Meno celės 2017: „Meilė. geriausi“
Tradicinio Vilniaus dailės akademijos projekto „Meno celės“ šių metų tema – „Meilė. geriausi“. Visų pirma, tai – savotiškas dialogas ir estafetės perėmimas žvelgiant į buvusiąją, 2016-ųjų metų „Meno celių“ parodą „Tikėjimas“, kuruotą Jurijaus Dobriakovo. Kita vertus, „Meilė. geriausi“ veikia kaip tam tikra formalaus akademinio ugdymo metafora ar apoteozė. Dėstytojai ir komisija geriausiais (sic!) juk vertina „mylimiausius“ studentus... Tad „Meno celėse“ ne tik pristatomi šių metų absolventų – bakalaurų ir magistrantų (šiais metais VDA baigė 512 studentų), kūriniai, kuratoriaus požiūriu, atsakantys į meilės temą ar turintys sąsajų su šiuo konceptu, bet ir eksponuojami mylimiausių ar geriausių alumnų (konkrečiai – magistrantų) artefaktai, kurie gynimų metu vertinimo komisijų formaliai ir objektyviai buvo „pamylėti“ labiau – t. y., nominuoti pagyrimais ir kitomis meilės išraiškomis. Dalis paties kuratoriaus pamiltų bakalaurų savo kūrinius rodo kitose Vilniaus dailės akademijos erdvėse – Senuosiuose rūmuose (jų kiemuose, rūsiuose ir koridoriuose), parodinėje erdvėje „Krematoriumas/keramikų krosnys“, taip pat LR Kultūros ministerijoje.
Žydrūno Česnauskio baigiamasis darbas
Koncepcijos apie meilę išeities tašku ir pagrindu tapo žymaus XX amžiaus psichologo ir filosofo Ericho Frommo (1900-1980) 1956 m. pasirodęs veikalas „Meilės menas“ (The Art of Loving), kuriame ne tik analizuojami įvairiausi šio fenomeno aspektai ir formos, gvildenama meilės problematika apskritai, bet ir deklaruojama, kad meilė yra menas, o ne joks sentimentas – „Jei taip, tai jai reikia žinių ir pastangų“. Pasak E. Frommo, bet kurio meno mokymasis dėl patogumo gali būti padalytas į dvi dalis: teorijos įsisavinimą ir praktikos įvaldymą. Kaip paradoksaliai beskambėtų, bet būtent šių tikslų siekiama ir VDA magistrantūros studijų pakopoje (studentų baigiamieji darbai paprastai ir būna sudaryti iš kūrybinio projekto bei teorinės dalies). Psichologas teigia, kad „be teorijos ir praktikos įsisavinimo, yra trečias dalykas, būtinas, kad taptume bet kokio meno meistrais – didžiausią dėmesį turime skirti meistriškumui; už meną neturi būti nieko svarbiau pasaulyje. Tai tinka muzikai, medicinai, dailidės amatui ir... meilei“.
Mingailės Mikelėnaitės baigiamasis darbas „Entropija“
Belieka pa/si/aiškinti, kad meilė vis tik yra subjektyvus dalykas. Ne vienas iš mūsų niekuomet negalėjome, negalime ir negalėsime paaiškinti, kodėl pamilome kitą žmogų, kokie kriterijai lėmė aistrą, simpatiją, potraukį. Lygiai tas pats yra ir su menu – ne mažiau subjektyviu, personalizuotu ir diskutuotinu dalyku. Tad prierašo „geriausi“ nereikėtų suprasti pažodžiui (šis žodelis po taško pradedamas mažąja raide irgi dėl tos pačios priežasties). Tame esama ir šiek tiek ironijos, kažkiek nuostabos, truputis noro provokuoti ar būti provokuojamiems. Kiekvienam iš mūsų juk egzistuoja asmeninės meilės ir savi patys geriausi.
Eglės Mažuknaitės baigiamasis darbas „Prisilietimai“
„Meno celių“ projektas šiais metais apima VDA parodų salių „Titanikas“ II aukštą (kuriame eksponuojama virš dvidešimties magistrų kūrinių), Senuosius rūmus (čia eksponuojami bakalaurų darbai), meno erdvę „Krematoriumas“ ir Kultūros ministeriją.
Programa:
Galerija „5 malūnai“, Malūnų g. 5
17.00–00.00
Eliška Kováčiková, Milica Janković | Dekonstruotas intymumas
Dekonstruotas intymumas – tai dviejų menininkų (iš Slovakijos ir Juodkalnijos) dialogo vaizdinė manifestacija. Erdvė, būdama jų santykio su erdve rezultatu, virsta kompleksine instaliacija, sudaryta iš dviejų matavimų piešinių ir trimačių formų. Atskiros instaliacijos dalys paklūsta tai pačiai temai, dekonstravimo procese siekiant iškleisti kelis intymumo sluoksnius. Medžiaginės įvairovės ir konceptualaus vieningumo dėka, paroda manipuliuoja žiūrovų lūkesčiais. Parodos kuratorius – Edit Fándly.
