Parodos atidarymas spalio 1 d., 18 val.

Paroda veiks iki spalio 28 d.


Naujus studijų metus Vilniaus dailės akademijoje „Titanikas“ pradeda su VDA partnerės – Vroclavo (Lenkija) E. Gepperto dailės akademijos dėstytojų ir studentų paroda. Vilniaus ir Lietuvos publikai šį kartą prisistato dvi – Keramikos ir Grafikos katedros. Šių padalinių pedagogų ir absolventų kūryba neretai apibrėžiama „mokyklų“ („Vroclavo keramikos mokykla“, „Vroclavo grafikos mokykla“) sąvokomis. Abiem atvejais tai yra po II pasaulinio karo – 1946 metais Vroclave įsteigtos Valstybinės dailiųjų menų aukštosios mokyklos kontekstuose kuriantys, tačiau kultūriškai ir geografiškai kur kas platesnio masto virsmus mene inicijuojantys autoriai.

Keramikos ir stiklo meno mokykla neatsitiktinai buvo įsteigta Vroclave. Nuo seniausių laikų šis regionas buvo garsus  stipriomis stiklo ir keramikos gamybos  tradicijomis. 2019 metais Vroclavo dailės akademijos Keramikos ir stiklo fakultetas minės 70-ąsias savo veiklos metines. Tokios apvalios datos visuomet suteikia galimybę ne tik užduoti klausimus, susijusius ne tik su institucijos įkūrimo ir veiklos istorija, bet ir sudėlioti akcentus, apibendrinant – kas buvo, kas vyksta ir ko galima tikėtis ateityje. Galop, kaip ir šioji paroda yra bandymas atsakyti, kas yra Vroclavo dailės akademija, kuo ji pasižymi, kuo yra įdomi tarptautinei publikai.

„Vroclavo keramikos mokykla“ pasižymi tuo, jog molis čia vis dar naudojamas kaip pagrindinė ir esminė medžiaga. Didelis dėmesys taip pat skiriamas degimui, technologiniams dalykams apskritai. Vis tik šioje keramikoje siekiama pakeisti, netgi perlaužti stereotipinius keramikos (paprastai suvokiant ją kaip funkcionalių artefaktų gaminimą) šablonus. Kūrinių dėka kuriami estetiniai-reliaciniai ryšiai tarp žiūrovų auditorijos ir paties meno. Gal nebūtų tikslu sakyti, kad tokiu būdu keramika „prilygsta“ tapybai ar skulptūrai, nes kiekviena iš šių medijų paklūsta savo logikai bei principams; tačiau tokiu atveju, tradicinį funkcionalumą nustumiant į antrąjį planą, svarbiomis ypatybėmis tampa medžiagiškumo ir erdviškumo, spalvos ir formos, galop – literatūros ir koncepto naratyvai.

Analogiškai kalbama apie „Vroclavo grafikos mokyklą“. Tokiu pavadinimu savo bendrus darbus nuo 2009 metų pristato glaudžiai su Vroclavo E. Gepperto dailės akademijos Grafikos ir vizualiųjų menų fakulteto Meno grafikos katedra susiję grafikos meno kūrėjai. Jų užsispyrimas ir nuoseklumas lėmė, kad laikui bėgant šis pavadinimas tapo savitu prekės ženklu. Tačiau ką jis galėtų reikšti? Ar tai tik menininkų grupės pavadinimas, ar bendresnio pobūdžio apibrėžimas, turintis savo istorinį pagrindimą? Šį kartą, esant išskirtinei progai – Vilniaus parodų salės „Titanikas” rengiamai parodai, į klausimą apie „Vroclavo grafikos mokyklos” reikšmę atsako ir šią sąvoką apibrėžia patys parodos autoriai. Dauguma jų – Vroclavo dailės  akademijos absolventai, savo kūrybine ir pedagogine veikla teberašantys naujus jau 70-metės grafikos universitete istorijos puslapius. Žvelgiant plačiau, savo darbais jie atstovauja lenkiškajai grafikai, pasižyminčiai lygiaverčiu tradicinių ir šiuolaikinių technikų puoselėjimu, stipriomis pasakojimo per formą ir turinį, grafikos konceptualizavimo tradicijomis.


Šią per abu VDA parodų salų „Titanikas“ aukštus išsidėsčiusią parodą lydi Vroclavo E. Gepperto meno ir dizaino akademijos profesorės Katarzynos Koczyńskos-Kielan keramikos darbų autorinė paroda „Gobis/Lauko ekspo” paviljone (Gedimino pr. 13, Vilnius). Taip pat kitame – „VDA/Laiko ekspo“ (Maironio g. 4) paviljone pristatomi šios pedagogės vadovaujamos keramikos žiedimo studijų programos studentų geriausi darbai.

Susipažinti ir pabendrauti su parodos autore, sužinoti plačiau apie jos kūrybą, maloniai visus kviečiame rugsėjo 30 d., nuo 12 iki 13 val. prie “Gobis/Lauko ekspo” paviljono, Gedimino pr. 13, Vilniuje. Paroda paviljone veiks iki spalio 28 d.


Parodos kuratoriai: prof. Gabriel Palowski ir dr. hab. Małgorzata ET BER Warlikowska

Parodos koordinatorius: Rytis Konstantinavičius