Meno celės 2018: VILTIS
Kasmetinės VDA parodos „Meno celės“ temą padiktavo dialogas su anksčiau rengtomis parodomis – 2017-ųjų „Meilė. geriausi“ (kuratorius Vidas Poškus) ir 2016-ųjų „Tikėjimas“ (kuratorius Jurijus Dobriakovas). Sutapimas ar ne, bet šiais metais, pasitelkiama... viltis.
Nors viltis, kaip ir tikėjimas, meilė, pirmiausia asocijuojasi su krikščioniškomis vertybėmis, tačiau šis žodis turi specifinę potekstę ne tik religijoje, bet ir mitologijoje, medicinoje, psichologijoje (pvz., C. R. Snyder pozityvioji psichologija) ar socialiniuose moksluose (pvz., Roberto Mattoxo vilties sistemos (ang. hopescape) teorija).
Parodos koncepcijos išeities taškas – amerikiečių pragmatiškosios filosofijos atstovo Richardo Rorty liberaliosios vilties idėja (knyga „Filosofija ir socialinė viltis“ (angl. Philosophy and Social Hope, 1999) bei kitos jo doktrinos. Filosofui viltis – savęs suvokimas geresnio pasaulio kūrėju, o ne radėju. Todėl savęs pažinimas prilygsta savęs su(si)kūrimui, pasitelkiant įvairius aprašymus, simbolines sistemas, mąstymo būdus, įžvalgas, t. t. Be to, anot filosofo, asmuo yra visiškai atsitiktinis aplinkybių, kurios yra laiko ir vietos produktai, kūrinys. Panašiai žvelgiama ir į 2018 m. VDA bakalauro ir magistro darbų parodą „Viltis“, kurioje pristatoma pačių įvairiausių „atsitiktinumų“, susiklosčiusių dėl skirtingų aplinkybių, kolekcija, įprasminta konkrečioje vietoje ir laike. Be to, R. Rorty paneigia vientisumo ir iškelia pastovios kaitos idėją bei nuolatinį „savikūros projektą“, o tai teikia vilčių ne tik institucijai, bet ir jos absolventams.
Reaguojant į originalaus kūrėjo baimę, kuri, anot Rorty, yra „baimė atrasti, kad esi tik kopija ar replika“, kūriniai ekspozicinėje erdvėje „Titanikas“ vienas nuo kito atskiriami architektūrine konstrukcija, kartu įprasminant ir celės idėją.
Parodos atidarymas vyks birželio 15 d. ir ją išvysti bus galima net iki liepos 29 d. Paroda vyks ne tik ekspozicinėse erdvėse „Titanikas“, bet ir kitose VDA pastatuose bei teritorijose.
Parodos kuratorė: Aušra Trakšelytė | ausra.trakselyte@vda.lt
Kuratorės asistentės: Monika Valatkaitė, Indrė Kuzminskytė
Ekspozicijos architektas: Vladas Suncovas
Grafinis dizainas: Gailė Pranckūnaitė, Marek Voida
PROGRAMA:
Keramikos kūrybinis centras
VDA Lauko „ekspo“ paviljonas
Maironio g. 4
„Teleportas Nidon. Raitas Terrabaitas“
Ritualai. Vandenys. Miškai. Smėliai. Vėjai. Kopos. Klimato atšilimas. Stiklas. Ledas. Garai. Dumbliai. Cėodu. Albedas.
Menininkų instaliacija kviečia praeivius priartėti prie stiklinės erdvės, įsižiūrėti ir persikelti į Nidą. Prisispaudus nosimi pajusti stiklo vėsą tarsi jūros dvelksmą. Ir tuo pačiu įsivaizduoti Kuršių Nerijos ekosistemą, jos malonumus ir grėsmes.
Viduje išsirikiavę objektai perkelia mintis į pajūrio peizažo formas, o jų materijos verčia galvoti, kuo pavirs Kuršių nerija toliau šylant klimatu? Venecija, Maldyvais ar Antarktida?
Paviljone matomi kūriniai išsiplės 8-ajame interformato simpoziume apie skaitmenines įžeminimo apeigas (angl. „On Rites & Terrabytes”) trumpiausiomis vasaros naktimis VDA Nidos meno kolonijoje.
Menininkai: Žilvinas Landzbergas, Tessa Zettel & Sumugan Sivanesan (Vokietija, Australija).
Kuratorius Vytautas Michelkevičius.
Organizatorius – VDA Nidos meno kolonija
Paroda-teleportas veiks iki liepos 12 d.
13.00-22.30 val.
„Asmeniniai ir kolektyviniai pasirodymai“ (VDA performanso laboratorija)
13.00–13.45 val. prie Fluxus tilto – Alessandra Cali, Alexandros Vilimaitės performansas-akcija „Iš-rūšiavimas“.
16.00–17.00 val. Katedros aikštėje – Aistės Kalvelytės performansas „Fiktyvus protestas“.
