• Naujienlaiškis
 • Daina Pupkevičiūtė Paikkari performanso festivalio metu (Suomija),  Antti Ahonen nuotrauka.

  Šių metų rudenį Vilniaus dailės akademijos (VDA) bendruomenė mokslo metus pasitinka kitaip nei kitos aukštosios mokyklos. Pilni jaunatviškos energijos ir įkvėpti naujosios VDA rektorės, tapytojos doc. Ievos Skauronės, pirmakursiai studijų metų atidarymą paminės ir savo pasirinkimą studijuoti VDA įprasmins performansu Vilniaus rotušės aikštėje. Per Lietuvos menų šventovės duris vien Vilniuje šiemet žengė virš 200 jaunuolių, nuprendusių sieti savo gyvenimą su menais. Ko gero, jokia kita Lietuvos aukštoji mokykla nesuburia tiek kūrybingų ir savitų jaunų asmenybių.

  Menininkė, performanso meistrė Daina Pupkevičiūtė dar prieš pradedant naujus mokslo metus pakvietė kelias dešimtis VDA pirmakursių į paskaitų ir kūrybinių dirbtuvių ciklą, atskleisdama, kuo susijusi antropologija ir performanso menas, kokie jų panašumai ir skirtumai tyrinėjant žmogų ir žmogiškąsias patirtis ir kaip performanso strategijos realizuojamos viešosiose erdvėse. Performanso meno festivalių organizatorė D. Pupkevičiūtė didelį dėmesį skyrė tvarumo (kaip buvimo čia ir dabar, nepamirštant ateities kartų) ir tvermės (stiprybės) buvime su savimi, kitais ir aplinka pajautimui. Būtent tvarumas ir tvermė yra besikeičiančios Akademijos siekis.

  Spalio 1 d. 13 val. Vilniaus rotušės aikštėje vyksiantis performansas, neabejotinai sutrikdysiantis vilniečių ir miesto svečių ritmą, atskleidžia kuo jaunoji karta skiriasi nuo vyresniųjų menininkų ir savo mokytojų – drąsa, minties laisvės raiška, polėkiu, ir svarbiausia, ryžtu pakeisti pasaulį.

  Performanso metu, dalindamiesi baimės, įtampos ir palengvėjimo patirtimis, studentai patirs, ką reiškia būti svarbiu krumpliaračiu bendruomenėje, kartu surėmus pečius tiesiogine ir netiesiogine šių žodžių prasme. Performanso dalyviais taps ir patys žiūrovai ir bet kokia jų šio performanso interpretacija bus teisinga, nes kiekvienas jį vertins asmeniškai, savo gyvenimo kontekste ir per savo patirtis.

  Taigi kviečiame trumpam stabtelti ir tapti tvarumo ir tvermės performanso dalyviu.