Galima drąsiai teigti, kad Vilniaus dailės akademija yra garsiausių šalies skulptorių kalvė, o šių menininkų darbai Lietuvos vardą garsina visame pasaulyje. Mūsų Akademijoje skulptūrą galima studijuoti tiek Vilniaus, tiek ir Telšių fakultetuose. Ir kiekviename jų pagal jaunojo menininko norus ir pašaukimą.  

Taikomosios skulptūros studijos Telšiuose

Romantiškuose Telšiuose siūloma taikomosios skulptūros specializacija. Čia, pasak dėstytojo ir skulptoriaus Osvaldo Neniškio, studentai įgyja tradicinės bei šiuolaikinės 3D skulptūros kūrimo pagrindus, išmoksta eksperimentinių skulptūroje naudojamų medžiagų apdorojimo technikų, susipažįsta su granitinių ir mūrinių paminklų atnaujinimo principais ir stiprina savo kūrybinį individualumą, lavina praktinius įgūdžius, kuria mažųjų formų skulptūrą, interjero bei eksterjero erdvinius objektus. Telšių fakultete jaunieji skulptoriai nuolat bendrauja su garsiausiais šalies ir užsienio skulptoriais, dalyvauja seminaruose ir kūrybinėse dirbtuvėse. Gausiai turistų atrandame Telšių senamiestyje galima išvysti daugybę kūrinių, kurių autoriais yra mūsų fakulteto dėstytojai bei studentai.  

Studentai studijas Telšiuose siūlo tiems jauniesiems kolegoms, kuriems patinka darbas su medžiagomis. Čia molis, akmuo, metalas ar net nauja, eksperimentinė medžiaga virsta meno kūriniais. Juos kurti, pasak pirmakursės Gabijos Aliukonytės, padeda dėstytojų skiriamos kūrybinės ir klasikinės užduotys. Sėkmingai baigus taikomosios skulptūros programą Telšių fakultete, galima studijas tęsti magistrantūroje arba kurti savo verslą, tapti nepriklausomu kūrėju.  

Skulptūros studijos Vilniaus faukultete

Tuo metu sostinėje, pasak charizmatiškojo docento Vytenio Buroko, siūloma į skulptūrą žvelgti kiek kitaip. Skulptūra čia gali virsti ir instaliacija, videomenu, performanso žanru, o studentai skatinami eksperimentuoti bei atrasti sau labiausiai tinkantį meninės raiškos būdą. Skulptūros katedrą nuolat lanko šiandien kuriantys menininkai, kuratoriai, teoretikai iš Lietuvos bei užsienio. Anot docento, tai padeda tobulėti ir judėti pirmyn. Vilniaus fakulteto Skulptūros katedra organizuoja studentų keliones į svarbiausius šiuolaikinio meno renginius mūsų regione bei Europoje.

„Raginu drąsiai rinktis skulptūros studijų programą Vilniuje ir ypatingai tuos studentus, kurie pasiryžę ieškoti savo individualaus kūrėjo balso, nebijo klysti, eksperimentuoti, kurie nori ieškoti bei turi valios įgyvendinti savo sumanymus“, - sako Vilniaus fakulteto Skulptūros katedros docentas Vytenis Burokas, pridurdamas, kad šiuolaikiniam menininkui svarbu save matyti esant savarankišku ir atsakingu meno lauko bendrakūrėju, besidominčiu ne tik savimi, bet ir jį supančiu pasauliu bei kitų menininkų praktikomis, suvokiančiu meno istorijos raidą.

Docentui antrina ir studentai, tvirtindami, kad esminė šiuolaikinės skulptūros vertybė ir prioritetas yra asmenybė. Studentus žavi galimybė nuo pat pirmo kurso rinktis dėstytoją, kurio profesionalios įžvalgos padeda jaunajam kūrėjui atrasti savąjį kūrybos kelią.  

Kaip teigia ketvirtakursė Andrėja Puskunigytė, džiugu, kad šioje studijų programoje studentai nuolat ugdo kūrybinę raišką,  gilinasi į šiuolaikinio meno kontekstus bei ieško autentiškų refleksijų, tad praktinė kūrybos pusė gali būti labai įvairi, apimanti skirtingas raiškos formas ir procesus. „Studentai gauna puikias sąlygas kurti ir dirbti, pagal poreikius skiriamos studijos ar laboratorijos. Bet svarbiausia, kad jaunieji skulptoriai  neapsiriboja vien Akademijos sienomis ir studijų procesu, čia stiprų impulsą kūrybai teikia ir unikali bendruomenė“, - sako Andrėja Puskunigytė.  

Pasibaigus bakalauro studijoms...

Sėkmingai baigę skulptūros studijų programą absolventai lengvai gali susikurti sau darbo vietą, dalyvauti meno lauko gyvenime Lietuvoje bei užsienyje, studijuoti Magistro studijų pakopoje, o dar vėliau - meno doktorantūroje. „Menininko karjera priklauso nuo daugelio dėmenų – sėkmės, menininko kūrybos aktualumo, meninio balso individualumo, kūrybos sklaidos, meno rinkos dėsnių ir kt. Tačiau svarbu, kad baigęs studijas absolventas liktų savarankiškai kuriančiu menininku, kuris geba išsikelti uždavinius, dalyvauti meno scenoje, esant poreikiui dirbti artimose srityse kuratoriais, muziejininkais, kino dailininkais, scenovaizdžių kūrėjais, - sako Vytenis Burokas ir primena, kad Vilniaus dailės akademija turi gausų būrį sėkmingų absolventų, kurie yra vieni aktyviausių šiandienos Lietuvos meno kūrėjų.  Verta paminėti tokius vardus, kaip Augustas Serapinas, Anastasia Sosunova, Žilvinas Landsbergas, Ona Juciūtė, Viktorija Damerell, Beatričė Mockevičiūtė, Antanas Lučiūnas, Marija Olšauskaitė, Elena Narbutaitė, Laura Kaminskaitė, Antanas Gerlikas, Tauras Kensminas, Rafal Piesliak, Jonas Aničas, Vytautas Viržbickas, Monika Dirsytė, Mindaugas Lukošaitis, Mykolas Sauka, Marija Šnipaitė, Kipras Dubauskas, Deimantas Narkevičius, Gediminas ir Nomeda Urbonai, Mindaugas Navakas, Vladas Urbanavičius, Dainius Liškevičius, Petras Mazūras ir daugelis kitų.

Tad nedvejok, stok į skulptūrą VDA, Vilniuje arba Telšiuose. Stojamasis egzaminas jau birželio 29 d. Tik nepamiršk šios studijų programos įrašyti teikdamas prašymą Lama BPO sistemoje.