Nuo spalio 8 d. Vidmanto Martikonio galerijoje-muziejuje „Autoportretas“ veikia Vilniaus dailės akademijos rektorės, Įvietinto meno ir scenografijos katedros profesorės Ievos Skauronės tapybos paroda „Tai įvyko rytojaus vakare“.

   Ieva Skauronė – menininkė,  nuo 2019 m. –  Vilniaus dailės akademijos rektorė.  Nepaisant atsakingų dabartinių pareigų, ji gyvena intensyvų kūrybinį gyvenimą. Kaip būdinga stiprioms meno lauko asmenybėms, įgimtas jautrumas, energija ir skvarbus analitinis mąstymas jos atveju leidžia skleistis kūrybai nebūtinai diena iš dienos stovint prie molberto. Kita vertus, pasak pačios menininkės, tapybos procesas, kaip atvertis sau, išsisakymas, išgyvenimų materializavimas ir apmąstymas jai yra ypač svarbus.

   Naujausioje kūrybos parodoje, kuri sudaryta nedidelės retrospektyvos principu, atspindinti svarbesni I. Skauronės tapybos ciklai, temos, kūrybiniai eksperimentai. Maždaug dešimtmetį aprėpiančioje tapybos darbų kolekcijoje atsiskleidžia ir subjektyvūs savojo gyvenimo apmąstymai, ir platesnės įžvalgos apie mus supančią realybę. Jos pavadinime slypintis paradoksas  –  tai kartu ir raktas perskaityti visos parodos ir atskirų kūrinių potekstes. Praeitis, įžengianti į ateitį, ir atvirkščiai, laiko ribų sąlygiškumo pojūtis apibendrina tam tikrus asmeninius moteriškus išgyvenimus, ir skaudžią istorinę patirtį, kuria alsuoja mūsų miestų, miestelių pastatai, gatvės, kuri sklinda iš televizijos ekranų ir internetinės žiniasklaidos, ir yra išgyvenama kaip sava, artima. Dideli ir maži, asmeniniai ir bendražmogiškieji įvykiai menininkės kūryboje dažnai tampa vienu persipinančiu pasakojimu.

   Parodoje ryški tapybinės išraiškos įvairovė, kurios menininkė visai nebijo, atvirkščiai - sąmoningai mėgaujasi skirtingais tapybos įrankiais tarsi kokiu multiinstrumentiniu orkestru, leisdama sau pabūti tai ekspresioniste, tai koduodama pasakojimą abstrakčiuose ar dekoratyviuose, popmenui artimos stilistikos vaizdiniuose, kurdama serijas darbų su įtaigiomis figūromis, išraiškingais veidais. Achromatines, santūrias ir kompozicijas čia pat keičia ryškūs, skambūs spalviniai deriniai.

   Menininkė  yra baigusi monumentaliosios tapybos studijas, tikriausiai todėl jos kūrybai būdingas ypatingas visumos ir detalės matymas, profesionalus paveikslo struktūros suvokimas. Asociatyvi, metaforiška I. Skauronės tapyba turi neįkyraus pasakojimo, siužeto elementų, kurie jai taip pat svarbūs. Tačiau iš savo dirbtuvės menininkė paleidžia tik tuos darbus, kuriuose šie du sandai darniai dera.

Kristina Stančienė

Paroda veiks iki gruodžio 12 d. Vidmanto Martikonio galerijoje-muziejuje „Autoportretas“, Pilies g. 12, Vilnius.