Lietuvos mokinių dailės olimpiados I vietos laureato Manto Špoko kūrinys

Gegužės 7 d. nuotoliniu būdu vyko 27-osios Lietuvos mokinių dailės olimpiados apdovanojimų šventė, kurios metu pasveikinti Lietuvos dailės talentai. 

Šventės metu sveikinimo žodį tarė vertinimo komisijos nariai, o Vilnius dailės akademijos vardu laureatus, jų mokytojus ir olimpiados organizatorius sveikino VDA rektorė doc. Ieva Skauronė. Rektorė moksleiviams linkėjo likti kūrybos kelyje, kuris galbūt atves ir iki Akademijos, kurioje jie bus laukiami.

Vertinimo komisijos pirmininkė, VDA Vilniaus fakulteto Grafikos katedros vedėja doc. Marija Marcelionytė-Paliukė pasveikino kiekvieną Dailės olimpiados laureatą ir skyrė po nuoširdų individualų linkėjimą.

Sveikindama Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos I laipsnio diplomu apdovanotą Radviliškio raj. Baisogalos gimnazijos mokinį Mantą Špoką (mokytoja Audronė Kudžmaitė) M. Marcelionytė-Paliukė sakė:

 

Mantai, labai labai nustebinai, gerąja prasme. Neįtikėtina kaip žmogus gali girdėti ir vietoj to, kad pyktų už kritišką nuomonę išsakytą praeitoje olimpiados (gal ir pykai, bet jei ir taip – sugeneravai kūrybinę energiją) sukūrei visiškai naujos kokybės darbą. Rizikavai, bet kaip pasiteisino! Tavo darbas daugiasluoksnis, apokaliptinis, o kartu su nuoroda kiekvienam iš mūsų susimąstyti apie savo santykį tiek su pasauliu, tiek su pačiu savimi. Eksperimentuok, būk drąsus ir tegu tavo darbai nebūna gražūs, tegu būna gilūs. 

II laipsnio diplomais apdovanotos Ilzė Liškauskaitė, Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro „Varsa“ mokinė (mokytoja Loreta Laurinavičienė) ir Ramunė Hvajon Vaicekauskaitė, Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos mokinė (mokytoja Justina Šaltė).
 

Ilze, tavo kūrybingumo galėtų pavydėti ne vienas menininkas. Atrodo pasiimi lapą, bet kokio dydžio, nesvarbu kokios spalvos ir savo prisilietimais, potėpaisi, vaizdais transformuoji jį į daugybę skirting pasaulių. Manau, kad tau niekad nebus nuobodu ir į negyvenamą salą pasiimtum ne kirvį ir titnagą ugnei įžebti, bet popieriaus ir spalvotų pieštukų. Ir viskas išsispręstų.

Ir ačiū, kad tau visų dalyvių darbai olimpiadoje atrodė tokie gražūs ir įdomūs! Mokėti džiaugtis kitais yra didžiulė vertybė. 

M. Marcelionytė-Paliukė

 

Ramune, buvo neįtikėtinai gera stebėti Tavo spirgėjimą, klausytis pasakojimo, matyti šypseną. Akimirką visiškai užsimiršau, kad olimpiada vyksta nuotoliniu būdu. Toks jausmas, kad buvau tavo namuose-studijoje kur kiekvienas kampelis ir tu pati užpildyta meno, kūrybinių procesų. Žinau, kad nesustosi, nes tokia esi, bet užtvirtinumui sakau, sąmoningai žargonu – VARYK! 

M. Marcelionytė-Paliukė

III laipsnio diplomais apdovanotos Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos mokinė Ieva Šmitaitė (mokytoja Žana Vilks), Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos mokinė Fausta Bauer (mokytoja Jūratė Varanavičienė) ir Vilniaus „Santaros“ gimnazijos mokinė Julija Tretjakova (mokytoja Lešek Giedroit).
 

