Galbūt Vilniaus dailės akademijos kontekste pro akis jau prašmėžavo šis kiek ilgokas žodžių junginys. O ką jis reiškia bendruomenei?


Nuo 2024 m. rugsėjo Akademijoje sukurta lygių galimybių, įvairovės ir įtraukties koordinatoriaus pozicija, kurios pavadinimas ne iš piršto laužtas! Pasaulio viešasis sektorius, ypač aukštosios mokyklos, anglakalbiame kontekste tokį reiškinį vadina akronimu EDI – equity, diversity, inclusion (lygios galimybės, įvairovė, įtrauktis). Kokia šių žodžių junginio reikšmė ir ką tokiose pareigybėse dirbantys žmonės atlieka?


Lygios galimybės – tarptautiniuose ir Lietuvos Respublikos dokumentuose numatytų žmogaus teisių įgyvendinimas, nepaisant asmens lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės ir religijos. Kitaip tariant, tai principas, užtikrinantis, kad visi žmonės galėtų naudotis savo teisėmis, o juridiniai asmenys maksimaliai veiktų nulinės diskriminacijos, vienodų galimybių sąlygomis, prieinamumo ir teisingumo standartais. Lygios galimybės kiek skiriasi nuo lygybės, šias sąvokas galime gretinti su angliškų terminų „equity“ ir „equality“ pora. Lygybė (equality) nurodo siekį, kad visiems būtų suteikiama vienoda gyvenimo įrankių bazė tikslams siekti, tuo tarpu lygios galimybės (equity) diferencijuoja – suteikia priemones, atsižvelgdamos į asmenų poreikius (nuotrauka žemiau – populiarus vaizdinis paaiškinimas).

 

Įvairovė – šiame kontekste tai nuostata, numatanti įvairialypės bendruomenės svarbą. Darbo, o ypač mokymosi, aplinka, kurioje gausu skirtingų socialinių grupių, tapatybių, jų rakursų, vertybių ir patirties, yra panoraminė. Pasiruošusioje suprasti visuomenėje įvairovė atneša skirtingus žvilgsnius į idėją ir skirtingus rakursus iššūkių sprendimų paieškose. Įvairioje mokymosi aplinkoje plečiami socialinio atsakingumo įgūdžiai ir įgaunamos žinios, padėsiančios ateityje priimti bendruomenės įvairovę atspindintį sprendimą.


Įtrauktis – terminas, žengęs papildomą socialinės atsakomybės žingsnį ir užnugary palikęs sąvoką „integracija“. Pastaroji įvairovei atvira, tačiau pasireiškia segregacija „mes – jie“ dinamikoje, tuo tarpu įtrauktis kalba apie vienalytį, tik „mes“ besivadovaujantį visuomenės suvokimą (nuotrauka žemiau – populiarus vaizdinis paaiškinimas).

(inclusion – įtrauktis, exclusion – atskirtis, segregation – segregacija, integration – integracija)

 

Žmogus, dirbantis lygių galimybių, įvairovės, įtraukties koordinatoriumi, organizuoja lygių galimybių įgyvendinimo politikos formavimą, atstovauja bendruomenės mažumų interesus, rengia prevencines priemones dėl diskriminacijos, organizuoja mokymus bendruomenei lygių galimybių, įvairovės ir įtraukties temomis, inicijuoja skundų nagrinėjimą, koordinuoja Lygių galimybių darbo grupės veiklą.


Šiuo metu Akademijoje lygių galimybių, įtraukties ir įvairovės koordinatoriaus pareigybes eina Martynas Arlauskas.Kontaktinis paštas – martynas.arlauskas@vda.lt