 2023 m. absolventų baigiamaisiais darbais. 

MAGISTRAI VDA 2023 m. baigiamųjų darbų katalogas

Gretė Labanauskaitė

Kūrybinis projektas: Pasimatuok jausmą
Vadovė prof. Jolanta Talaikytė
Tiriamasis rašto darbas: Regos negalios normalizavimas per mados objektus
Vadovė dr. prof. Renata Maldutienė

Magistrantūros studijų baigiamajame darbe pristatomas meninis tyrimas mažinantis atskirtį tarp neregių ir reginčių bei skatinantis normalizuoti regos negalią per nevizualius mados objektus. Tyrime ieškota atsakymų į problemas, su kuriomis susiduria neregiai norintys pažinti madą, bei jos kūrinius nevizualiai. Ištirti bei aprašyti regos negalią turinčių asmenų ir reginčiųjų jutimų skirtumai ir panašumai. Sukurtos unikalios medžiagos labiausiai sustiprinančios neregių ir reginčiųjų patirtis, iš jų gaminami mados objektai, kurie suvokiami ne rega, o lytėjimu, klausa ir uosle. Kūrybiniu projektu „Pasimatuok jausmą“ siekiama leisti neregiams pilnavertiškai pažinti madą nesukeliant atskirties, o regintiesiems suvokėjams – iš naujo atrasti juslių teikiamą naudą bei jų turtingumą.

Ieva Šlaičiūnaitė

Kūrybinis projektas: Morfuojant realybę
Vadovė prof. Jolanta Talaikytė
Tiriamasis rašto darbas: Objekto morfavimas: transformacijos metodo galimybės mados dizaine
Vadovė dr. Jolita Liškevičienė

Meninio tyrimo darbo objektas – morfavimo metodo kūrimas ir pritaikymas mados dizaino lauke. Kuriant morfavimo metodą, paraleliai sukuriamas transformatyvus mados objektas „Švytuoklė“. Orkestruojant postprodukcijos elementais, įgyvendinamas unikalus kūrybinis projektas „Morfuojant realybę“. Fotografija, retušas ir manipuliacijos padeda užfiksuoti objektą akimirkoje. Fotografijoje matomi du skirtingi kūnai – veidai, tačiau realybėje tai tas pats personažas. Tai atliepia pagrindinę sukurto morfavimo metodo mintį, vienas objektas savyje talpina skirtingas – A ir B būtis. Video medžiaga priešingai – leidžia parodyti daugiau, sukurti istoriją, užfiksuoti judėjimą, vyksmą. Švytuoklės transformacijos idėja įgalino sukurti objektą-personažą, suteikė jam prasmę, misiją. Meniniame mados filme „Morfuojant realybę“ pateikiama autorės paralelinių pasaulių realybės interpretacija. 

Emilija Viskontaitė

Kūrybinis projektas: Viewfinder
Vadovė doc. Alevtina Ščepanova
Tiriamasis rašto darbas: Mados dizaino objekto komunikacija surežisuotoje aplinkoje
Vadovė dr. Jolita Liškevičienė 

„Viewfinder“ – projektas, kuriame kultinis mados objektas, balti marškiniai, pateikiami šiuolaikinėje meno bendrystėje, apjungiančioje mados dizainą, fotografiją ir modernias postprodukcijos galimybes. Projekto siekis – praplėsti visuomenės požiūrį į įprastai dėvimus drabužius, stiprinti suvokimą, kad drabužis gali būti laikomas lygiaverte meno rūšimi, apjungiančia kūrybiškumą bei meninę išraišką, individualumą, kultūrinį tapatumą, socialinį statusą bei politinius ir socialinius veiksnius. „Viewfinder“ suteikia progą žiūrovui išsaugoti mados dizaino objekto grožį jo niekaip nepaveikiant skirtingais aplinkos veiksniais, akcentuojant sąmoningo šiuolaikinio žmogaus požiūrį išlaikyti baltų marškinių, kaip pasirinkto mados dizaino objekto, kultūrines ir istorines vertes. Toks „Viewfinder“ projekto tikslas, nugulęs keturių fotografijų serijoje. Projektas įgyvendintas tarpdisciplininėje meno bendrystėje: fotografas – Vaidas Jokubauskas, postprodukcija – bendradarbiaujant su Laurynu Kamarausku.

Ulrika Zabarskaitė

Kūrybinis projektas: Androginiško mados dizaino sprendimai: „Tikimybių teorija“
Vadovė doc. Alevtina Ščepanova
Tiriamasis rašto darbas: Seksualumo dekonstrukcija XXI a. lytimi neapibrėžtame mados dizaine
Vadovė prof. dr. Ieva Pleikienė 

Magistrantūros darbe analizuojama socialinės lyties reikšmė šių dienų mados dizaine. Suformuoti androginiško mados dizaino sprendimai – aštuoni mados objektai, sukurti taip, kad būtų galima juos derinti tarpusavyje, išgaunant daugybę stilistinių variacijų, kurių baigtinis skaičius – nenustatytas. Tokiu principu sukuriama mados kolekcija nauju formatu – modeliai pateikiami fotografijose, taip atskleidžiama pilna dizaino koncepcija, kurios šerdimi tapo autobiografinė esė. Mados objekto konstruktas tampa įrankiu savarankiškiems asmens siekiams atskleisti autentiškus stilistinius sprendimus, interpretuojant moteriškumo ir vyriškumo pusiausvyrą priklausomai nuo poreikių ir lūkesčių. Ateities vizija: siekiamoje realybėje neegzistuotų žmogaus charakterizavimas ir statusas priklausomai nuo lyties. Drabužių parduotuvės būtų neskirstomos sektoriais į vyriškus ir moteriškus, pasirinkimą lemtų norimos formos, kirpimai, faktūros, spalvų deriniai.

Julija Vadeikytė 

Kūrybinis projektas: Naratyvo mezgimas: bendrakūra mados dizaine
Vadovė prof. dr. Renata Maldutienė
Tiriamasis rašto darbas: Mados dizainerio praktika: bendrakūros modelis
Vadovė prof. dr. Renata Maldutienė

Kūrybinio mados dizaino projekto procesas grindžiamas vietos bendruomenės ir dizainerio bendrakūra. Tai – tradicinio amato ir eksperimento derinys, dizainerio ir jo buriamos bendruomenės kūrybiškumo, meistriškumo ir autentiškumo liudijimas. Mano, kaip dizainerės ir bendruomenės lyderės kuruojamas kūrybinis projekto procesas atskleidžia asmeninius bendruomenės naratyvus, vaizduoja kolektyvinį kūrybiškumą taikant tvarias mados dizaino gamybos praktikas. Projektas sumezga Rumšiškių miestelyje gyvenančių moterų istorijas ir atskleidžia pagrindinį tyrimo tikslą – kaip taikydamas sėkmingas bendruomenės modelio praktikas dizaineris įgalina vietos bendruomenę dalintis patirtimis, veikti ir kurti.