VDU menų galerijoje „101“, skliautinėje rūsio erdvėje (Muitinės g. 7), vasario 10 d. 16 val. atidaroma tarpdisciplininio meno paroda „Atspindžiai: mitinė gamtos būtis“. Parodoje perteikiamas įvairialypis šiuolaikinio žmogaus-menininko santykis su gamta. Per instaliaciją ir skulptūrinius objektus atsiskleidžia dvasinio ryšio, susvetimėjimo ir vartotojiškumo tematikos. Eksponuojami kūriniai žadina prisiminimus apie prigimtinį, mistišką ryšį su savo aplinka, o imersyvioje erdvėje ne tik jaučiama subtili būsenų kaita, bet ir akcentuojama savirefleksija.
Parodos centre – audiovizualinė Augustino Našlėno ir Viliaus Jokubaičio instaliacija „Tylios šventovės“ (2018–2020). Tai 80 minučių video filmas, susidedantis iš 17 animuotų fotomontažų, fotografijų ir erdvinio garsinio takelio. Kaip teigia autoriai: „Tylios šventovės“ – tai devyni istoriškai reikšmingi taškai, išsidėstę palei Minijos upės slėnį, tai piliakalniai, Senovės Baltų garbinimo vietos (alkavietės) bei šimtamečių ąžuolų giraitės. Kūrinyje akcentuojamas vietos dvasios ryšys, metų laikų ir gyvenimo cikliškumas, o per vaizduose iškylančią simboliką kalbama apie istorinį Lietuvos laikotarpį – mitologija apipinta Senovės baltų praeitį.
Kituose parodoje eksponuojamuose kūriniuose pabrėžiamas gyvos ir negyvos gamtos sąjungos momentas. Vilniaus dailės akademijos tapybos magistrančių Ligijos Žilinskienės ir Eglės Marcinkevičiūtės darbuose kontekstualiai perteikiama ekologijos problematika. E. Marcinkevičiūtės kūrinių cikle „Atspindžių talpykla“ augalo motyvas įgauna nematytas variacijas, primenančias masinės gamybos produkcijas. L. Žilinskienės kūrinių cikle „Supakuota“ vaizduojami tartum laike sustingę pušų spyglių likučiai, vienišų kankorėžių atraižos ir sumedėjusių augalų stiebeliai. Kūriniais pabrėžiamas pasąmoninis troškimas išsaugoti net pačius trapiausius gamtos aspektus.
Nuo nuasmenintų bioformų prie kolektyvinio santykio – VDA skulptūros studentas Merkys Žebrauskas savo būtį tapatina su jį supančia aplinka. Kaip pats teigia: „Mano kūnas – dirva bakterijoms“. Jo kūrinyje „Autoportretas. Mikrobioma“ ant odos gyvenantys mikroorganizmai, želatinos pagalba transformuojami į naują pavidalą – nuo kūno atskirtą autorinį antspaudą, paliktą skleistis gamtinėje aplinkoje.
Parodoje „Atspindžiai: mitinė gamtos būtis“ ieškoma pusiausvyros tarp praeityje įsitvirtinusio gamtinių reiškinių garbinimo ir šiuolaikiniame pasaulyje aptinkamo suskeldėjusio prigimtinio ryšio su savo aplinka.
Menininkai: Augustinas Našlėnas & Vilius Jokubaitis, Ligija Žilinskienė, Eglė Marcinkevičiūtė, Merkys Žebrauskas.
Kuratorė: Sibilė Plančiūnaitė.
Grafikos dizainerė: Gabrielė Marija Valaitytė.
Paroda galerijoje veiks iki kovo 10 d. (Instaliacija „Tylios šventovės“ iki vasario 23 d.).
Dirbtuvės: kovo 9 d. parodos erdvėje su menininke Ligija Žilinskiene.