17.00–17.15 val. Maironio g. 6. (prie VDA Senųjų rūmų) – Lauryno Vaitkaus performansas „Malda menui“.
17.30–18.00 val. Maironio g. 4-6 (Krematoriumas/Meno krosnys vidiniame kieme) – Aistės Marijos Stankevičiūtės performansas „Tvertìs“.
18.20–18.50 val. Maironio g. 6 (prie įėjimo į VDA Senuosius rūmus) – Mantės Baranauskaitės hepeningas „We all dance by ourselves“.
19.00–19.30 val. Maironio g. 6 (VDA Senųjų rūmų II ir III aukšte) – Deinoros Rudėnaitės performansas „Vaizdingas maršrutas“ (pradžia II aukšto koridoriuje, ties Kalbų centru).
22.00–22.30 val., Maironio g. 6 (VDA Senųjų rūmų vidiniame kieme) – Česlovo Lukensko grupinis pasirodymas „Chesiux dainelės“. Kūno judesys – Alessandra Cali.
Programos rengėjas – doc. Česlovas Lukenskas.
VDA Naujieji rūmai (II aukšto balkonas)
Malūnų g. 5
17.00–23.00 val.
VDA Vilniaus fakulteto Architektūros katedros bakalaurų baigiamųjų darbų ekspozicija.
Jono Meko vizualiųjų menų centras
Malūnų g. 8
17.00–23.00 val.
Vasarė Krugždaitė, „Pelėsis kontekste“
Kūrinys reprezentuoja kūrybinio proceso pradžią, pirmąjį žvilgsnį, pirmąjį susižavėjimą, leidžiantį kurti naujas aplinkos patirtis ir tikėtis naujų formų suradimo.
Galerija „Kairė – dešinė“ (III a.)
Latako g. 3
17.00–23.00 val.
Greta Alice Liekytė, „Savi kūnai“
Derealizacijos ir depersonalizacijos sutrikimai žmogaus galvoje apverčia visą pasaulį – sapnas virsta realybe, savas kūnas tampa svetimu. O kartais, tų kūnų būna daugiau nei vienas. Visi jie šneka vienu metu. Privalai juos išklausyti, nes jie neatsiejama Tavo gyvenimo dalis
Parodų salės „Titanikas“ (II aukštas)
Maironio g. 3
18.00–00.00 val., atidarymas 18.00 val.
Meno celės’18: „VILTIS“
Meno celės – tradicinis kasmetinis VDA projektas, vainikuojantis studijų metų pabaigą. Parodoje pristatomi bakalauro ir magistro pakopos studijas 2018 m. baigusių studentų darbai. Šių metų parodos tema dedikuota vilčiai.
Parodos koncepcijos išeities taškas – amerikiečių pragmatiškosios filosofijos atstovo Richardo Rorty liberaliosios vilties idėja. Filosofui viltis – savęs suvokimas geresnio pasaulio kūrėju, o ne radėju. Todėl savęs pažinimas prilygsta savęs su(si)kūrimui, pasitelkiant įvairius aprašymus, simbolines sistemas, mąstymo būdus, įžvalgas, t. t.
Parodų salės „Titanikas“ (I aukštas)
Maironio g. 3
18.00–00.00 val., atidarymas 18.00 val.
DIC | Jaunojo dizainerio prizas
„Jaunojo dizainerio prizo“ konkursą VDA Dizaino inovacijų centras rengia kasmet nuo 2011 m. Konkurso tikslas – išskirti ir apdovanoti ryškiausius jaunuosius dizainerius, taip skatinant jų konkurenciją ir tobulėjimą, pristatyti jų darbus verslo, pramonės atstovams bei visuomenei, suteikti postūmį laimėtojų profesinei karjerai.
2018 metais projektu siekiama pristatyti dizaino teorijos ir dizaino tyrimų sritį – pernelyg mažai žinomą, palyginus su tradicinėmis komunikacijos, mados ar produkto dizaino sritimis.
VDA Senieji rūmai („Gotikinė salė“)
Maironio g. 6
18.00-21.00 val.
„Asmeniniai ir kolektyviniai pasirodymai“ (VDA performanso laboratorija)
VDA studentų performansų video dokumentacija (2014-2018 m.).
Vadovas – doc. Česlovas Lukenskas.
Galerija „Akademija“
Pilies g. 4
18.00–23.00 val. „Susitikimas“
Dešimt trečio kurso Fotografijos ir medijos meno katedros studentų atveria pirmosios bendros parodos duris. Parodoje pristatomi darbai kvestionuoja socialines, politines struktūras, nusistovėjusius konstruktus bei naujų perspektyvų paieškas.
Parodos atidarymas skirtas susitikimui – veiksmui – (susi)pažinimui.
