Trakų istorijos muziejaus tarptautinių ekslibrisų konkursų paroda Vilniaus dailės akademijoje
Data: 2025 m. kovo 18 d. - balandžio 28 d.
Vieta: VDA Atvirosios dailės, dizaino ir architektūros mokyklos, Senųjų rūmų Atviras koridorius, I aukštas, Maironio g. 6, Vilnius
Atvirosios dailės, dizaino ir architektūros mokyklos kvietimu, VDA Senųjų rūmų gotikiniame skliautuotame Atvirajame koridoriuje yra eksponuojamos Trakų istorijos muziejaus suorganizuotos net dvi tarptautinės ekslibrisų parodos, kurios apjungia vaikų ir jaunimo kūrybą. Šios parodos, pavadinimais „TIM-75“ ir „Lietuviškoji gotika: Trakų estetikos ir fenomeno refleksijos“, kviečia susipažinti su konkurso dalyvių iš viso pasaulio darbais.
Tarp parodos dalyvių yra eksponuojami ir VDA Atvirosios dailės, dizaino ir architektūros mokyklos dėstytojos Aistės Burkės mokinių darbai: Elzės Budrevičiūtės (9m.), Simonos Buskaitės (14m.), Beatričės Mačėnaitės (14m.), Urtės Baltušytės (16m.).
VII Tarptautinis Ekslibrisų Konkursas „TIM–75“
VII tarptautinis ekslibrisų konkursas „TIM–75“ 2022m. kvietė menininkus iš viso pasaulio perduoti savo vizijas apie Trakų istorijos muziejų ir jo turtingą kultūrinį paveldą. Dalyvavo net 58 profesionalūs dailininkai iš 20 valstybių, kurie pateikė 106 darbus. Taip pat, vaikų ir jaunimo kategorijoje dalyvavo 113 dalyvių iš 6 valstybių, pateikusių 121 ekslibrisą.
Muziejaus devizas 2022 jubiliejiniams metams – „Bendrystėje – jėga!“ – atspindi muziejaus siekį ir tikėjimą, kad bendradarbiavimas ir kūrybingumas gali sukurti pozityvius pokyčius.
Trakų Miestas ir Jo Paveldas
Trakai, kaip miesto simbolis, ilgą laiką buvo įvairių tautų ir kultūrų susikirtimo taškas. Trakų architektūra, kraštovaizdis ir istorijos reliktai – tai unikalūs portretai, kurie atkartoja miesto širdį ir sielą. Šioje erdvėje gyventojų istorijos, seni pastatai, sakraliniai objektai ir net natūriniai elementai harmoningai susijungia, formuodami unikalų kultūrinį kraštovaizdį.
Muziejus, per 75-erius veiklos metus sukaupęs daugiau nei 400 tūkstančių vertybių, yra gyvas istorijos ir kultūros liudytojas. Per jo duris kasmet praeina tūkstančiai lankytojų, ieškančių pažinimo ir įkvėpimo, susipažindami su Lietuvių kultūra ir tradicijomis, įskaitant ir gotikinį paveldą.
„Lietuviškoji Gotika: Trakų Estetikos ir Fenomeno Refleksijos“
Kitame 2023 metų konkurse „Lietuviškoji gotika: Trakų estetikos ir fenomeno refleksijos“ dalyvavo 202 dalyviai iš įvairių pasaulio kraštų, tarp jų ir 85 profesionalūs menininkai bei 202 jaunieji kūrėjai iki 19 metų. Šio konkurso tikslas – populiarinti knygos ženklą ir ekslibrisų kultūrą, pristatant Trakų miesto gotikinį paveldą ir taip prisidedant prie kultūrinių tradicijų sklaidos.
Vertinimo komisija, sudaryta iš žinomų dailininkų ir ekspertų, atrinko geriausius darbus pagal kelių kriterijų: tradicinių grafikos technikų taikymą, kūrybiškumą, originalumą, ir sugebėjimą perteikti Trakų istoriją ir kultūrą. Apdovanojimai buvo skirti ne tik suaugusiems, bet ir jaunimui, taip skatinant jaunąją kartą kurti ir dalyvauti kultūriniame gyvenime.
Trakų istorijos muziejus, organizuodamas tarptautinius ekslibrisų konkursus, ne tik pabrėžia savo istorines šaknis, bet ir aktyviai dalyvauja šiuolaikinėje kultūrinėje diskusijoje. Konkursai „TIM-75“ ir „Lietuviškoji gotika“ yra puikūs pavyzdžiai, kaip menas suvienija žmones ir skatina kūrybiškumą. Bendradarbiavimas ir kūryba – tai vertybės, kurios ir toliau formuos Trakų istorijos muziejaus ateitį. Tuo tarpu, VDA Atviroji dailės, dizaino ir architektūros mokykla džiaugiasi turėdama galimybę pristatyti šias dvi parodas vienoje erdvėje plačiai akademinei bendruomenei.
VDA ADDAM mokinių darbai, eksponuojami parodose:
- Elzė Budrevičiūtė (9m.) „Ex libris. Trakai 700“, 2022 m. (parodos dalyvė)
- Simona Buskaitė (14m.) „Ex libris. Trakai 700“, 2022 m. (2 laipsnio diplomas)
- Beatričė Mačėnaitė (14m.) „Sakmė apie dovanotą širdį“, 2023 m. (parodos dalyvė)
- Urtė Baltušytė (16m.) „Dvi tautos susipynusios viena kasa“ (parodos dalyvė)