VDA Naujieji rūmai, Tekstilės katedros auditorija nr. 308,
Malūnų g. 5
18.00–00.00
Laura Jankaitytė | Virsmas
Rodomas L. Jankaitytės baigiamasis darbas bakalauro laipsniui įgyti (vadovė doc. Danutė Jonkaitytė).
Galerija „Akademija“, Pilies g. 44
18.00–00.00
Rugilė Gumuliauskaitė | Nevizualus drabužių dizaino ir tekstilės pažinimas
Laura Motiejūnaitė | Tekstilės ir juvelyrikos sinergija šiuolaikinėje papuošalų kolekcijoje
Galerijoje pristatomi dviejų VDA Tekstilės katedros absolvenčių baigiamieji darbai magistro laipsniui įgyti. R. Gumuliauskaitės kūrybiniame projekte (vadovė doc. L. Pavilonytė-Ežerskienė) nagrinėjamos regėjimo negalią turinčių žmonių (aklieji ir silpnaregiai) patirtys, jų tekstilės bei kostiumo dizaino pažinimo galimybių plėtra, sprendžiant specifines neregių socialinio jautrumo santykio su visuomene problemas. L. Motiejūnaitės autorinės juvelyrikos kolekcijoje (vadovės prof. E.G. Bogdanienė, doc. D. Jonkaitytė) naudojami retai mene sutinkami pieno ir gintaro pluoštai, turintys sveikatinančių savybių.
Autorinės juvelyrikos galerija „ARgenTum“, Latako g. 2
21.00–02.00
Aukštųjų temperatūrų naktis
Galerijos prieigose VDA Telšių dailės fakulteto Metalo plastikos katedros studentai ir doc. Remigija Vaitkutė demonstruos špižiaus liejimą.
Galerija „Artifex“, Gaono g. 1
18.00–00.00
Dovilė Karvelytė | Cukraus laboratorija
Tekstilės katedros absolventės D. Karvelytės kūrinio objektas – cukrus, kuris nagrinėjamas ne kaip cheminė medžiaga, bet kaip kultūrinė metafora. Interpretuojant cukrų įvairiais rakursais, remiamasi filosofijos, gastronomijos, chemijos bei meno samplaika. Apibendrinus tyrimo medžiagą, sukurtas individualus kūrybos metodas, kaip nauja sistema, plėtojanti kitokį požiūrį į cukraus panaudojimą meniniame projekte.
Galerija „Artifex“, K. Sirvydo skveras
20.00–23.00
Akmenų balansavimo dirbtuvės „Jautrūs akmenys“
Lankytojai ir praeiviai kviečiami išmėginti akmenų balansavimą, K. Sirvydo skvere, netoli VDA tekstilės galerijos „Artifex“ vyksiančiose dirbtuvėse. Akmenų balansavimas (angl.„rock balancing“) yra žemės meno forma, kuomet įvairių dydžių ir formų akmenys statomi vieni ant kitų taip, kaip natūraliai nestovėtų – ant smailių kampų, briaunų, atsverdami vieni kitus. Tokiu būdu sukuriamos iš pirmo žvilgsnio fizikos dėsnius paneigiančios akmenų skulptūros.
Keramikos kūrybinis centras „VDA Lauko/ekspo“ paviljonas, Maironio g. 4
18.00–00.00
Meilės keramikai namai
Projektas demonstruos skirtingas, tačiau neatskiriamas ir įdomiausiais aspektais susipynusias tarpusavyje jaunų dailininkų gyvenimo ir kūrybos erdves. Apsilankiusieji ras lipdymui skirto molio ir dar lipdomų, jau nulipdytų darbų, taip pat galės stebėti konstruojamą keramikos degimo krosnį iš stiklo butelių – ši per naktį bus išdegta. Šalia krosnies kliuksės katilas su daržovių troškiniu (kurio bus galima paragauti iš studentų pagamintų keramikinių indų). Iš „naminių“ baldų ir buities apyvokos daiktų bus suformuota namų aplinka gatvėje. Ant pastato sienos vyks keramikos meno studijų proceso ir autorinių darbų vaizdo demonstracijos, bus diskutuojama apie keramikos meną ir meilę. Projektą vainikuos keramikos darbų ekspozicija „Lauko/ekspo“ paviljone.
VDA Senieji rūmai, Maironio g. 6
18.00–00.00
Meno celės
Senųjų rūmų erdvėse: Baltajame ir kituose koridoriuose, Gotikinėje salėje, eksponuojami šių metų VDA bakalaurų (Monumentaliosios tapybos, Grafikos, Fotografijos ir medijos meno katedrų absolventų) kūriniai.
VDA Senųjų rūmų rūsiai, Maironio g. 6
18.00–22.00
Interaktyvios senojo Vilniaus istorijos
Senuosiuose Vilniaus dailės akademijos požemiuose atgimsta jau užmirštos senojo Vilniaus istorijos. Legendos byloja, kad šiuo požeminiu rūsiu galima nukeliauti net iki Vilniaus gynybinės tvirtovės ir rasti ten tūnantį baziliską! Šią naktį, kai niekas nemiega, o nakties tamsoje vėl bunda seniai užmigusios šmėklos, galima sutikti Lietuvos didįjį kunigaikštį Joną Sobieskį, išvysti Žygimanto Augusto mylimąją Barborą Radvilaitę bei paklaidžioti po senąjį Bernardinų sodą. Visos šios ir kitos istorijos yra eksperimentiniai studentų projektai, sukurti pasitelkus elektrai laidžias medžiagas ir įvairius jutiklius. Žiūrovai bus kviečiami ne tik apžiūrėti, bet ir pajausti, pabūti juose, išbandyti ir sudalyvauti.
„Krematoriumas/keramikos krosnys“,
Maironio g. 6 (Senųjų rūmų Keramikų kiemas)
18.00–00.00
Evelina Dapkutė | Neo–Noir
Skulptūros katedros bakalaurės E. Dapkutės kūrinys (vadovas prof. D. Narkevičius) – tai dideli, šviečiantys, neva reklaminiai stendai, tarsi kažką reklamuojantys, tačiau tiesiogiai neperduodantys jokios žinutės, įtraukiantys ant pačio žiūrovo kuriamais šviesų efektais. Darbe kuriamas raudonos ir mėlynos spalvų derinio efektas žiūrovui leidžia pasijusti Neo-Noir filmų dalimi – jis leidžia įsijausti į nesamą, bet menamą siužetą, jausti neretai filmuose kuriamą įkalinimo jausmą.
VDA parodų salės „Titanikas“ I aukštas, Maironio g. 3
18.00–00.00
DIC | Jaunojo dizainerio prizas
„Jaunojo dizainerio prizo“ konkursą VDA Dizaino inovacijų centras rengia kasmet nuo 2011 m. Konkurso tikslas – išskirti ir apdovanoti ryškiausius jaunuosius dizainerius, taip skatinant jų konkurenciją ir tobulėjimą, pristatyti jų darbus verslo, pramonės atstovams bei visuomenei, suteikiant postūmį laimėtojų profesinei karjerai. Septintą kartą vykusio konkursą „Jaunojo dizainerio prizas“ metu išrinkti ir apdovanoti geriausi jaunieji produkto, komunikacijos ir mados dizaino kūrėjai; publikos prizo laimėtojus kiekvienoje iš trijų kategorijų išrinko portale „15min.lt“ balsavę skaitytojai.
VDA parodų salės „Titanikas“ II aukštas, Maironio g. 3
17.00–00.00
Meno celės. „MEILĖ. geriausi“
Meno celės – tai tradicinis, kasmetinis VDA projektas, vainikuojantis studijų metų pabaigą. Parodoje pristatomi magistro pakopos studijas 2017 m. baigusių studentų darbai. Šių metų parodos tema ir koncepcija yra dedikuota Meilei. Atidarymas – 18.15 val.
VDA korpusas D, „Titanikas“, 115 auditorija, Maironio g. 3
18.00–00.00
Dizainas pjauna Fluxus
Grafinio dizaino katedros 2 kurso studentai pristato asmeninį požiūrį į Jurgį Mačiūną ir Fluxus judėjimą.
Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerija „Židinys“,
Dominikonų g. 15
18.00–00.00
19 val. aprangos ir interjero dizainerė iš Jungtinių Amerikos Valstijų Vilma Marė pristatys autorinių modelių kolekciją Saugos ženklai. Veiks kambario instaliacija „Sutarčių menė“, audimo kursų paroda „Dovana sau ir artimiesiems“, paroda „Baltų simbolių sklaida šiandieninėje tekstilėje“ ir nuolatinė lietuvių liaudies drabužių, dailininkų Anastazijos ir Antano Tamošaičių kūrybos ekspozicija.
LR Kultūros ministerija, J. Basanavičiaus g. 5
18.00–02.00
Meno celės
Šiais metais VDA projektas Meno celės persikėlė ir į Kultūros ministerijos erdves. Šios institucijos erdvėse demonstruojami Dizaino, Monumentaliosios tapybos katedrų studentų, Kauno fakulteto tapytojų baigiamieji darbai.
LR Kultūros ministerija, J. Basanavičiaus g. 5
21.00
Posėdis
VDA Performanso laboratorija kartu su docentu Česlovu Lukensku pristatys performansą Posėdis. Studentų grupė koncentruota ir ironiška forma atliks tuštybės apeigų aktą.
Paroda Akademijos erdvėse veiks birželio 16 d. – liepos 30 d.