Ieva, esu tikra, kad neužilgo susitiksime Akademijoje. Tu žinai tai, o aš noriu žinoti tai. Esi labai brandi asmenybė, jautri, ieškanti ir užčiuopusi savo raišką. Tau bus labai įdomu studijuoti, patikėk. O kai savo idėjas perleisi per skirtingas grafikos stakles – išvis atradimų džiaugsmui ir nuostabai nebus ribų. Gal toks asmeninis palinkėjimas – nebijok būti neteisi, rizikuok, nesislėpk už simbolių, pasiteisinusių sprendimų. Leisk sau nusišnekėti visokiausiais būdais. Dabar drąsių žmonių laikas, skelbk apie save žinią. 

M. Marcelionytė-Paliukė

 

Fausta, labai gera buvo tave išgirsti ir išvystė vėl, praėjus keturiems mėnesiams. Toks jausmas, kad užaugai. Turi visiškai unikalų kūrinių „atsiradimo” metodą, nebūdingą moksleivio amžiui. Puoselėk tai, gilink, konstruok save pagal savo esybę. Manau, kad susitiksim akademiniame lygmenyje visai neužilgo. Visas sritis ką bepasirinksi – praturtinsi. Žinau, kad suprasi teisingai, todėl sakau – draskyk akis.

M. Marcelionytė-Paliukė

 

Julija, esi labai gili asmenybė. Ne taip paprasta perteikti mintis apribojant savo raišką tik iki juodai baltų sprendimų, grafiškų linijų baltame lape. Juk spalvos daug greičiau ir efektyviau sukelia emociją, užkabina žvilgsnį. Tavo piešiniai unikalūs, jie prikausto žvilgsnį, norisi išrišti linijų raizginius nes intuityviai jaučiais, kad juose menininkė paslėpus ne vieną žinutę žiūrovui. Likau sužavėta tavo „Dieviškosios komedijos. Pragaras“ kompozicijos. Toks jausmas, kad pradingsta laiko nuovoka tau piešiant. Linkiu, kad visą gyvenimą taip būtų. Mėgaukis ir vertink savo gebėjimą. 

M. Marcelionytė-Paliukė

Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pagyrimo raštais apdovanoti:

Ieva Petrauskaitė, Kauno Technologijos universiteto gimnazijos mokinė (mokytoja Valerija Medelinskienė)

Ieva, tavasis olimpiados finalo kūrinys – įspūdingas! Puikiausia kompozicija, kiek joje veikėjų, šiuolaikinių aktualijų. Su dideliu malonumu skaičiau tavo atliktą pasakų ir idėjų komponuojamų eskizuose analizę kūrybinių darbų aplanke. Visiškai profesionalus, atviras bandymas išsiaiškinti apie ką ir kas pasakos yra Tau. Per šią analizę atradai santykį su jomis, radai sprendimus, neiliustruoji pažodžiui, bet interpretuoji, kuri naują kokybę. Toks jausmas, kad tavyje labai prasmingai jungiasi mokslo ir meno pradai, tad linkiu, kad nei vienas nenustelbtų kito, lai vienas kitą papildo. Bus įdomu!

M. Marcelionytė-Paliukė

Vilius Malinauskas, Kalvarijos meno mokyklos mokinys (mokytoja Ilona Šidlauskienė)
 

Viliau, labai taikliai save suvoki ir pristatai. Retas atvejis, kai žmogus pažįsta save, ar tiksliau, gali įvardyti. Tavo darbų aplankas vizualiai atskleidžia kaip konstruoji idėjas ir kas lemia kurie elementai bus darbuose. Didelis malonumas buvo jį analizuoti. Turi prigimtinę kompozicijos pajautą kuri ypač atsiskleidžai kai skirtingų technikų eskizus ir perteikiamas idėjas juose komponuoji viename lape. Man, žiūrinčiai, tie portfolio puslapiai yra visiškai nauji savarankiški kūriniai. Manau, kad nusimato turiningas nardymas po skaitmeninį vaizdų ir kodų pasaulį.