Parodos dalyviai: Brigita Kasperaitė, Brigita Kazlauskaitė, Gintarė Vaicekauskaitė, Justina Liubinaitė, Kamila Žygis, Laurynas Mataitis, Monika Rukaitė, Rūta Balžekaitė, Saulė Miežytė, Virginija Bareikytė.
Paroda veiks iki birželio 29 d.
Galerija „Artifex“
Gaono g. 1
18.00-23.00 val.
VDA Tekstilės meno ir dizaino programos 2018 metų bakalauro baigiamųjų darbų paroda.
VDA Doktorantūros skyrius (pastatas C1, 102 aud.)
Malūnų g. 3
19.00–23.00 val.
Asta Kavaliauskaitė. Instaliacija-kino dekoracija „Namai“
Instaliacija-kino dekoracija apie prisiminimus ir atmintį, sukurta remiantis asmeninėmis šeimos istorijomis. Kūrinį sudaro fotografijos, tekstas ir instaliacija erdvėje.
VDA Naujieji rūmai („Šachmatinė salė“, I aukštas)
Malūnų g. 5
19.00–00.00 val.
„Skrydis Nr. 13“ | VDA Kostiumo dizaino katedra
Tradicinė Vilniaus dailės akademijos Kostiumo dizaino katedros ir kitų fakultetų bakalaurų ir magistrų absolventų baigiamuosius darbus pristatanti paroda. Kasmet renginio metu parodoma per dvidešimt unikalių, stilingų, išradingų drabužių ir aksesuarų kolekcijų.
Šių metų globėjas ir renginio informacinis rėmėjas – solidus tarptautinis mados žurnalas „L‘Officiel/Mada“.
Renginio sumanytoja ir vykdytoja – prof. Jolanta Talaikytė.
Paroda veiks iki birželio 28 d.
Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerija „Židinys“
Domininkonų g. 15
19.00–01.00 val.
Išeivijos dailininkės Vidos Krištolaitytės (1939–2017) kūrybos paroda. Menininkės kūrybai įtakos turėjo lietuvių išeivijos avangardistai, ekspresionizmas, Niujorko mokyklos abstraktusis ekspresionizmas. Paveiksluose įtaigiai vaizduojami asmeniniai išgyvenimai.
Menininkų poros iš JAV – dailininkės Jūratės Mažeikaitės-Harrison ir fotomenininko Jeffo Harrisono – kūrinių paroda.
2017–2018 m. audimo kursų paroda. Audimas – neatsiejama galerijos veiklos dalis. Vakaro metu audimo būdus lankytojams, norintiems paausti, rodys moksleiviai, išmokę šio amato galerijoje.
VDA „Titanikas“ (projekcija ant lango iš gatvės pusės)
Maironio g. 3
20.00-00.00 val.
Brigita Kasperaitė. „Meniniu požiūriu“ (video instaliacija, 2018)
Kaip turi atrodyti tikras meno kūrinys? Amžinas klausimas, neturintis atsakymo ne vienam menininkui. 2017m. rengtas Lukiškių aikštės projekto konkursas ir jo rezultatai, sukėlė plačią diskusiją šia tema – ypatingai naujienų portaluose.
Replikuojant nesibaigiantį minčių srautą, kuris – kaip ir komentarai žiniasklaidoje – dažnai tėra impulsyvus gestas, atkūriau jį erdvėje, permąstydama meną, meno kūrinį per visuomenės supratimą ir diktuojamą meno poreikį.
Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerija „Židinys“
Domininkonų g. 15
Pradžia 20.00 val.
Koncertas „Skamba muzika Vilniaus muziejuose“.
Galerijos erdvėje skambės lietuvių kompozitorių kūriniai, kuriuos atliks Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos styginių instrumentų skyriaus mokinių ansambliai.
Autorinės juvelyrikos galerija „ARgenTum“
Latako g. 2
20.00–01.00 val.
VDA autorinės juvelyrikos galerija „ARgenTum“ atidaro personalinę japonės menininkės Lissos Hashimoto kinetinių objektų parodą „Balancing Playground“. Objektai, balansuodami ant adatų ir judėdami apie savo ašį, sukuria lengvumo jausmą.
Taip pat galerijos erdvėje pristatysime VDA Telšių fakulteto Metalo meno ir juvelyrikos programos trečio kurso studentės Adelės Šumkauskaitės kursinius darbus.
Parodos veiks iki liepos 7 d.
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
J. Basanavičiaus g. 5
Pradžia 22.00 val.
Kristijono Žungailos paroda „Free shipping / 99.99“
„Pats autorius teigia, kad naujausiuose darbuose jis ne tik sprendžia grynai tapybinius, plastiškai imanentinius uždavinius, tokius kaip paviršiaus gylio sampratą, bet ir tuo pačiu bando kalbėti apie kapitalizmo kontekste egzistuojantį būtinybės parsidavinėti poreikį ir poveikį, bandymą išgyventi ir tuo pačiu kurti“.
2018 m. parodos atidarymo akimirkos ir studentų darbų nuotraukos: