Sveikiname dr. Laurą Petrauskaitę, tapusią konkurso „Geriausia disertacija 2019 m.“ laureate!



Akimirka iš virtualios apdovanojimų ceremonijos

Lapkričio 26 d. konkurso „Geriausia disertacija 2019 m.“ apdovanojimų ceremonijos metu VDA mokslo darbuotojos dr. Lauros Petrauskaitės disertacija „Matas Menčinskas ir jo amžininkai: menininkų migracijos reikšmė 20 a. pirmos pusės Lietuvos dailės modernizacijai” (darbo vadovė prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė) paskelbta geriausia humanitarinių ir socialinių mokslų srityje.

Priimu šį apdovanojimą ne tik kaip profesinių kvalifikacijų įvertinimą, bet kaip ir pasirinktos tyrimų krypties aktualumo pripažinimą. Simboliška, kad mano apdovanotas darbas būtent bendroje socialinių ir humanitarinių mokslų kategorijoje, nes disertacija tarpdalykinė, apjungianti tiek menotyros, tiek istorijos ir socialogijos disciplinas. Toks žvilgsnis, tikiu, padeda geriau suprasti globalaus pasaulio visumą ir atskirus jo reiškinius. Disertacijos rengimą ir gynimą vertinu, kaip tam tikrą treniruotę ir pasirengimą tolimojo nuotolio bėgimui, todėl kolegoms laureatams linkiu, kad jų disertacijos ir ateities tyrimai taptų graibstomomis knygomis, tinklalaidėmis, įsimintinomis parodomis, filmais, socialiniais projektais ir iniciatyvomis, apie kurias rekomendacijos plinta iš lūpų į lūpas, kurios keičia visuomenės mąstymą, žodyną, atnaujina ir atšviežina visų mūsų žvilgsnį į kasdienybę, žadina smalsumą ir žingeidumą ir daro įtaką mūsų sprendimams ir pasirinkimams. Sėkmės kolegos!

Iš dr. Lauros Petrauskaitės sveikinimo kalbos

 

Lauros Petrauskaitės disertacija yra išsami Lietuvos dailės ir platesne prasme kultūros istorijos studija nauja ir aktualia (taip pat ir paralelių su nūdiena požiūriu) tema, susiejančia socialinės migracijos reiškinį su kultūros ir meno procesais, konkrečiai – XX a. I p. dailės modernizacija. Šio tyrimo naujumas skleidžiasi net keliais aspektais. Visų pirma tai pati lietuvių dailėtyrininkų iki šiol tik fragmentiškai užčiuopta probleminė migracijos ir Lietuvos modernizacijos sąsajų ašis – aktualiais šiuolaikiniais tyrimais grindžiamas požiūris į moderniųjų laikų migracijos reiškinį, jo paskatas ir efektus. Antra, šio darbo autorė pirmoji įtraukia į lietuvių dailėtyrą platų šaltinių ir naujos lyginamosios istorinės bei vaizdinės medžiagos, aprėpiančių Pietų Amerikos šalių kultūrą ir meną bei ten gyvenusių ir kūrusių migrantų iš Lietuvos veiklą, spektrą. Tai neabejotinai ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio dailės istorijos rašymo, horizontalių tarpkultūrinių ryšių ir sąveikų paieškos ir jų analizės pavyzdys, kurių mūsų dailėtyroje nėra daug. Mano požiūriu, ypač vertingas yra metodologinis šios disertacijos naujumas – itin sklandus ir įtaigus „naujosios dailės istorijos“ daugiaaspektės  prieigos (aprėpiančios kultūros, nacionalizmo, postkolonijinių, moterų ir kt. studijų atžvilgius) taikymas Mato Menčinsko (ir amžininkų) kūrybos bei jos kontekstų analizei.

Doc. dr. Lolita Jablonskienė

 

Jūs esate tie žmonės, kurie vedini smalsumo, žinių poreikio, atradimo džiaugsmo skonio, jau dabar sukūrėte pačias geriausias disertacijas Lietuvoje. Tikiu, kad šios savybės tik stiprės ir taps ne tik Lietuvos mokslo ir inovacijų varomuoju varikliu, bet leis ir Europai, pasauliui dar tvirčiau žygiuoti ateities perspektyvos keliu, kur mokslo žinios mums visiems padės gyventi geriau.

Iš LR Prezidento sveikinimo kalbos

Konkursą organizuoja Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga (LJMS), konkursą globoja LR prezidentas Gitanas Nausėda.

Apdovanojimų ceremonijos įrašas