M. Marcelionytė-Paliukė

 Gabija Guobytė, Birštono gimnazijos mokinė (mokytoja Laima Kučiauskienė)
 

Gabija, perskaitysiu tavo pačios mintis garsiai, nes dažnai mes kalbamės patys su savimi, o vertėtų bent jau kartais jas ištarti balsu. Galvoju, kad pati save nustebinsi. Paklausyk:
„Kurdamas meną, tu negalvoji, koks tu esi. Tylus ar keistas. Viskas, kas tau rūpi - tai procesas ir pasiklydimas jo metu. Tu jautiesi laisvas, tarsi po vandenyną plaukiojanti žuvis, paukštis, skrendantis virš kalnų. Vandenynas - toks platus, kalnai - tokie paslaptingi, todėl aš galvoju, kad tai yra mano pareiga visa tai ištyrinėti.“
Skaičiau tavo mintis ir šypsojau, buvo labai labai gera, antrinau, buvo šviesu. Nežinau kaip tau pavyksta, bet tavo darbai lyg sustabdyti kinematografiniai kadrai, pilni įtampos ir nuojautų. Puoselėk savo unikalų žvilgsnio kampą, gerai, kad matai ne akių lygyje, o visiškai kitaip.

M. Marcelionytė-Paliukė

 Titas Daubaris, Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokinys (mokytoja Asta Milėškienė)

Titai, suprantu, kad negaliu užtikrintai teigti, bet turiu nuojatą, kad galėtum save atrasti performance – kūrybos lauke, kuris jungia savyje ir muziką, ir teatrą, ir šokį, ir tapybą bei kitas medijas. Pasidomėk, nes jau dabar tavo tapyba performatyvi (tapai pirštų galais, tau svarbus prisilietimas, judesys). Neribok savęs vienokiu ar kitokiu aiškiu įvardijimu, sritimi, ieškok to lauko, kur tavo prigimtis skleisis natūraliausiai. Tuomet būsi laimingu. 

M. Marcelionytė-Paliukė

Paskatinamaisiais VDA prizais Komisija apdovanojo Ukmergės Dukstynos pagrindinė mokyklos mokinę Agotą Darulytę (mokytoja Zita Dikienė) ir  VŠĮ Kretingos Pranciškonų gimnazijos mokinę Rugilę Beržonskytę (mokytoja Liudmila Liaudanskaitė).

Laureatus jau labai greitai pasieks VDA ir kitų Olimpiados rėmėjų įsteigti prizai. Tikimės, kad tai bus paskata augti, kurti ir tobulėti toliau!


27-osios Lietuvos mokinių dailės olimpiados vertinimo komisija:

Pirmininkė - doc. Marija Marcelionytė-Paliukė, VDA Vilniaus fakulteto Grafikos katedros vedėja.
Sekretorė - Vilija Penkauskaitė, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro meninio ir kultūrinio ugdymo skyriaus metodininkė.
Komisijos nariai: Virginija Armanavičienė (Vilkaviškio r. Gižų Kazimiero Baršausko mokyklos daugiafunkcio centro dailės mokytoja ekspertė), Vytautas Tallat-Kelpša (Panevėžio dailės mokyklos direktorius), Rimantas Kisielius (Vilniaus Žemynos gimnazijos dailės mokytojas metodininkas), Arūnas Vaitkus (Alytaus Dainavos progimnazijos, Alytaus r. meno ir sporto mokyklos, Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filialo mokytojas ekspertas), Arvydas Baltrūnas (Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos dailės mokytojas ekspertas), Rimantas Milkintas (Justino Vienožinskio Dailės mokyklos N.Vilnios filialo mokytojas metodininkas).


Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad 2018 m. Lietuvos mokinių dailės olimpiados I vietos laureatė Ieva Radzevičiūtė (dabar - scenografijos programos studentė), III vietos laureatės Elona Češytė (dabar - taikomosios grafikos programos Kauno fakultete studentė) ir Justė Žvirblytė (dabar - interjero dizaino programos studentė) ir 2019 m. 2 vietos laureatas Rokas Bilinskas (dabar - grafikos programos studentas) ir 3 vietos laureatės Austėja Jočytė (dabar - taikomosios grafikos programos Kauno fakultete studentė) ir Patricija Poškevičiūtė (dabar - grafikos programos studentė) pasirinko menininko kelią ir studijas Vilniaus dailės akademijoje!