Nerimas visuomenėje auga greičiau nei apsikrėtusiųjų COVID-19 virusu skaičiai. Kartu su nerimu auga ir nežinomybės dėl ateities jausmas. Kiek ilgai slėpsime savo šypsenas po kaukėmis? Kada baigsis pasaulinė COVID-19 pandemija? Kada galėsime apkabinti savo mylimuosius?

Šiuos klausimus savo kūrinyje „Dabar. Rytojaus nėra“ kelia vizualiosios komunikacijos dizainerė ir Vilniaus dailės akademijos (VDA) Vilniaus fakulteto Grafinio dizaino katedros magistrantė Lina Liebutė, kuri pasauliniame konkurse „D’Source Corona Design Chalenge” tapo finaliste (dėstytoja prof. Aušra Lisauskienė).

Darbas buvo atrinktas iš 4300 dalyvių iš 56 pasaulio šalių darbų, kategorijoje skirtoje popandeminiam laikotarpiui.

Remiantis presentizmo filosofija, praeitis ir ateitis nėra tikrovės dalis. Vienintelis egzistuojantis dalykas yra dabartis. Tiek praeitis, tiek ateitis yra tik logiškos žmogaus sukurtos konstrukcijos. Ar tikrai egzistavo dienos, kai nebijojome artumo? Ar tikrai išauš diena, kai jo nebebijosime? Vakar ir rytoj yra tik hologramos mūsų galvose. Realu yra išlikimo žaidimas, vadinamas gyvenimu, kurį palaikydami atstumą žaidžiame dabar.

Besiblaškančios mintys apie praeitį, dabartį ir ateitį susiraizgė į kūrybinį konceptą. „Dabar. Rytojaus nėra“ yra eksperimentinis 3D tipografikos projektas, nagrinėjantis nerimą, su kuriuo pandemijos akivaizdoje teko susidurti kiekvienam. Projekto ašis – inicialinės raidės, atgimstančios dabartį atspindinčioje būtyje. Jose, tarsi viruso židiniuose, dauginasi virusai, apkrečiantys ne tik kūnus, bet ir mintis. Praeities inicialinės raidės, kadaise populiarios pasakų knygose, nebeegzistuoja. Egzistuoja tik inicialinės raidės, kurios duoda pradžią dabarties istorijoms.

Inicialinių raidžių fone - žemėlapiai, apibrėžiantys ribotą miesto plotą, kurį žmogus turi teisę naudoti per karantiną. Būtent karantininiai pasivaikščiojimai tuščiose Vilniaus senamiesčio gatvėse ir įkvėpė Liną Liebutę. Gatvės stiebiasi į viršų tapdamos šių laikų istorijų pasakotojomis. Ore pasirodo tekstai, atskleidžiantys karantiną patiriančių žmonių emocijas ir patirtis. Tekstai kilo iš asmeninių dizainerės patirčių, tačiau su jais lengva tapatintis kiekvienam, žiūrinčiam video įrašą. Būtent dėl globalaus problemos aktualumo projektas sukurtas anglų kalba.

Linai Liebutei dizainas yra komunikacijos priemonė įžiebti diskusijas apie emocinę sveikatą. To siekiama ir projektu „Dabar. Rytojaus nėra“. Dizainerės įsitikinimu, emociškai sveiki žmonės yra sveikos visuomenės ir sveikų miestų pagrindas. Kiekvienas nusipelno žinoti, jog jie ne vieni šioje nerimo pilnoje kelionėje. Tik palaikydami vienas kitą ir dalindamiesi emocijomis, išsilaisvinsime iš pandemijos sukeltos emocinės sveikatos krizės.

„Dabar. Rytojaus nėra“ video